Bezcioğlu, “Erzurum’da binlerce Müslüman, en vahşi yöntemlerle katledildi”

Yalova eşrafından Erzurumlu iş insanı Uğur Bezcioğlu, 12 Mart 1918’de düşman işgalinden kurtulan Erzurum’u ve 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nı kutladı. Bezcioğlu açıklamasında Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere İstiklal Harbi’nde mücadele eden tüm gazi ve şehitleri anarken, Mustafa Kemal Atatürk’e ve Kazım Karabekir gibi silah arkadaşlarına da şükranlarını sundu.

Bezcioğlu, “Erzurum’da binlerce Müslüman, en vahşi yöntemlerle katledildi”
Rukiye Polat
Rukiye Polat
12 Mart 2021 Cuma 14:48

Bezcioğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Anadolu Türk tarihinin, kültür ve medeniyetinin, merkez şehirlerinden olan Erzurum, özellikle son iki yüzyılda, büyük acılar çekti. İşgal ve katliamlara maruz kaldı. Fakat her defasında, yüksek inancı sayesinde, ayağa kalkmasını bildi.

Erzurum, Birinci Dünya Savaşı’nda büyük acılar yaşayıp, ihanetlerle sırtından hançerlendi. 16 Şubat 1916 Rus işgalinin ardından, Rus kuvvetlerinden destek alan Ermeni çetecilerince gerçekleştirilen Müslüman katliamı, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti.

Ermeni Taşnak ve Hınçak çeteleri, Aşkale, Alaca ve Cinis köylerinde, Erzurum Yanıkdere’de,  Yeşilyayla, Tepeköy ve şehir merkezinde,  özellikle Ezirmikli Osmanağa ve Mürsel Paşa konaklarında, Pasinler Demir Döven (Tımar) köylerinde; kısaca bölgenin dört bir yanında toplu katliamlar yaptı. Masum, savunmasız, kadın, çocuk ve yaşlı binlerce Müslüman, akla hayale gelmeyecek en vahşi yöntemlerle katledildi. Bölgedeki Müslüman nüfusa yapılan soykırım acı bir hatıra olarak hâlâ zihinlerdedir.

Ermeni çeteleri, Sivas’tan başlayarak, Doğu Karedeniz, Kuzey Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu illerini Ermenistan yapmak gayesiyle hareket ediyorlardı. Doğu Anadolu’da kurulacak Ermenistan’ın başkenti Erzurum olacaktı. Ermeni çetelerine liderlik eden ‘Antranik Paşa’ bu maksatla karargâhını Erzurum’da kurmuş, emrindeki çeteler bölgede masum Müslüman halka karşı bir cinayet makinası gibi hareket etmişlerdi.

Bu meşum Ermeni emelini tarumar etmek üzere harekete geçen asker ve subay mevcudunun büyük bir bölümü, bölge insanından oluşan 3. Orduya bağlı Kazım Karabekir Paşa kumandasındaki 9. Kafkas Kolordusu, sağ kalan mazlumların imdadına yetişti. Bin yıldır Türk vatanının şarktaki göz bebeği olan Erzurum, 12 Mart 1918 tarihinde, zalimlerin zulmünden kurtarıldı. Erzurum, Kahraman ordumuzu daima minnet ve şükranla anmaktadır. 

Öte yandan, eli silah tutan evlatlarının ordu saflarında mücadele ettiği Erzurum’da, din hizmetleriyle uğraşan fakat düşmana karşı 70 atlıdan oluşan müfrezesiyle mücadele eden, Alvarlı Efe gibi zatları da daima hürmet ve muhabbetle anıyoruz. Bin yıldır Anadolu’nun doğu kapısı olarak vatan koruyuculuğu yapan Erzurum, kurtuluşunu müteakip işgal altındaki başkent ve diğer yurt toprakları için kıyama karar verdi ve büyük bir kongre hazırlığına girişti.

Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Paşa, ekibiyle beraber İstanbul’dan gelip, özgür Erzurum’da katıldığı ve başkanlık yaptığı Erzurum Kongresi’nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attı ve milli mücadelenin kıyamını Erzurum’dan başlattı.

Büyük milletlerin, dışta ve içte, düşmanları daima olagelmiştir. Erzurum, Türk milli varlığının istinat ettiği tarihi bir şehir olması hasebiyle, milletin birlik ve beraberliğini bozmak isteyen, fitne ve fesat peşinde koşan kesimlere daima karşı çıkmıştır. Vatanın, birliği ve dirliği yanında, koşulsuz yer almıştır.  Erzurum,  devletin yurt dışında yapmaya mecbur bırakıldığı tüm askeri harekâtları desteklediği gibi, milli iradeye el ve dil uzatan 15 Temmuz hain kalkışma girişimi karşısında da tarihte olduğu gibi derhal ayağa kalkmış,  hükümete ve devletine sahip çıkmıştır.     

Bu vesileyle, 12 Mart 1921’de gerçekleşen İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yıl dönümünü kutluyor, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u minnet ve rahmetle yâd ediyorum.  Ayrıca, sınır ötesinde ve sınırlarımız içerisinde devletimizin bekası ve şanlı bayrağımızın dalgalanması için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Allah, şanlı ordumuzu ve güvenlik güçlerimizi daima muzaffer kılsın.

Bu duygu ve düşüncelerle, istiklal ve istikbalimizin simgesi, şanlı ay yıldızlı bayrağımızın ebediyen dalgalanmasını Allah’tan diliyor, tüm Erzurumluların bu mutlu ve tarihi gününü kutluyor,  sevgi ve saygılarımı sunuyorum. “

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esadaşk - 1 ay önce
Başkanım