Çiftçilere Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ 14 Mayıs 2013 tarih ve 28647 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çiftçilere Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

 Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz öncelikle, ÇKS 2013 üretim sezonuna yönelik kayıt ve güncelleme işlemlerini 31 Aralık 2013 günü mesai saati bitimine kadar İlçe Müdürlüklerine, merkez ilçede ise İl Müdürlüklerine yaptırmaları gerekmekte.  

        Ödemeler, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olan ve bu Tebliğde mazot, gübre ve toprak analizi destekleme uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere yapılacaktır.  Çiftçilere, yılı içerisinde işledikleri ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak.

           TOPRAK ANALİZİ DESTEĞİ DEKAR BAŞINA 2,5 TL.

            Toprak analizi desteği  dekar başına 2,5 TL olacaktır. Mazot ve gübre destekleme ödemeleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak şöyle yapılacaktır:

         "Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında mazot destekleme tutarı dekar başına 2,9 TL, gübre destekleme tutarı dekar başına 4 TL; hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında mazot destekleme tutarı dekar başına 4,3 TL, gübre destekleme tutarı dekar başına 5.5 TL; yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanlarında mazot destekleme tutarı dekar başına 7 TL, gübre destekleme tutarı 7 TL."

50 DEKAR VE ÜZERİ TARIM ARAZİLERİNE DESTEK ÖDEMESİ

          ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda (Yalova İlinde Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü) 1 Ocak 2013 tarihi ile 31 Aralık 2013 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmayacak. Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacaktır. Her analiz en fazla 50 dekarlık bir tarım arazisini temsil edecektir.

ÖDEMELER İÇİN GEREKLİ FİNANSMAN VE ÖDEME PLANI

         Mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri için gerekli finansman bütçenin ilgili kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacaktır.  2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi planı, mazot, gübre ve toprak analizi desteklemesi başvurusu yapan çiftçilere ait bilgilerin,  ÇKS' ye girişinin il ve ilçelerde tamamlanmasını müteakiben Bakanlık tarafından belirlenecek.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.