SGDP borçlularına af geldi

Emekli iken çalışan sigortalılardan kesilen “Sosyal Güvenlik Destek Primi” ne ait borçların yapılandırılması ve faiz indirimi ile ilgili olarak Yalova Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ali Gencer basın mensuplarına açıklamada bulundu.

SGDP borçlularına af geldi
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

  Gencer yaptığı açıklamada; “SGDP’ne tabi olanların primleri, aylıklarından kesilmek suretiyle tahsil edilmektedir. Ancak, SSK ve Emekli Sandığından emekli olup 4/b kapsamında çalışmaya başlayanların 2.8.2003 tarihinden itibaren Bağ-Kur’a kaydolup, SGDP’lerini kendilerinin ödemeleri gerekiyordu. İşte bunu ödemeyen emeklilerin 28.02.2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan SGDP borçlarına yeniden yapılandırma kapsamında ödeme kolaylığı sağlandı.
  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, yayımladığı 2013-8 sayılı genelge ile SGDP borçlarının yapılandırması kapsamında başvuru süresi, şekil ve şartlarını belirledi. 
  Yalova Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ali Gencer, Sosyal Güvenlik Destek Prim borçlarına yönelik olarak çıkarılan “Af Yasası” yürürlüğe girdiğini veemekli iken işyeri sahibi olarak çalışanlara uygulanan SGDP borçlarının gecikme cezaları ve gecikme zamlarına af getirildiğini kaydederek, “10.01.2013 tarihli ve 6385 kanunda emekli olmalarına rağmen 5510 sayılı kanunun 4.maddesinin birinci fırkasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmalarını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesi gerekenlerin, 01.10.2008 tarihinden önceki ve sonraki sürelere ilişkin 28.02.2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan SGDP borçlarının ve ferilerinin, yine emekli olmasına rağmen 5335 sayılı kanunun 30.maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerlerinde çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilmesi gerekenlere, 2013 Şubat ödemem dönemine kadar yersiz olarak ödediği tespit edilen aylıklara ilişkin borçların ve ferilerinin, ilgililerin 31.05.2013 tarihine kadar talepte bulunmaları kaydıyla, 13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı kanunun ilgili maddelerine göre yukarıda bahsedilen borçlarının hemen veya 6-9-12-18 aya kadar taksitle ödemesi şartıyla yeniden yapılandırılmasına imkan sağlanmıştır” şeklinde konuştu.
  6385 sayılı kanunla, borçların yeniden yapılandırılmasına dair borç asıllarına ödeme vadesinin sona erdiği tarihten kanunun yayım tarihine kadar geçen süre için gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacağını söyleyen Gencer; “1999/Ekim ayından, 2004/Aralık ayına kadar, Toptan Eşya Fiyat endeksi(TEFE) aylık değişim oranları, 2005/Ocak ayından 2013/Ocak ayına kadar(bu ay dahil) Üretici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları basit usulde uygulanmak suretiyle tahsil edilecek tutar hesaplanacaktır” dedi.
  Borçlarını peşin ödemeyi talep edenler, yapılandırılan borcun tamamını 31.05.2013 tarihine kadar, taksitle ödenmesini talep edenler ise ikişer aylık ödeme periyodu ile 6-9-12 ve 18 eşit taksitle ödemek zorunda olduklarını bildiren Gencer, borçlarını yapılandırma talebinde bulunanların ödeme planlarını elden veya posta kanalıyla ilgililere tebliğ edileceğini belirtti.
Yalova Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ali Gencer, Alo 170 çağrı merkezine, Sosyal güvenlikle ilgili ihbarların yapılabileceğini dile getirerek, Alo 170 çağrı merkezi hizmetinin çok iyi çalıştığını ve verdiği hizmet dolayısıyla ödül aldığını da sözlerine ekledi. Haber- Foto: Melike İpek
 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.