BU ÜLKE HEPİMİZİN


Nazmi KARAHASANOĞLU

Nazmi KARAHASANOĞLU

12 Nisan 2019, 11:55

   Binlerce yıllık tarihimizin her döneminde kardeşçe yaşamış bir medeniyetin torunlarıyız. Bu tarih süreci içerisinde insanlık tarihine ve medeniyetine yön vermiş imparatorluklar kurduk. Bu devletlerin yönetiminde bulunan herkes dini, dili, ırkı ne olursa olsun özgürce ve kardeşçe bir yaşam sürdürdüler. Farklılıkları renk olarak kabul ettiler. Hep birlikte binlerce yıl bu topraklarda gökkuşağı oluşturdular. Dünya’dan insanlık tarihinin zirvesini görmüş ecdadımızın oluşturduğu bu medeniyet tüm Dünya insanlığını derinden etkilemişti.

    Öyle ki ülkelerinde zulme uğrayan farklı kimlikler ve farklı inançlara sahip on binlerce insan tarihin her döneminde Anadolu topraklarına sığınmışlardır. İslam inancıyla şereflenmiş ecdadımız kapısına gelmiş her mazluma gönlünü açmış, sofrasını paylaşmıştır. Bugün Türk ve İslam olmayan birçok ülkede ezilen ve zulme uğrayanların evlerinin duvarlarını Türk Bayrağı süslemektedir. Böyle asil bir milletin evlatları olarak bizler ecdadımızın yaptığı gibi farklılıklarımızı rengimiz, kapımızı çalanları ise misafirimiz ve zenginliğimiz olarak kabul etmeliyiz.

   Hepimiz kendi içimizde ötekiyle kucaklaşmalı, birbirimiz Allah için sevmeliyiz. Doğulu, Batılı, Türk, Arap, Müslüman, Hıristiyan vs. hangi inanç ya da hangi kimlikle olursa olsun bu ülkenin eşit ve özgür yurttaşları olduğumuzu unutmadan birbirimize sevgi göstermeliyiz. Ülkeyi kimlerin daha çok, kimlerin daha az sevdiğinin ya da sevmediğinin testini yapmak hiçbirimizin hakkı ve haddi değildir.

   Çanakkale’de Osmanlı tabanına bağlı bir Ermeni askerin, ermeni kimliğini saklayıp, Türk adıyla cephelerde savaşmasını utanç olarak kabul etmeliyiz. Günümüzde son seçimlere ait tartışmaları yaparken bu ülkenin hepimize ait olduğunu, öteki olmadan ve onunla kucaklaşmadan Dünya’daki mazlum insanlara umut olamayacağımızı hepimizin bilmesi gerekiyor.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.