YALOVA’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Yapay resif hassas ekosistemlerin korunması ve balıkçılığın geliştirilmesi hakkında, Mimarlar Odası Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, yazılı açıklama yaptı.

YALOVA’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

         Gültekin, ‘Kaynakların üretimini artırmak ve desteklemek için tasarlanıp deniz zeminine yerleştirilen sucul canlılara özel yapay barınaklardır. Yapay resif projesini denizlerde balık çeşitliliğinin azalmasını engellemek ve avlanma amaçlı türlerin sayısını artırmak için başlatılan deniz dibi projesidir. Çeşitli mimari yapılara sahip beton blokları balığın çok az olduğu deniz diplerine yerleştirilmesiyle bu resiflerin etrafında kısa sürede canlılık oluşmaya başlayıp tür çeşitliliği artışa geçmektedir. Resifler dalış turizm açısından faydalı bir projedir.

Resif balık ve diğer deniz canlılarının bir arada bulundukları ve çeşitli canlılarla birlikte yaşadığı habitatlarıdır. Okyanusların altında bulunan mercanlardan ve deniz bitkilerinden oluşan büyük bir cennettir. Milyonlarca canlı yaşamaktadır’ dedi.

      Gültekin, ‘Yalova Su Ürünleri Başkanı Erdal Tokalak, Marmarada yunusların hem ağlara zarar verdiğini, hem de balıklara zarar verdiğini söylemektedir. Resif projesini Yalova için bir şablon olarak aldığımızda sanayi tesislerini yunuslara benzetebiliriz. Kontrol edilebilir bir sanayi ile birlikte yaşayabiliriz. Yunusları ve sanayinin kontrol edilebilir hale getirilmesi her zaman mümkündür.

    Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi (Yaski) Marka Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, S.S.Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi, Yalova Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ve Yalova Liman Başkanlığı tarafından hayata geçirilen yapay resif projesi Yalova için şablon olacak bir projedir. Küçük balığı büyük balığa yutturmayan projedir. Bazı projeler için menfaat gözetmeyen, yüreği Yalova için çarpan heyecanlı, hevesli insanlara ihtiyaç vardır. Yalova su ürünleri başkanı Sayın Erdal Tokalak, bu şablona uymaktadır. İmkânsızlıklara rağmen bu konuda çok şey yapmıştır. Neresinden bakarsanız bakın yapay resif projesi üretimin gelişimin ilerisi için güzel günlerin habercisi bir tasarımdır. Ayrıca arıtılmadan denizlere deşarj edilen kirli sular ve katı atıklarda pek çok deniz alanlarının kirlenmesine neden olmaktadır. Resif bloklarının olduğu mekân bir yumurtlama ve yavru büyütme yeri haline gelecektir. Marmarada nesli tükenmek üzere olan balıkları yaşatmak amacıyla büyük bir gayret içine girilmiştir. Biz ise elimizde bulunanları yok etmek için ne gerekirse yapıyoruz. Yalova ormanlık diye neredeyse tüm yeşil alanları kaldıracağız. Kentin içindeki, Yalova Lisesini de kapsayan alanda Yeşili yok ederek yapılacak olan gençlik merkezi bittiği zaman gençlere örnek olsun diye. Bu Bina ağaçlar katledilerek yapılmıştır. Tabelası mı asacağız?

 

gençlik merkezi arsasının hangi kuruma ait olduğu önemli değil önemli olan bir okulun bahçesini genişletmek yerine kısıtlama yapılmasıdır. Yapılacak olan gençlik merkezinin mutlaka bir otoparkı olacaktır. Sıkışmış bir alana gençlik merkezi yapmak gençleri de memnun etmeyecektir. Gençlerin istemediği bir gençlik merkezini yapmak hangi akla hizmettir.

   Yalova il sınırları içinde yeşil alanlar birer birer yok olmaktadır. Aynı balıkların neslinin tükenmesi gibi genç nesiller ileride apartmanların üstünde bahçe yapmak zorunda kalacaktır.

     Yalovalı Yalova’ya sahip çıkmak zorundadır. Yeşil alanları resif projeleriyle geriye getiremezsiniz. Safran deresi üstünde yapılan yaya köprüsü güzel bir tasarım olmuştur. Belediye başkanını bu konuda kutluyoruz. Köprünün çevre peyzajı da yapıldığı zaman daha güzel bir görünüme kavuşacaktır’dedi.

 

 

 

 

   Yalova Belediyesince bir estetik kurul oluştuğunu söyleyen Gültekin, ‘Meydanda ve yalı caddesinde kente yaraşır cepheler oluşturuldu. Aynı estetik kurul Badgodesberg parkına cepheli binalara bir el atabilse. Denizden bakıldığı zaman kat adedi 4 mü yoksa 1 kat veya 2 katmı belli olmayan bir cephe, çin mahallesi gibi plan ve yasa tanımayan kaderine terk edilmiş bir bölgeyi, park bahçede ve estetik kurulda bu kadar başarılı olan bir ekibin bu işi de yapacağına inanıyoruz. Yalova için yapılan güzel şeyler var. Kent merkezi kaldırımlarının yenilenmesi Park Bahçe Müdürü Tülin Kuleli’nin çiçeklendirme konusunda gösterdiği başarı takdir edilmeyecek gibi değil. Kent meydanında atıl hale gelen İnkılâp Gemisi Yargıtayın vereceği karardan sonra, gemisini kurtarmayan bir kaptan, bulunarak Marmara denizine batırılarak, yapay resif olarak kullanılabilir. Dalış turizmi ve balıkların üremesi için bir ise yaramış olur. Gemiyi törenle getirdik, törenle batırırız. Bazen Yalovada yapılan bu güzel şeylerin siyasilerin aldığı kararlarla lekelenmesi akıl alacak şey değil Yalova’da yaşayan kendisini Yalovalı hisseden insanlar bir olup, bu akıl almaz siyasi kararlara karşı çıkmazlarsa genç nesillere bu olayları anlatırken utanç yaşarlar. Biz Mimarlar Odası olarak bu utancı yaşamak istemiyoruz’dedi.

  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.