Gürel “Asgari ücretten vergi kesı̇lmesin”

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, tüm Türkiye’de CHP’li il başkanları ile 81 ilde eş zamanlı olarak 5 Kasım 2021 Cuma günü saat 14:00’da basın açıklaması düzenledi.

Gürel “Asgari ücretten vergi kesı̇lmesin”
Serhat Oruç
Serhat Oruç
08 Kasım 2021 Pazartesi 13:15

Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında CHP, Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun çalışmaları başlamadan önce asgari ücretten vergi ve kesintilerin alınmaması talebiyle, 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Gürel, “milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok”

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan ve aileleri açlık sınırı altında yaşıyor diyerek, “Açlık sınırı altında asgari ücret alan milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok. Kış aylarında domates yeme hakkı yok. Asgari ücretli çalışanlar aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü̈ altında.  Telefon ve araba almaya hakkı yok; ama, geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor. Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karsı karsıyalar.” Dedi.

Gürel, “Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücret”

Başkan Gürel, “Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir. Ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır.” İfadelerini kullanarak, bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmakta ve öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiş̧ ve her bir kurumda 3’er 5’er maaş̧ alan yandaş̧ bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsiz ve yandaş̧ şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillendiğini söyledi.

Gürel, “Tek adam rejimi yandasın borcunu vatandaşa ödetiyor”

Yandaşından almadığı vergiyi vatandaşından alan tek adam rejimi yandasın borcunu vatandaşa ödetmekte olduğunu belirterek, “Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak tek adam sahsım hükûmetinin asli görevi haline gelmiştir. Türkiye’de vergi kaçıranları, vergi affından yararlananlar düşünüldüğünde, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir.” Şeklinde konuştu.

Gürel, “Vergilerden dolayı kesilen tutar toplam 752 TL’dir”

CHP İl Gürel, şu an asgari ücretin brüt olarak 3 bin 577 TL olduğunu vurgulayarak, “Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü̈ asgari ücretliden gelir vergisi, SGK isçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir.” Şeklinde açıklama yaptı.

Gürel, “TBMM’ye defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdik”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdiklerini söyleyen Başkan Gürel, “Basta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir.

En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde ‘Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması’ önerisi partimizce sunulmuş̧, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir.”  Şeklinde bilgi verdi.

Gürel, “AKP ve MHP göz yummaktadır”

Başkan Gürel, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin diyerek, “AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü̈ altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır.” Şeklinde ifadelerine yer verdi.

Gürel, “Açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf etmiş̧”

Halkın temel besin gereksinimlerinden kaçınarak sadece abur cubura 1000 TL ödeyen Cumhurbaşkanından, asgari ücretlinin sofrasından eksilen ekmeğin hesabını bilmesini elbette beklemediklerine değinen Başkan Gürel, “Daha geçtiğimiz günler AKP Yetkilileri “Herkesin cep telefonu var, arabası var” diyordu. Şimdilerde ise “Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz” demiş̧. Yani milyonlarca asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf etmiş̧. Peki, bu itiraflar yeterli mi? Elbette değil.  Ekonomik buhranın en büyük bedelini; aç̧ kalan, kirasını karşılayamayan, faturasını ödeyemeyen, asgari ücretliler ödemektedir.” İfadelerini kullandı.

Gürel, “Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar”

Türkiye şu an Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluk’tan sonra ikinci ülke olduğunun altını çizen Başkan Gürel, “Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü̈ ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür. Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan!” Dedi.

Gürel, “Seçim yakındır!”

Adil bir dünya diye nutuk atan, “Dünya 5’ten büyüktür” diye sürekli sözüm ona dünyaya mesaj veren Cumhurbaşkanı, evvela kendi ülkesindeki adaletsizliğe son versin şeklinde çağrıda bulunan Başka Gürel, “Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin.  İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü̈ ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız!” şeklinde açıklama yaptı.

Haber/Serhat Oruç

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.