Yalova Platformu, “Geri dönüşü olmayan uygulamalardan vazgeçilmeli”

Yalova Platformu’nun, Araştırma Enstitüsü arazilerinin Cami ve Millet Bahçesi arazisi tahsisine karşı açmış olduğu davalarda yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Yalova Platformu tarafından konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Yalova Platformu, “Geri dönüşü olmayan uygulamalardan vazgeçilmeli”
Rukiye Polat
Rukiye Polat
07 Nisan 2021 Çarşamba 13:34

Açıklamada yer alan ifadeler şunlar oldu:

“Ulu Önder Atatürk, Ülkede tarımın geliştirilmesi, Türk çiftçisine modern tarım tekniklerinin öğretilmesi amacıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde araziler satın alarak çiftlikler oluşturmuştur. “Yalova benim kentim” diyerek kente özel bir ilgi duyan Atatürk, 1929 yılında Yalova’da Millet Çiftliği ve Baltacı çiftliği olmak üzere iki adet çiftlik kurmuştur. Bu çiftlikler 1937 yılında bedelsiz olarak hazineye bağışlanmış, 1938 yılında da Devlet Üretme Çiftliklerine devredilmiştir.

Toplam 3.704 çeşit

1961 yılında Tarımsal AR-GE faaliyetlerinde bulunmak üzere Millet Çiftliği arazisi üzerinde bugünkü adıyla Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü kurularak faaliyete geçmiştir. Kuruluşundan itibaren birçok yeniliklere imza atan Enstitü’nün bazı çalışmaları:

Eski çeşitler genetik kaynaklarda muhafaza edilmektedir.

Meyve ve bağda 1.871, sebze ve mantarda 245 tip ve çeşit, süs bitkilerinde 1.588 takson ve çeşit olmak üzere toplam 3.704 çeşit, tip ve takson gen kaynaklarında muhafaza edilmektedir.

114 yeni çeşit

Çeşitli ıslah yöntemleriyle yeni çeşitler geliştirilmektedir.

8 Üzüm, 20 Elma, 14 Armut, 25 Şeftali, 9 Nektarin, 7 Kızılcık, 7 Zeytin, 2 Kivi, 1 Fejoya, 23 Kiraz, 4 Vişne, 14 Erik, 2 Kayısı, 10 Ceviz, 5 Kestane, 6 Çilek, 3 Böğürtlen, 3 Ahududu, 2 Bektaşi Üzümü, 3 Frenk Üzümü, 4 Kültür Mantarı, 4 Domates, 5 Biber, 4 Soğan, 5 Bamya, 5 Enginar, 1 Kereviz, 2 Patlıcan, 6 Fasulye, 1 Pırasa, 2 Karpuz, 3 Lahana, 1 Ispanak, 1 Sarımsak, 1 Y. Salata ve 1 Baş Salata olmak üzere melezleme ve seleksiyon çalışmaları sonucunda 67 meyve, 41 sebze ve 6 süs ve tıbbi bitki çeşidi olmak üzere toplam 114 yeni çeşit geliştirilerek üretime kazandırılmıştır.

Millet Bahçesi tamamen yanlış bir karardır”

Yaklaşık 1200 dekar alanda faaliyetlerini sürdüren Araştırma Enstitüsünün, 1474 ada, 12 parselde bulunan 113,4 dekar arazisi üzerinde Millet Bahçesi kurulması için girişimler başlatılmış ve 20.05.2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsisi yapılmıştır. Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüldüğü ve üzerinde şu anda meyve genetik kaynakları bulunan I. Sınıf tarım alanının Millet Bahçesi yapılması tamamen yanlış bir karardır. Ayrıca Araştırma Enstitüsü lojmanlarının bulunduğu alanın bir kısmı 6 adet lojman yıkılarak cami yapılmak istenmektedir.

“Davalar devam ederken arazi üzerinde işlemlere başlanmış”

Tusunami tehlikesinin bulunduğu ve kıyı kenar çizgisini içine alacak şekilde cami yapılması şehircilik açısından uygun değildir. Yukarda sayılan nedenlerle her iki tahsisin iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla dava açılmıştır. Millet Bahçesi yapılacak yerle ilgili Bursa II. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini ret etmiş, yapılan itiraz sonucu İstinat Mahkemesi Yürütmeyi durdurma kararı verilmesi yönünde karar almıştır. Cami inşaatı için açılan davada Bursa 4. İdare mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Davalar devam ederken arazi üzerinde işlemlere başlanmış, lojmanlardan bir kısmı yıkılmıştır. Telafisi imkânsız ve geri dönüşü olmayan uygulamalardan vaz geçilerek dava süreci beklenmelidir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.