Coronanın kira sözleşmesine etkisi


AV. BURAK TORUN

AV. BURAK TORUN

22 Mayıs 2020, 09:50

Coronavirüs hayatımıza girdiği andan itibaren yaşayışımız yeni bir hal almış ve hayatımızı büyük ölçüde değiştirmiştir. Bu değişim ve yeni hayat anlayışı iliklerimize kadar işlemiş eski bildiklerimiz neredeyse tamamen farklılaşmıştır. Corona sadece sağlık alanında etkide bulunmamış, bunun yanında sosyal, kültürel, ekonomik, ticari hayatı da değiştirmiştir. Söz konusu gelişme yıkıcı etki yaratmış, ülkemizde birçok işyeri coronavirüs önlemleri çerçevesinde geçici olarak kapatılmak zorunda kalmıştır. İş yerini açamayan iş yeri sahibi para çarkını döndüremeyerek mağdur olmuş, bunun karşılığında ise kiraya veren kira ücretini alamadığı için mağdur olmuştur. İş yerlerinin faaliyetinin durması ile bu yerlerin kirasının ne olacağı sorusu ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde coronavirüs nedeniyle mücbir sebep durumu hasıl olmuştur. İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen iş yerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler mücbir sebep ilan edilmiştir. Kira sözleşme metinlerinde mücbir sebebin varlığı halinde '' kira sözleşmesinin feshi yapılabilir '' hususu varsa haklı fesih için yeterli olacaktır. Sözleşmeden dolayı taraflara bu hak verilmiştir. Ancak bu hak 25/03/2020 tarihinde kabul edilen 7226 nolu Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Geçici 2. Maddesi ile kiraya veren mülk sahipleri bakımından askıya alınmıştır. Geçici 2. Madde şu şekildedir: “1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.” Madde metninden de anlaşılacağı üzere kiraya verenler mart, nisan, mayıs, haziran aylarında işleyecek kira borçlarından ötürü kiracıyı işyerinden çıkaramayacaktır. Corona önlemleri çerçevesinde kiraya veren ile kiracı arasında ilişki geçici madde ile düzenlenmiş, coronanın ekonomiye vereceği yıkıcı zararın bir nebze olsun önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.