“Meslek onurunu korumak asli görevlerimizdendir”

11.12.2019 Tarihinde Mimarlar Odası Yalova Temsilciğinden; üyeleri olan Mühübe Keskin’in görev ve yetki kısıtlamalarına maruz kalarak, çalıştığı kurum tarafından rencide edici muamelelere uğradığı konusuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.


“Meslek onurunu korumak asli görevlerimizdendir”
Melis Sütşurup
Melis Sütşurup
12 Aralık 2019 Perşembe 15:28

Mimarlar Odası Yalova Temsilciğinden yapılan açıklamada; “Değerli üyemiz Mühübe Keskin talebi üzerine, odamızın asli görevi olarak yapılan incelemelerde; Yalova Belediye Başkanlığı bünyesinde 15.08.2009 tarih itibariyle sözleşmeli teknik personel olarak görev yapan üyemizin; 31.12.2011 tarihinde iş akdi fesh edilerek görevine son verilmiştir. Üyemiz tarafından başlatılan hukuki süreç 01.02.2018 tarihinde; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında değerlendirmeye alınarak göreve iade şeklinde sonuçlanmıştır. Göreve iadesi gerçekleşen üyemiz, ilgi belediyesince uzun süre teknik personel gereksinimi olmayan ve mesleğimizle görev irtibatı bulunmayan “Basın, Yazı işleri müdürlüğü” gibi birçok birimde çalıştırılarak, görev ve yetki kısıtlamalarına maruz kalmıştır.

Meslektaşımıza karşı yapılan bu kabul edilmez tavır son olarakta; 03.05.2019 tarih 30763 sayılı Resmi gazetede yayınlanan “Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği” 5. Maddesine istinaden, 15.12.2019-15.06.2020 tarihleri arasında “Memur ihtiyacı hususlarında destek sağlamak üzere” Sinop Belediye Başkanlığına; geçici 6 ay süre ile görevlendirilmesi devam etmiştir. Her ne kadar ilgi yönetmeliğe uygun olarak yapılsa da hukuki süreç takibi akabinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince muvafakat aranmaksızın yapılamayacağı açıkça ortadadır.

İlgi görevlendirmenin;10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde tebliğ edilmesi de mesleğimize karşı ironik bir tavır olduğu kadar üyemiz adına da rencide edicidir.

Temsilciliğimiz yönetim kurulu toplantısı 1. Gündem maddesinde ilgi duruma maruz kalan üyemiz ile görüşülerek konu yakınen inceleme ve takibe alınmıştır. Geçici görevlendirme de personel muvafakatı olmadığı ve durumdan rahatsız olduğu anlaşılan üyemiz, tüm bu olaylar yaşanırken 6 aylık hamile ve 2 yaşında çocuğu ile birlikte günlerdir sağlık açısından da mağduriyet yaşadığını ifade etmiştir.

Mimarlar odası Yalova Temsilciliği olarak mimarlar odası ana yönetmeliği “Odanın Amaçları Bölümü Madde 6 (b) uyarınca ; “Meslek onurunu ve üye haklarını korumak,” asli görevlerimizdendir. Bu sebeple üyemiz Mühübe Keskin’e muvafakat aranmaksızın tebliğ edilen geçici görevlendirmenin ivedilikle iptal edilmesini, ilimiz sınırları dahilinde bu gibi üyelerimiz ile bizleri birinci dereceden ilgilendiren atamaların yapılmadan temsilciliğimiz ile iletişim kurularak, yapıcı çözümler aranmasını dileriz.

Mimarlık bir toplumu medeniyet seviyelerinin üstüne taşımada etkin rolü olan, yüzyıllardır süre gelen kutsal ve yüce sanatlardandır. Odamız üyeleri; gerek çizgileri gerekse mesleki ifadeleriyle topluma yön veren değerli sanatçılardan oluşmaktadır. Bu bağlamda; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutkunda bahsi geçen şu cümlelere dikkat çekmek isteriz.

“Türk milletinin tarihî bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtrî zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek millî ülkümüzdür.” denildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.