Giray’dan Vefa’lı Salman’a gönderme

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe’nin, 25 Ocak 2020 Pazar günü Yalova Belediyesi Raif Dinçkök Kültür Merkezinde yapılan 11. Olağan Kongresinin, Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan Yalova Cemevi Derneği Başkanı Sinan Giray, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı üstü örtülü bir şekilde eleştirdi.

Giray’dan Vefa’lı Salman’a gönderme
Melis Sütşurup
Melis Sütşurup
30 Ocak 2020 Perşembe 11:16

Kongre’nin ‘Dilek ve Temenniler’ maddesinde söz alan, 5 kişiden biri olan Yalova Belediyesi bir önceki dönem CHP Meclis Üyesi Sinan Giray yaptığı konuşmasında; ‘’Çok değerli protokol, CHP’nin çok değerli delegeleri, üyeleri, burada bulunan misafirler, basın mensupları, benim ismim Sinan Giray. İçinizden tanıyan vardır, tanımayan vardır. Bunun için kendimi tanıtmak istedim.’’

Giray, ‘‘4 yıl önce CHP rozeti takanların tercihleri farklı oldu’’

‘’Bundan 4 yıl önce, yine bu salonda yapılan bir organizasyonda, Sayın Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce ve o dönem CHP Yalova İl Başkanı olan Milletvekilimiz Özcan Özel’in de katımıyla, Yalova Belediye Meclis Üyesi olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmıştım.

Yalova Belediye Meclis Üyesi olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldığımda, CHP’de seçilen bir meclis üyesi değil, daha önceden bir başka partiden listeye girerek, Yalova Belediye Meclisine seçilmiş bir isimdim. Fakat seçilmiş olduğum partinin hiçbir zaman üyesi olmadım. Benim meclis adayı olduğum parti, Yalova Belediye Başkanını seçemeyince, zaten bu partiye üye olmadığımdan dolayı, bu partinin Yalova Belediye Meclis Üyeliğinden ayrıldım.

Giray, ‘’Salman’a 4 yıl boyunca her türlü desteği verdim’’

‘’Bir önceki dönemin Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a, 4 yıl boyunca tüm çalışmalarında her türlü desteği verdim. Tabi Yerel Seçimlerde bazen bu tür şeyler oluyor. İnsanlar tercihlerini farklı yapabiliyorlar. Kurulan yeni seçim sistemi sayesinde de bu olağan hale geldi.

Değerli arkadaşlarım, değerli delegelerim. Burada birkaç konuyu sizlere vurgulamak istiyorum. Ben aynı zamanda, 22 yıldır da Yalova Cem Vakfı’nın başkanlığını yaptım. Sivil toplum kuruluşları içerisinde çok yoğun çalıştım. Çalışmış olduğunuz yerlerde, başarılı işler yaptığınız zaman, sizlere teklifler gelir.

Özellikle, Yerel Seçimlerde 4 dönemi Yalova Belediye Meclisi adayı oldum. 1. dönem Yalova Belediyesi Başkan danışmanı olarak görev yaptım. Bir önceki dönem de Yalova Belediye Meclis Üyesi olarak görevimi CHP’de sürdürdüm. Burada söylemek istediğim, altını çizmek istediğim birkaç konu var.

Giray, ‘’Başında bulunduğum Vakıf ve topluluk hep dezavantajlı durumda’’

‘’Özellikle benim başında olduğum Vakıf ve yine takip etmiş olduğunuz bu topluluk, Türkiye’de ne yazık ki dezavantajlı durumda. Bugünkü mevcut hükümet sistemi içerisinde yeterli temsiliyeti bulamıyor. Biz, CHP içerisinde siyaset yapıyoruz. CHP merkez sağ partilere benzemiyor.

CHP’nin en büyük özelliği, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir parti olmasıdır. Ben de hayatım boyunca, kendimi bildim bileli, 1989 yılında başladım ve o günden beri oyumu Cumhuriyet Halk Partisi’ne vermekteyim. Çünkü CHP’nin değerlerinin, Türkiye’yi yönetmesi gerektiğine inanıyorum.’’

Giray ‘’Oy verdiğimiz CHP de, temsil edilmek isteriz’’

‘’Değerli arkadaşlar, bu ilde yaşayan üyeler, ülkede yaşayan üyelerimiz, ya da halkımız, bir siyasi partiye neden oy verirler? Mevcut olan, yani ülkenin içerisinde kendi düşüncesini temsil eden bir siyasi partinin o ili, dolayısıyla o ülkeyi idare etmesini ister. Peki, o ilde veya o ülkede idare edilecek hale geldikten sonra ne ister? O iktidar olmuş olduğu belediye de olsun, parti içerisinde olsun, o ülke içerisinde temsil edilmek ister.

Siz, bir yerde yereli alıyorsunuz, belediye başkanlığını kazanıyor orada iktidar oluyorsanız, ayrım yapmadan, toplumun tüm katmanlara hizmet edeceksiniz. Ama bunun yanında size onayı veren insanlara da hizmet etmek zorundasınız.’’

Giray, ‘’Bunları neden uygulamaya çalışıyorum?’’

‘’Elinizden gelen tüm katkıyı, maddi ve manevi olarak her türlü veriyorsunuz. Sizin seçmiş olduğunuz iktidarlar, sizlere aynı oranda kapılarını açmazsa, hizmet vermezse, o zaman sıkıntı olur.

Biraz önce burada Sayın Cumhurbaşkanı adayımız konuştu. Türkiye’nin geneliyle ilgili bir söylemde bulundu. Ben dilek, temennilerde ikinci konuşmacı olarak çok fazla polemik yaratacak sözler söylemek istemiyorum. Burada bir liste çıktı, dolasıyla CHP’nin birlik beraberliği konuşmasını istiyorum. Aslında burada kamuoyunun da bildiği, söylenilecek çok şey var ama dediğim gibi şu an içinde bulunduğumuz konumdan dolayı dillendirmek istemiyorum. Yeni seçilecek Merkez İlçe Başkanımızın, yöneticilerimizin başarılı olmasını diliyorum. Onların başarılı olması için elimizden gelen her türlü katkıyı vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun’’ şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.