banner275

I. Japon-Türk Dostluk Günü programı gerçekleşti

1. Japon-Türk Dostluk Günü programı, Mugenkai Okulu ve Yalova Üniversitesi Aikido Kulübü üyeleri tarafından 22 Nisan 2019 Pazartesi günü, saat 14.00’da Yalova Üniversitesi Basketbol Salonu’nda gerçekleşti.

I. Japon-Türk Dostluk Günü programı gerçekleşti
22 Nisan 2019 Pazartesi 18:21

   1. Japon- Türk Dostluk Günü programına; Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Derya Güroy, Japon Konsolosluğu Başkonsolos Vekili ve Kültür Ateşesi Takumi Suemitsu, Yalova Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Yalçın Tokay, Yalova Üniversitesi Aikido Topluluğu Kulüp Başkanı Bahattin Korkmaz, Kulüp Eğitmeni Şahin Özdemir, Aikido Topluluğu, üyeler, hocalar katıldı.

      Yalova Üniversitesi Aikido Kulübü Klüp Eğitmeni Şahin Özedemir düzenledikleri 1. Japon- Türk Dostluk Günü programı amacını açıkladı. Özdemir “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz 1. Japon-Türk Dostluk gününü düzenlemekteki temel amacımız Japon Kültürünü Yalova Üniversitesi öğrencilerine, çalışanlarına ve Yalova halkına tanıtmaktır. Önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi düşündüğümüz bu çalışmalarla Japon kültürünü Türk insanına anlatırken; Türk kültürünü de Japon dostlarımıza anlatmak, onlarla ilişkilerimizi sağlamlaştırmak bizim temel hedefimiz olacaktır” dedi.

  Törende İstiklal Marşı okunurken, tüm şehitler için ve köprü yapımı sırasında bir hatadan kendini mesul tuttuğu için yaşamına son veren mühendis Kishi Rıyoıchı için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleşti. Sonrasında Japonya milli marşı dinlendi.

  Rektör Yardımcısı Derya Güroy, açılış konuşması yaptı. Japonya’nın İstanbul Başkonsolos Vekili ve Kültür Ateşesi Takumi Suemitsu, ‘Geçmişten Günümüze Türk Japon İlişkileri ve Japon Kültürü’ adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Yalova Üniversitesi Aikido Topluluğu Kulüp Başkanı Bahattin Korkmaz konuşma yaptı.

  Etkinlik sonunda da çay danışmanı ve Artizan Tea Sorumlusu Nilgün Yalçın ‘Geleneksel Japon Çay Seremonisi’ni gerçekleştirdikten sonra ilk hazırladığı çayı, Japon Konsolosluğu Başkonsolos Vekili ve Kültür Ateşesi Takumi Suemitsu ikram etti.

   Yalova Üniversitesi Aikido Topluluğu, topluluk üyesi Polimer Mühendisliği Bölümünde çalışan hoca Aylin Karahan Toprakçı vejetaryen suşi yapımı hakkında bilgiler verdi ve yapılan suşiler katılımcılara ikram edildi.

   Aikido Topluluğu üyeleri, Aikido öğretmeni Şahin Özdemir ile birlikte, Osmangazi Köprüsü yapımında çalışan ve köprü yapımı sırasında oluşan bir hatadan kendisini sorumlu tutarak yaşamına son veren mühendis Kishi Riyoichi anısına yapılacak aikido gösterisi gerçekleştirdi.

Mugenkai ‘Sonsuzluk Okulu’

   Programda, bu dövüş sanatı hakkında Aikido Topluluğu üyeleri bilgi verdi. Verilen bilgilere göre Mugenkai, “Mugenkai, Aikido ve İaido eğitimlerinin verildiği sistemin Türkiye’deki tek ismidir. Mugen sonsuzluk, Kai oluşum/okul, Mugenkai ‘Sonsuzluk Okulu’ anlamına gelmektedir. Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan, temelleri 1999 yılında, Eskişehir’de, atılmış bir organizasyondur. Mugai Ryu ise 1695 yılından günümüze kadar ulaşmış ve hala devam eden Japon kılıç ekollerinden birisidir. Mugai Ryu Kılıç Ekolü, özünde barışı barındıran, mecbur kalınsa bile rakibi öldürmeyi utanç verici bir durum olarak kabul eden kılıç kullanma sanatıdır” açıklaması yapıldı.

   Sezgin Burak Azak Sensei, Tolga Sermet İçeli ve Barış Erkin Gül’den oluşan Mugenkai Okulu Üyeleri gösterilerini gerçekleştirdi.

  Sezgin Burak Azak Sensei ve ekibi tarafından eski ve otantik bir Samurai sanatı olan Mugai Ryu Kılıç gösterisi sahnelendi.

  Bonsai Art tarafından hediye edilecek olan Bonsai ağaç çekilişi yapıldı.

Plaket takdim edildi

  Takumi Suemitsu’ye plaketini Rektör Yardımcısı Derya Güroy verirken, Bahattin Korkmaz tarafından Trabzonspor forması takdim edildi.

   Sezgin Burak Azak’a plaketini Şahin Özdemir takdim etti. Hasan Şimşek ve Osman Çalışkan’a plaketini Şahin Özdemir'i takdim ederken, Nilgün Yalçın’a plaketini Aylin Karahan Toprakçı takdim etti.

Haber/Fotoğraf: Yasemen Yeter

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.