MARKA, Yönetim Kurulu Toplantısı Kocaeli 'de Yapıldı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Haziran ayı olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Kocaeli TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) yapıldı.

MARKA, Yönetim Kurulu Toplantısı Kocaeli 'de Yapıldı
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

        Yapılan toplantıya Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Düzce Valisi Adnan Yılmaz, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Yalova Valisi Esengül Civelek, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, Sakarya İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, Düzce İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bülbül,  Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Alkış, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Y.K. Başkanı Metin Büyük, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Y.K. Başkanı Emin Semercioğlu, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Y.K. Başkanı Tahsin Becan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut katıldı.

Toplantıda, 2014-2023 Doğu Marmara Bölge Planı Taslağı’nın Sunumu ve Değerlendirilmesi, TUBITAK Tarafından Önerilen Güdümlü Proje Desteği Konusunun Değerlendirilmesi, 2013 Yılı 2. Mali Destek Programı’nın Sunumu ve Değerlendirilmesi, Ajansın Mayıs Ayı Harcamalarının Sunumu ve değerlendirilmesiyle toplantı sona erdi.

MARKA’nın İlk Güdümlü Desteği Faaliyete Geçiyor

       Yönetim Kurulu toplantısının ardından uzun süredir üzerinde çalışılan ve Doğu Marmara bölgesi için katma değer yaratacak Kocaeli Üniversite’sinin  hazırladığı “Troponin I ve CK-MB Tanı Kitlerinin Üretilmesi ” konulu projenin  sözleşmesi imzalandı.

       Toplam Bütçesi 1.367.740,58 TL olan ve Ajansın 1.025.805 TL kısmını desteklediği projenin amacı; koroner arter hastalıklarının tanısında kullanılmak üzere yurtdışından ithal edilen Troponin I ve CK-MB kitlerinin Doğu Marmara’da üretilmesini sağlamak ve iç piyasada satışını gerçekleştirmektir. Projeyle birlikte göğüs ağrısı veya kalp krizi tedavilerinde kullanılan tanı testleri, artık KOÜ Tıp Fakültesi`nde üretilecek.

Kocaeli Wellborn Luxury Hotel`de gerçekleşen imza töreninde, konuşmalar sonrasında KOÜ Rektörü Prof. Dr Sezer Şener Komsuoğlu ve  MARKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Düzce Valisi Adnan Yılmaz projenin protokolünü imzaladı.

Bölgemiz için katma değer yaratacak bu proje faaliyete geçtiğinde kendi alanında dışa bağımlılığı sona erdirecek. Ayrıca bu projeyle yüksek teknolojiye dayalı kit üretiminde bilgi birikiminin artması, bu alanda yeni bilgilerin üretilmesine de katkıda sağlaması, ithal kitlerinin yerli olanaklarla üretilmesi, Doğu Marmara Bölgesinde sağlık alanındaki harcamanın azaltılması, proje kapsamında üretilecek bilginin sınai ve mülki haklarının Türkiye’ye kazandırılması, Türkiye’nin sağlık alanında küresel ölçekli rekabet gücünün artırılması gibi  katma değer yaratacak unsurlar faaliyete geçmiş olacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.