TGK 23. Başkanlar Kurulu Trabzon’da yapıldı!

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından, İçişleri Bakanlığı öncülüğünde, '81 İl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Trabzon’da Buluşuyor' projesi kapsamında, Türkiye genelinde 81 ilde görev yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanları Trabzon’da bir araya geldi. Toplantıya Yalova'dan, Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ayhan Polat da katıldı.

TGK 23. Başkanlar Kurulu Trabzon’da yapıldı!
Rukiye Polat
Rukiye Polat
14 Kasım 2021 Pazar 15:52

23. Başkanlar Kurulunda medyanın sorunları tartışıldı

12-14 Kasım arasında gerçekleşen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 23. Başkanlar Kurulunda sektöre dair görüş ve öneriler paylaşıldı.

Şehre gelen başkanlar turistik ve tarihi değerleri görme şansı da yakaladı.

Küçük, “Dengelerin değiştiği bir dönemden geçiyoruz”

Heros Otel’de yapılan Başkanlar Kurulu’nda konuşan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük, “Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 23. Başkanlar Kurulu toplantımıza hoş geldiniz.

Düzenlenen bu toplantının meslektaşlarım için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 23. Başkanlar Kurulu toplantısıyla Trabzon’da bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğumu dile getirmek istiyorum. Günümüzdeki süreçte zor zamanlardan geçeceğiz. Dünyada dengelerin değiştiği bir dönem. Malum 2 yıldır koronavirüsle verilen bir mücadele var. Küresel salgın sıkıntıları katladı, katlamaya da devam edecek gibi görünüyor. Bizler basın emekçileri ülkemizin çıkarlarını ön planda tutarak hareket ederken, ekonomik sıkıntılarla da boğuşuyoruz.

Gazete, televizyon, radyo ve internet haber portalları gerçekten zor durumda.

Reklam ve ilan ve abonelikler ile ayakta durmaya çalışıyorlar” dedi.

Küçük, “İnternet yasası şart oldu”

Küçük, “Bilfiil gazetecilik yapan binlerce basın çalışanını kapsam dışı bırakan yıpranma hakkı konusu çözüm bekliyor. Gazeteci olmayanların önüne geçmek için en acil şekilde internet yasasının çıkması lazım. Ayrıca basın meslek yasasının da çıkarılması gerekiyor.

Gerçek şu ki basının sorunlarını meslek örgütleri olarak yerelde bizler, çatı örgütümüz olarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu dert ediniyor, ekonomik sıkıntıların çözümü noktasında ciddi çalışmalar yapıyor, çözüm önerilerini de ilgili yerlere ulaştırıyor ve bu önemli arz eden konuların da takipçisi oluyoruz.

Bizim mesleğimiz toplumu ilgilendiren sorunların aydınlatılması için ışık tutar. Yapılan hata ve haksızlıkların giderilmesini sağlayan, başkalarının haklarını savunmak için kendi yaşantısını hiçe sayan bir meslektir.

Bu güzel mesleğimizi en güzel şekilde gelecek nesillere bırakmalıyız. Bunun için hepimize sorumluluklar düşüyor. Başkanlarımız bizleri layıkıyla temsil etmeye çalışıyorlar. Onlara destek olmalıyız. Birlikte hareket etmeliyiz. Özetleyecek olursak tüm bu saydığımız talepler hepimizin ortak dilini oluşturuyor. Hepimiz aynı talepleri dile getiriyoruz. Tarihte olduğu gibi günümüzde de destansı görevleri başaran Anadolu Basınının, halkın haber alma hakkını mesleki sorumluluk bilinci içinde fedakarca yerine getirme çabasını tekrar vurgulamak istiyorum. Demokratik sistemin korunması ve geliştirilmesi açısından Anadolu Basınının bu çabası ve üstün gayretinin artık hak ettiği noktaya getirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bizi burada toplamaya vesile olan İçişleri Bakanımız Süleyman Soyluya teşekkür ediyorum” Şeklinde açılış konuşması yaptı.

Kolaylı, “Medya Yasası şart oldu”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyon Genel Başkanı Nuri Kolaylı ise, “Amacımız mesleki sorunları dile getirmek ve kamuoyu ile paylaşmak. 23. Başkanlar Kurulu toplantısında bizlere ev sahipliği yaparak ağırlayan TGC Başkanı Ersen Küçük ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Sorunları ele alarak çözüm geliştireceğiz.

Yaklaşık 45 yıllık meslek yaşantımda sorunlar ile karşılaşsam ilk yanıt özgürlük olmuştur. Haberciliğin olmazsa olmaz birinci koşuludur. Demokrasilerin gelişmesi açısından ülkemizde darbe yıllarından bu yana değişmeyen basın özgürlüğünü kısıtlayan maddeler vardır. Özgürlük, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Temel gerekliliktir. AB uyum süreci ile başlayan yargı reformuyla 15 yılık süreçte temel kanunlarda değişiklik yapılsa da bu kapsamda değişiklikler dilediğimiz düzeyde olmamıştır. Demokratikleşme temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından tüm iyileştirmelere rağmen mevzuatlar ve uygulamalardan sorunlar yaşandığını dile getiriyorum.

İfade ve basın özgürlüğü sorunu çok boyutlu bir yaklaşımla çözümlenebilir. Basın özgürlüğü sorununun bir nedeni de basın meslek yasasının olmamasıdır. Bu yasaya ihtiyaç duyulmaktadır. Dileyen herkes gazeteciyim diyerek mesleğe başlayabilmektedir. Hiçbir kaydı olmayan internet siteleri gazeteci istihdam edebiliyor. Her türlü istismara açık hale geliyor. Şantaj ve tehdit aracı olarak kullanılabiliyor. Yasal düzenleme bulunmuyor. Bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen meslek yasasının günümüz koşullarına uygun olarak yeniden çıkarılmalıdır. Geniş bir katılımla meslek yasası ülkemize kazandırılabilir. Elektronik ortamda yapılan habercilikte sorun yaşanıyor. İnternet haberciliği büyük bir gelişim gösterdi. Kurumsal internet haber siteleri yayınlarına başlayarak sektöre renk kattılar ama bunun yanında kopyala yapıştırdan öteye gitmeyen haber siteleri de boy gösteremeye başladı. Daha da artıyorlar ve internet medyasının düzenlemeye ihtiyacı var” dedi.

Kolaylı, “Yasa elden geçirilmeli”

Kolaylı, “Gazetecilik mesleği basın kartına bağlı olmadan yapılan ağır bi iş olarak kabul edilmeli, Anayasal güvenlik haklarının hizmet süresi geri verilmelidir.

212 yasaya tabi olan herkes yararlanabiliyordu. Meslektaşlarımızın tümü gazeteci olarak sayılmalı. Yerel medya borç yükü altından kalmıştır.

Yasa yeniden ele alınmalıdır.”

Kolaylı, “Yerel basın zorunlu giderlerini dahi karşılayamaz durumdadır”

Genel Başkan Kolaylı “Medya kuruluşlarının özellikle yerel basının koronavirüs salgını nedeniyle ilanları durdu. Tiraj gelirleri %80’lere varan oranlarda geriledi. Firmalar reklamları tamamen durdururken, basın ilan üzerinden alınan ilanlarda da %90’lara varan oranlarda azaldı.

Medya kuruluşları çalışanlarının maaşlarının ödenmesi bir yana zorunlu giderleri daha ödeyemiyor. Destekler çeşitlendirilerek devam ettirilmeli.

Ekim ayında Ankara’da yoğun bir görüşme trafiğinden çıktık. Ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdik. Bazı kanunlarda değişiklik yapılması konusunda görüşlerimizi aktardık. Pandemide zor bir süreçten geçen yerel basının desteklenmesi gerekirken, yıllık 50 milyon lira gelir kaybına uğrayacağına dikkat çektik.

Resmi ilanların yerel basın için önem taşıdığını belirttik. Dosya olarak sunduğumuz, yerel gazetelerin basın ilan gelirlerinin çeşitli şekilde devlete geri döndüğünü de söyledik.

Önermeyle değişildi ve teklif basına zarar vermeyecek şekilde kabul edildi.

Destek veren tüm cemiyet başkanlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum.”

Polat, “İnternet haberciliği 212 Basın Kanunu kapsamına bir an önce alınmalı”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun 23. Başkanlar Kurulu Toplantısında söz alan Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat, “İnternet haberciliği zaman geçirilmeden basın Kanunu kapsamına bir an önce alınmalıdır.

2011 yılında TBMM Genel Kurulunda gündeme getirilen ve komisyona havale edilen, Medya mensupları için bu çok önemli konunun takipçisi olması, yasanın çıkması için gayret sarf etmeliyiz'' dedi.

Polat, Başkan Zorluoğlu'na Yalova'dan selamlar iletti

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun TGK cemiyet başkanları onuruna, Eyof Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisinde verdiği yemekte Başkan Polat, Başkan Zorluoğlu ile sohber ederek, Yalova’da yaşayan Trabzonluların selamlarını iletti.

Aynı gün öğleden sonra Uzungöl'e yapılan gezi ve ardından Heros Hotelde yapılan Gala Yemeği ile gün tamamlandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.