Tatar’dan, “Yanlıştan Dönün” çağrısı

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’nin proje okulu olmaktan çıkartılmasının şehrin eğitim kalitesini düşürdüğüne dikkat çekerek bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.

Tatar’dan, “Yanlıştan Dönün” çağrısı
Melis Sütşurup
Melis Sütşurup
22 Kasım 2019 Cuma 15:06

Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’nin proje okulu statüsünden çıkartılmasına İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar tepki gösterdi. Tatar, Yalova Valisi Vali Muammer Erol ve Milletvekilleri başta olmak üzere ilin yerel yöneticilerinin bu yanlıştan dönülmesi için adım atmasını istedi. Tatar açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Geçen hafta Yalova Milli Eğitim Müdürünün, Valinin başkanlığında yapmış olduğu bilgilendirme toplantısında rakamlar vermiştir. Bu rakamlar ilerleyen yıllarda Yalova İlinin eğitimde başarı düzeyinin ve seviyesinin her geçen gün daha da düşeceği sinyalini vermiştir. Ak parti İktidarı Eğitim sistemiyle boz yap yöntemiyle yapılan uygulamalar ve değişiklikler hem ailelere hem de öğrencilere zorluklar çıkarmaktadır. Bilgilendirme toplantısında verilen rakamlarda bunu teyit etmektedir. Bu yıl Ortaokulda öğrenci sayısı 14 binlerde iken Lisede devamlılık 11 binlere düşmüştür. %25 kayıp mevcuttur. Bu rakam Yalova için çok ciddi bir rakamdır. Eğitimsiz, bilgisiz ve vasıfsız bir kayıp bir nesil ve toplum ortaya çıkmaktadır. Eğitim sistemi çöküyor. Yetkililer farkında bile değil. Bu duruma etken olarak ekonomik sebepler başta olmak üzere alınan yanlış ve hatalı kararlarda buna eklenmiştir. Binlerce öğrencinin Yalova'da liseye devam etmemesinin nedenlerinden biride, Milli Eğitim müdürlüğünün Yalova’da proje okulu olarak tespit ettiği okulların meslek okulu olmasıdır. Başarılı öğlencilerin çoğu bu okulları tercih etmemektedir. Yıllarca Yalova'da Eğitim çıtasını üst sıralara taşıyan Sınav sistemi ile okula yerleştirme yapan Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi hangi neden ve gerekçelerle bilinmemesine rağmen proje okul kapsamından çıkarılmıştır. Sahipsiz bırakılmış desteklenmemiş üvey evlat muamelesi görmüştür. Ailelilerin ve öğrencilerin yıllarca verdiği emek ve zahmet zayi edilmiştir. Eğitim seviyesi ve kapasitesi yüksek başarılı öğrenciler Milli Eğitimin belirlediği Meslek okullarını tercih etmemekte ve şehri terk etmektedirler. Yalova genç nüfusa sahip olmasına rağmen daha lise çağında beyin göçü vermeye başlamaktadır. Eğitimde disiplinli çalışmanın getirdiği başarı oranı her geçen düşmektedir. Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi proje okul dışında bırakılması hem o okulun başarı durumunu, hem de tüm Yalova ilinin eğitimde genel başarı durumunu negatif olarak her geçen gün etkilemektedir. Bir an önce Milli Eğitim müdürlüğü ve Bakanlığın bu konuda almış olduğu yanlış karardan dönmesi gerekmektedir.

Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi proje okulu kapsamında dışında kalmıştır. Geçmiş yıllardaki başarısını dikkate alan öğrenci velileri tarafından adrese dayalı öğrenci yerleştirmesinden dolayı daha fazla talep görmüştür. Buda okulda eğitim ve öğretim sisteminin ve düzeninin bozulmasına sebep olmuştur. Yalova’nın başarıda lokomotif okullarında biri olan Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi hem öğretmen yetersizliği, hem de mevcut yoğunluğun sıkıntısını yaşamaktadır. Okulun Proje okul dışında bırakılması hem öğrenciler hem de aileler açısından negatif ayrımcılığa sebep olmuştur. Okulun ihtiyaçları ve sıkıntıları daha da çoğalmıştır. Yapılan toplantıda rakam vermek kolay, ortaya çıkan bu problemi nasıl çözüme kavuşturacaksınız siz onu söyleyin. Vali beyin bile ilk duyduğunda dikkatini çeken bu durumda makam sahibi yetkililer nasıl çare üretecekler göreceğiz. Her kez topu birbirine mi atacak. Yalova Milletvekilleri bu konuda ne kadar bilgiye sahip ve duruma hakim. İktidar partisinin Milletvekilleri, biride Ak Partinin Gençlik Kolları başkanı olan Genç Milletvekilimiz bu konuda etkili ve yetkili olan kişilere ulaşıp ne çözüm bulacak, hep birlikte bekleyip göreceğiz. Bu gençlerin hali ne olacak. Büyük umutlarla bakanlık koltuğuna oturan herkesin işinin ehli diye üzerinde mutabık kaldığı Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk bey bu rakamlardan haberdar mı . Toplantıda verdiğiniz rakamları bize değil şehre gelen bakanların önüne koyun ve çare bulun. Eğitimde tehlike çanları çalıyor. Yetki sizde makam sizde, yapamıyorsanız da yapacak olanların önünü açın çekilmesini bilin.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.