Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan Hilye-i Şerife sergisinin açılışı

Yalova Kent Müzesi’nin ilk etkinliği olan Yalova Üniversitesi ve Yalova Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen, Kutlu Doğum haftası münasebetiyle, hat ve tezhib sanatımızın nadide örneklerinin sergileneceği “Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan Hilye-i Şerife” sergisinin açılışı il protokolünün katılımıyla 15 Nisan 2013 Pazartesi günü Saat:15.00’da Yalova Belediyesi Kent Müzesi’nde gerçekleştirilecektir. Sergi 15 Nisan- 3 Mayıs 2013 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.

Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan Hilye-i Şerife sergisinin açılışı
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

  Mehmet Çebi Kimdir?

Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Süleymaniye’de doğdu.

    Liseyi Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nde bitirdi. Lisans eğitimini, İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı.

     Mehmet Çebi’nin koleksiyonunda 3000 civarında hat sanatı bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğunu Hilye-I Şerifler oluşturmaktadır. Yaklaşık 2500 de tespih sanatı bulunmaktadır. Ayrıcaçoksayıda da fermanı mevcuttur.

Hilye-I Şerif Nedir?

Hilye-I Şerif; hat sanatımızda, Hz. Muhammed’in yaradılış güzelliklerini ve ruhi portresini tasvir ve tarifeden, belli bir form üzerehüsn-i hat ile yazılmış vetez hibedilmiş levhalar hakkında kullanılan bir tabirdir. İlk defa, 17.yüzyılda büyük hattat Hafız Osman Efendi tarafından bir form haline getirilerek yazılmıştır. Muallim Nacibirnat-ışerifinde, Hazreti Peygamberden (s.a.v) şöyle bahsediyor: "Hüsn-ü Kur’anı görür insan, olur hayran sana, Dest-i kudretle yazılmış, hilyedir, Kur’an sana.

Allah’u Teala Kur’an’ın da Hz. Peygamber’i; "en güzel ahlâk üzere yarattığını”, "O’nun en güzel örnek olduğunu”, "âlemler erahmet olarak gönderildiğini”, "kendisi ile beraber O’na da itaat edilmesi” gerektiğini bildirmesi, Ashab-ıKiram, hilyeveşe maile olan ilgisini artırmıştır. Böylece Hz. Muhammed’in, özel hayatına ve dış görünüşüne ait bilgiler ve anlatımlar, hadis ve diğer kaynak eserlerde bütün detaylar yer almıştır

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.