YÜCE TÜRK MİLLETİNİN NEVRUZ’U KUTLU OLSUN

Yalova MHP İl Başkanı Hasan Topçular, kadim Türk bayramı Nevru’zun, yeni günün ve baharın habercisi olduğunu söyledi. Topçular, ‘Nevruz, eski Türk takvimine göre yıl dönümü olarak kabul edilmiştir. Türk tarihinde Ergenekon’dan çıkış destanıyla özdeşleşen milli bayramımız binlerce yıldır kutlanmaktadır. Başta orta Asya Türk halkları ve doğu coğrafyamızda bulunan komşu halklar tarafından kültür bağı oluşturan Nevruz, Asya toplumları için çok kıymetli bir gün hüviyetindedir.

            YÜCE TÜRK MİLLETİNİN NEVRUZ’U KUTLU OLSUN
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

          Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Ergenekon bayramı adıyla kutlanan bu bayram, sonraki yıllarda maalesef unutulmuş ve layık olduğu alaka ve itinayı görememiştir.  Zaman içersinde bağımsızlığına kavuşan Türk devletleri ile kurulan kültürel ve tarihi diyalog bu bayramı yeniden hatırlamamıza vesile olmuştur. Yaşadığı coğrafyada, dini mezhebi ne olursa olsun Türk dünyasında heyecanla kutlanan Sultan Nevruz’a kavuşmanın sevinci ve heyecanı içindeyiz. Bu köklü ve tarihi bayram (gelenek- kültür) Sultan Nevruz maalesef Türkiye’de bazı bölücü ve hain unsurların istismar sahasına girerek istismar edilmektedir’ dedi.
     Topçular, ‘Psikolojik harekete tabi tutularak sadece bir etnik unsurun kutladığı ve o kültüre ait bir bayrammış gibi algı oluşturulmuştur.  Bölücü unsurların yağma, tedhiş ve anarşik eylemleri Nevruzu istismar ederek gerçekleştirdikleri malumumuzdur.
       Türk milleti Nevruzu alet eden bu bölücü, sömürücü ve eyyamcı zihniyete izin vermemelidir. Baharın müjdecisi, kardeşliğin, milli bütünlüğün ve Türk dünyasının ortak bayramı Nevruz’u sahiplenmek, şevk ve heyecanla kutlamak milli mecburiyettir.
Bizlerin, Sultan Nevruz’a kayıtsız kalmamız, tarihe, atalarımıza ve kültürümüze karşı ciddi bir haksızlık ve vefasızlık olacaktır.  Buna mahal vermemek adına diğer Türk toplumları gibi ülkemizde de Nevruzu sahiplenmeli ve bayram olarak ebediyen kutlamalı, torunlarımıza bu kadim geleneğimizi miras bırakmalıyız.
Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Uygur, Kıbrıs, Kerkük, Kosova, Balkanlar ve Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın, bütün Türk dünyasının Nevruzu huzur ve mutluluk içinde kutlamasını diliyor ve kardeş halklarımıza selam ediyoruz.
Millet olma bilincimizi pekiştiren, kıvançta ve mutlulukta ortak değerleri yaşamamıza, yaşatmamıza vesile olan milli bayram Sultan Nevruz’u nice yıllar kutlamak dileğiyle yüce Türk Milletinin Nevruz’u kutlu olsun’ dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.