Özkaldı, Aronya Fidanı dağıttı, destek sözü verdi

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü, 19 Ekim 2021 Salı günü Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’nın katılımıyla Aronya Fidanı Dağıtım Programı gerçekleştirdi.

Özkaldı, Aronya Fidanı dağıttı, destek sözü verdi
Serhat Oruç
Serhat Oruç
19 Ekim 2021 Salı 19:06

Çiftçilere Aronya fidanı dağıtılan programa Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’nın yanı sıra Vali Muammer Erol, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, MHP Yalova İl Başkanı Namık Öz ve kurum müdürleri katıldı.

Parıldar, “Aronya 310 dekara ulaşacağımız bir proje”

Çiftlikköy Denizçalı köyü üreticilerinden Naz Tezcan’ın teşekkür konuşmasıyla başlayan program, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar’ın verdiği bilgilerle devam etti. 

Yalova’nın, Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip kenti olarak, %72,5 tarım parsellerinin altında bulunduğunu kaydeden Parıldar, “Dolayısıyla bu bize bir mesaj veriyor. diyor ki satma.

Değeri yüksek, verimi yüksek, geliri yüksek tarım ürünleri yetişebilir.

Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarda bulunuyoruz.

2012 yılında başlayan bir hikâye Aronya hikayesi. 2 çeşittin tesciline müteakip, çiftçi şartlarında bizim faaliyete başladığımız, hali hazırda bu yıl başı itibariyle 150 dekarı aştığımız, 2021 yılında Sayın Bakanımızın da teşrifleriyle bugün dağıtacağımız 27 binden fazla fidanla beraber, 760 dekarlık alanla birlikte 310 dekara ulaşacağımız, antioksidan seviyesi çok yüksek olan aynı zamanda bir sağlık bitkisi olan Aronya’nın ilimizde Yalova Aronyası olarak da tescilini sağladığımız bir projedir”

Parıldar, “Tarlada izi olan çiftçilerimizle beraberiz”

Aronya’nın sadece konvansiyonel olarak üretilmesini yeterli bulmayarak, aynı zamanda organik Aronya projesini yürüttüklerini kaydeden Parıldar, “Hali hazırda %50’si projemizdeki üreticilerin ve üretim alanları organik, hedefimiz tamamını üretmek. Tamamını organik Aronya olarak tüketiciye sunmak ve bu şekilde de Yalova’mızın katma değerini, katma değerli üretim alanlarını arttırmak. ‘Tarlada izi olmayanın, harman da yüzü olmaz’ derler.

Tarlada izi olan çiftçilerimizle beraberiz. Çiftçilerimizle beraber katma değeri yüksek ürünler üretmeye gayret ediyoruz. Bundan sonrada gayretlerimiz devam edecek. Gerek bakanlığımız gerekse sayın valimizle birlikte milletvekillerimiz, başkanlarımız, meclis üyelerimiz bizlere çok ciddi destek veriyorlar.

Bu desteklerden dolayı da şükranlarımı arz ediyorum, çiftçilerimiz adına, üretim yapan insanlar adına. Sözlerime burada son verirken, projelerin planlanmasından uygulanmasına ve saha çalışmalarına kadar olan süreçte büyük bir öz veriyle çalışmasından dolayı değerli proje ekibimize, il ve ilçe müdürlüğünde bulunan değerli çalışma arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyor, projemizin Yalova çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Büyükgümüş, “Yalova kivisi, Yalova Aronyası birer marka haline geldi”

İl Müdürü Suat Parıldar’ın ardından sonra kürsüye çıkan AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, “Yalova’mız açısından bir gurur günün de, bu güzel atmosferde bir araya geldik. Her birinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bizim için gerçekten gurur verici. Sol tarafımda Yalova Aronyası’nın tescil belgesini görüyorsunuz, sağ tarafta da Yalova Kivi’sinin tescilini görüyorsunuz. Artık dünyanın her yerinde Yalova Kivisi, Yalova Aronyası birer marka haline geldi.

Bu gurur bu başarı hepimizin, o yüzden ben burada emeği olan çiftçilerimizden, Tarım ve Orman İl Müdürlüğündeki yetkililerimize, idaremize, valimize, bakanlığımıza, tüm paydaşları yürekten kutluyorum. Yalova’mıza hem ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

Tabi bu coğrafi işareti geliştirmek, Yalova’mıza bu markayı kazandırmak bize büyük sorumluluklarda yüklüyor. Kivi üretiminde marka şehir olma rolümüzü hep birlikte güçlendirerek devam ettireceğiz. Aynı zamanda Aronya, ülkemiz içinde yeni bir ürün. Bu üründe öncelikli olarak %50 Yalova’daki üretimi organik olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Bu hedefimizi sıkı sıkıya bağlı kalacağız ve bunun ardından da sadece taze olarak tüketimi değil, işlenmiş ürünleri kurutmayla Aronya’nın ve kivinin de katma değerini arttırarak, piyasayla buluşmasında yine şehrimizde kazandırmayı hedefliyoruz.”

Büyükgümüş, “Üreticilerimizin sonuna kadar arkasındayız”

Burada bu üretim çalışmalarının ilk numunelerini görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu aktaran Vekil Büyükgümüş, “Ne yaparsak, neyi hedeflersek Yalova’da marka değeri kazandıracak, tarımsal üretimde katma değeri yükseltecek tüm işlerde yanınızdayız. Burada üretici arkadaşımız çok güzel bir şey söyledi. Bu işlere niyet edildiğinde önümüzdeki engel ‘yapılamaz, başarılamaz ön kabulleri’… önce bu ön kabulleri zihnimizde yıkacağız. Ardından burada gerçekten bizi mutlu eden bir durumda hem Araştırma Enstitümüz, hem Tarım İl Müdürlüğümüz, hem Özel İdaremiz el ele büyük bir koordinasyonla çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalara katkı kuracak bakanlık adına, bunları takip adına da üretme fikri olarak, AK Parti olarak çiftçilerimizin, üreticilerimizin sonuna kadar arkasında olduğumuzu da bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Sayın Bakanım, 2018’deki ziyaretinizde tüm bu çalışmaların planlamalarını, koordinasyonlarını zât halinizde değerlendirmiştik. Bugün bunların sonuçlarını da sizinle beraber kutlamaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz, teşriflerinizden dolayı sizlere de şükranlarımızı arz ediyoruz.

Yalova’mız için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun inşallah nice fidan dağıtımlarında, nice hasatlarda yine hep birlikte artarak buluşmayı niyaz ediyorum.” Açıklamasında bulundu.

Özkaldı ‘’Tarımsal sulama oranımız Yalova’da istediğimiz seviyede değil’’

Programın son konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ise, “Gerçekten bugün Yalova için güzel bir gün. Aronya fidan dağıtımını inşallah birazdan hep birlikte yapacağız. Biraz önce sayın milletvekilimiz bahsetti, Yalova Aronyası ve Yalova kivisi tescillendi ve coğrafi işaretini aldı, şimdiden hayırlı olsun.

Tabi bunları önceden konuşmuştuk 2018 yılında. Tarım Orman Bakanlığımız daha yeni oluşmuştu. Bakan yardımcısı olarak buraya geldiğimizde sayın il müdürümüz, milletvekillerimizle, valimizle Yalova’daki kaynakları daha etkin nasıl kullanabiliriz, çiftçilerimize daha fazla katma değer elde etmek adına neler yapabiliriz planlamıştık. Çok şükür bugün meyvesini alıyoruz. Bunlar yeterli mi, tabi ki yetmez. Sabah geldiğimizden itibaren şu saate kadar bakanlığımızın ilgili birimleriyle oturduk. Çiftçilerimize, tarımsal sulamada, ormancılıkta, bu ürettiklerimizi depolamada, kurutmada, ihracatta, su ürünleri yetiştiriciliği dahil bütün konularda bakanlığımız ilgilendiren konuları masaya yatırdık ve bunlarla ilgili kararlar aldık.

Tarımsal sulama oranımız Yalova’da istediğimiz seviyede değil. Bunu arttırmak için gayret gösteriyoruz. Önemli kararlar aldık. Sulama oranlarını, tarım alanlarını arttırmak için burada gayret gösteriyoruz.”

Özkaldı ‘’Destekler devam edecek’’

Bakanlık olarak Aronya bahçesi konusunda çok büyük destekleri olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Özkaldı, “Kivi konusunda da desteklerimiz var. Bunlar artarak devam edecektir. Yalova’da tarım için, tarımsal üretim için dün olduğu gibi, bugün olduğu gibi bu destekler bakanlığımız tarafında devam ettirilecek.

Tabi ki bir diğer önemli konu da Yalova nüfusu. Yalova, göç alan önemli bir ildir. Dolayısıyla içme suyu kaynakları da bugün içi yeterli ama, biz uzun yılları hedefliyoruz. En az 2050 yıllarını planlıyoruz. Gökçe Dere Barajı şu an yetiyor ama ikincisine de inşallah önümüzdeki yıllarda başlıyor olacağız.

Yani kısacası içme suyu yönüyle, tarımsal sulama yönüyle Yalova’mızı inşallah mağdur etmeyip, daha iyisini yapabilmek için gayret göstereceğiz.

Biraz önce bu projede bizlere konuşma yapan Naz Hanım bize bu projede nelerle karşılaştığını anlattı. Aklıma hemen şu geldi; “Hayatta kolay bir şey yok ama her şey hayallerle başlar.’ Bir şey yapmak istiyorsanız hayal edeceksiniz. Sayın Bakanımızdan da bir şey öğrenmiştim; ‘Başarmak için önce niyet etmek lazım ama o da yetmiyor. İyi niyet olması lazım.’ Yani hayal ettikten sonra niyetimiz de iyi olduktan sonra hiçbir engel kalmıyor” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından protokol, çiftçilerin stantlarını tek tek dolaşarak Aronya fidanı taktim etti.

Haber/Rukiye Polat

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.