GENÇLİK MANEVİ DEĞERİMİZDİR


Mesut Ay

Mesut Ay

08 Mart 2019, 13:07

   En önemli manevi sermayemiz gençliğimiz. Onlara yapılacak her yatırım, istikbal tarlasına atılmış bir tohum gibidir. Genç nüfus, ülkemizin dinamizmini, gelecek umutlarını diri tutacak bir potansiyeli barındırıyor içinde. Onun için hedeflerimiz daima onların daha iyiye, doğruya ve daha verimli bir alana yönlendirilmesi olmalıdır. Zihinsel ve duygusal ölçekte bunu başarabilecek manevi zenginliğe sahip olduğumuz gerçeğini de burada hatırlamakta fayda görüyorum.

  Elbette eğitim çağındaki genç nüfusun, memleket gerçeklerini kavrayabilecek zihinsel donanıma sahip olması gerekmektedir. Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki standartlara ulaşabilme konusunda motive edilmeleri, geçmişi tahlil, geleceği tanzim edebilme becerisiyle çıtayı yüksek tutmaları gerekmektedir.

Bu dinamik güçten en üst seviyede istifade edebilmek, onlara sunduğumuz imkânlarla gerçekleşecektir. Özellikle eğitim müfredatı bu anlamda memleketimiz ve dünya gerçekleriyle örtüşen bir zeminde ele alınmalı. Her türlü istismara ve tehlikeye açık hale gelmemeleri için duygusal anlamda moral ve motivasyonlarını takviye edici önlemlerin alınması, onların açık hedef olabilecekleri her türlü olumsuzluktan korunmalarını sağlayacaktır.

  Bu nedenle özellikle şahsiyet inşası anlamında manevi mirasımızdan ciddi anlamda yararlanmamız elzemdir. Özellikle sağlıklı ve doğru inanç bilgisine ulaşmaları, tarih ve kültür bilinci ile yetişmeleri onlar üzerine oynanan oyunların bozulması anlamına gelecektir. Bu sadece anayasal bir vecibe değil. Aynı zamanda vicdani bir sorumluluktur.

  Yalova üniversitemizde faaliyete geçirdiğimiz manevi danışmanlık ve rehberlik büromuz, Üniversite yönetimi ve Müftülüğümüzün himayelerinde, öğrencilerimizin bu anlamda ihtiyaç duydukları doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

İnanç temelli problemlere, Kuran ve sünnetten istifade edilerek, bilimsel yöntemlere uygun bir yaklaşımı esas alarak çözüm arayışıdır amacımız.

Rol model olarak Hz. Peygamber’in hayatının bu anlamda bir ecza deposu niteliği taşıdığına olan inancımız bize umut vermektedir.

Özellikle gençlerimizin bildiklerinin sağlamasını yapabilecekleri bir inanç Check-Upı‘na ihtiyaçları olacaktır. Bu tutum, hiç şüphesiz onların manevi bünyelerinin daha sağlıklı gelişimine katkı verecektir.

Şüpheler

Tereddütler

Cevabının olmadığını düşündükleri sorular

inançları ile  yaşam tarzları arasında gitgeller,

Vicdani rahatsızlık halleri,

Manevi direncin zayıflığı,

Zararlı alışkanlıklar,

Günah kavramına  bakışları,

Farklı düşünce ve  inanç sistemlerinin çelişkileri,

Günlük hayat ve  inanç dünyası  arasında dengenin kurulamamış olması vb.

Gibi konularda manevi  danışmanlık almaları muhtemel zorlanmaların önüne  geçebilecektir.

   Konuyla  ilgili bilgi  almak ve görüşme talebinde  bulunacak genç kardeşlerimizin manevirehberlik77@gmail.com adresinden ulaşmaları mümkün olacaktir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.