Çelebi “Hedefimiz maddeye hiç başlamamaları”

Yalova Yeşilay Dernek Yönetimi,, 28 Şubat Cuma günü, saat 11.00’da Mel-Ay Yayın Basım Yayın bünyesinde olan Yalova Manşet Gazetesi, Çiftlikköy Gazetesi ve Çınarcık Gazetesi’ni ziyaret etti.

Çelebi “Hedefimiz maddeye hiç başlamamaları”
28 Şubat 2019 Perşembe 15:03

   Mel-Ay Yayın Basım Yayım bünyesinde olan Yalova Manşet Gazetesi, Çiftlikköy Gazetesi ve Çınarcık Gazetesi’ni ziyaret eden Yeşilay Dernek Yönetimini, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ayhan Polat’ı temsilen, Yalova Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yasemen Yeter ağırladı.

   Yalova Yeşilay Şubesi Başkan Yardımcısı Süleyman Çelebi, Şube çalışanı Kubilay Özer, Yönetimde Rukiye Durmuş, Melahat Altıntaş, Sevim Erkunta, kendilerini, çalışmalarını, projelerini anlatmak, bilgilendirmek için bu ziyareti düzenlediklerini belirttiler.

Eğitimlerini, çalışmalarını, projelerini anlattılar

   ‘Yeşilay Haftası’ öncesi, yüz yüze görüşüp çalışmaları hakkında bilgilendirmek istediklerini belirten Başkan Yardımcısı Süleyman Çelebi, “1-7 Mart tarihleri arası ‘Yeşilay Haftası’ öncesi basın mensuplarıyla görüşelim, kendilerini yerlerinde ziyaret edelim, istedik.

   Yalova Yeşilay Cemiyeti kuruluş tarihi çok eski; ama 3 yıldan beri aktifliği arttı. Ulusal bağlamda düşündüğümüzde, madde kullanımı ile bağımlılıklarla ilgili hükümetin de ciddi çalışmaları var. Bunlarla ilgili eğitimler, okullarda rehber öğretmenler aracılığıyla veriliyor. Biz de yetişkinler ile ilgili süreci takip ediyor, destek oluşturmaya çalışıyoruz.

  Yeşilay’ın değişik bakanlıkları, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Spor Bakanlığı gibi Bakanlıklar bünyesinde de bizim projelerimiz yürütülüyor. Yalova’da bizim uyguladığımız projelerimiz var. Okullar ile yürüttüğümüz Yeşilay’ı tanıtma ve kulüplerimizi aktif hale getirmek için ‘Benim Kulübüm Yeşilay’ isimli projemiz var. Geçen sene 7, bu sene 5 okulda bunun uygulamasını yapıyoruz. Okullara gidiyoruz eğlendirerek öğretmek için ‘Yeşilay ne yapar, gelecekte çocuklarımız büyüdüğünde çocuklarımız Yeşilay bünyesinde ne yapabilirler’ bunları anlatıyoruz bu çalışmamız sonrasında çocuklar beraber afiş çalışması yapıyorlar.

   Okulların rehber öğretmenleri, velilere de bu eğitimleri veriyor; ama okullarımızda veliler bu tür etkinliklere gerekli katılımı gösteremiyorlar. Dışarıda yetişkinlere eğitimler vermek için işyerlerine, kurumlara gidip verdiğimiz eğitimi almak isteyen kişi sayısını belirlemeye çalışıyoruz. Sayı çoksa sadece o kuruma eğitim veriyoruz, sayının az olduğu durumlarda grupları birleştirerek eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hatta bazı medya çalışanları, bizde de kullananlar var, bize de bu eğitimleri verebilirsiniz şeklinde düşüncelerini belirtti, bizim aklımıza gelmeyen mevzular sizin aklınıza geliyor, bu etkileşim güzel” dedi.

Çelebi, “Yılda 1000 kişi”

  Çelebi, “Yılda 1000 kişiye bu eğitimi vermeyi hedefliyoruz, geçen sene 800 kişi oldu bu sene inşallah sayıyı tamamlayacağız. Üniversite Gençlik Kulübümüz var, ‘Genç Yeşilay’, onlar da eğitim alıyorlar, kendi akranlarına ‘akran eğitimi’ dediğimiz eğitimleri gerçekleştiriyorlar” dedi.

  Bağımlılıklardan kurtulabilmek için ilk adımın bırakmaya karar vermenin, niyet etmenin önemini vurgulayan Çelebi, “Farkındalık oluşturuyoruz, bu eğitimden sonra bağımlılıktan vazgeçmek isteyenler olabiliyor. Sigara Polikliniğine yönlendiriyoruz, onlar psikolojik olarak destek veriyor, yeterli değilse ilaçla destek verebiliyor; ama en önemlisi kişinin karar vermesi. Sağlık Bakanlığının Alo 171 ‘Sigara Bırakma Hattı’ var oraya yönlendirilebiliyor. Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YADEM) var, oraya da yönlendiriyoruz, orası da destek sağlıyor. YADEM madde bağımlılığını rehabilite eden bir merkez, Türkiye’de 7 yerde açıldı. 8.’sini inşallah Yalova’da açacağız” şeklinde konuştu.

Çelebi, “İl Uyuşturucu Kurulu ile strateji belirliyoruz”

   Çelebi, “Bizim asıl hedefimiz insanların maddeye bulaşmaması, bağımlılık olduğunda doktora yönlendiriyoruz. Bağımlılık olduğunda yataklı bakım merkezleri ilgileniyor. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi AMATEM’e yönlendiriyoruz.

  Vali Muammer Erol’un başkanlığında ‘İl Uyuşturucu Kurulu’ var. Kurul her ay toplanıyor ve kurulun ortakları var. Kurum amirleri, Yeşilay ve bir iki tane bağımlılıkla alakalı bir iki sivil dernek de oluyor. O kurul bünyesinde faaliyet yürütülüyor. Birlikte strateji belirleniyor, plan çerçevesinde plan gerçekleştiriyoruz.

  Bizim de ayrıca Gençlik Merkezleriyle, Spor Müdürlüğüyle, üniversitemizde Genç Yeşilay grubu ile birlikte çalışmalarımız oluyor. Okullardaki Yeşilay Kulüplerini aktif hale getirerek çocukluktan bazı kazanımları kazanmasını sağlıyoruz.

   Eğitimi verenler içinde Halk Sağlığından, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden katılanlar, Milli Eğitimden Rehber Öğretmenimiz bu eğitimleri veriyor. Bu kişiler Yeşilay’dan gerekli eğitimleri almış kişiler. Sahada aktif olabilecek insanlarla yol almak daha iyi olabiliyor” dedi.

Haber: Yasemen Yeter

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.