YTSO Başkanı Becan, “İşletmeler için fırsatlar ve tehditler içeren bu sürecin iyi değerlendirilmesi ve hazırlıklı olunması gerekmektedir”

Yalova Ticaret Ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen E-dönüşümde yeni mükellefiyetler ve uygulama esasları semineri 7 Aralık 2018 tarihinde oda üyelerinin yoğun katılımı ile YTSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

YTSO Başkanı Becan, “İşletmeler için fırsatlar ve tehditler içeren bu sürecin iyi değerlendirilmesi ve hazırlıklı olunması gerekmektedir”
11 Aralık 2018 Salı 12:57

   Seminerde e-fatura, e-arşiv fatura, e-defter, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu, e-bilet, e-müstahsil makbuzu, e-imza, KEP, e-mutabakat, e-bordro, e-yedekleme ürünleri hakkında mevcut zorunluluklar ve önümüzdeki sene gelmesi beklenen zorunluluklar hakkında bilgi veren EDM Genel Müdürü Özcan Ermiş ve Projeler Müdürü Ahmet Gülcan, e- dönüşüm ve dijitalleşmenin bize getirmiş olduğu avantajları ve bu gelişmelere Mali Müşavirler ve Firmalar olarak hazır olmanın gerektiğinin altını çizdi.

   Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, YTSO olarak geldikleri süreç içerisinde planlamalarına aldıkları YTSO Akademi ile birlikte yol haritasını belirlediklerini, insanların ticaretlerinde, vizyonlarında ve ufuklarında kişisel gelişimlerine katkı oluşturabilecek eğitimleri programlarına dahil ettiklerini söyledi.

    Üyelerini ilgilendiren hususlarda bilgilendirmeler yapılarak yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek olduğunu ifade eden Becan; “Oda üyelerimiz firmaları ile ilgili, bilgilerini ve belgelerini elektronik ortamda kayıt altında tutması zorunlu hale gelmiştir. İşte bu sürecin doğal bir sonucu olarak vergilendirme sisteminin ve işlemlerin de elektronik ortamda yapılması hususunda bir dönem başlatılmıştır. Sistem ile adil vergilendirme, kayıt dışı ile mücadele, şeffaflık, tüm mükelleflere eşit yaklaşım ve kayıtların etkinliği esas alınmıştır. İşletmeler için fırsatlar ve tehditler içeren bu sürecin iyi değerlendirilmesi ve hazırlıklı olunması gerekmektedir. Aksi takdirde işletmeler cezai işlemlerle karşı karşıya kalacak ve gereksiz yere mali bir külfet altına gireceklerdir. e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-İrsaliye, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Bilet, e-Müstahsil Makbuzu, e-İmza, KEP, e-Mutabakat, e-Bordro, e-Yedekleme kavramlarına iş dünyasının aşina olması yeni Türk Ticaret Kanununun esasını oluşturmaktadır. Üyelerimizin bu hususta bilgi sahibi olmaları ve cezai işlemlere maruz kalmamaları noktasında bu tür etkinlikleri gerçekleştiriyoruz” dedi. 

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.