Yurt içinde ‘Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakli ile İlgili Hususlarda’ değişiklik yapıldı

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Selim Karahan gazetemize yaptığı yazılı açıklamada, ‘14 Mayıs 2013 tarih ve 28647 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle” değişiklikler yapılmış ve yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir’dedi.

    Yurt içinde ‘Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakli ile İlgili Hususlarda’ değişiklik yapıldı
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

 Yeni yönetmelikte değişiklik yapılan hususlar özetle aşağıdaki gibidir

     İl içi canlı hayvan ve hayvansal ürün nakli ile ilgili hususlar:

Sığır cinsi hayvanlar: Hayvan pasaportları,

Koyun ve keçi türü hayvanlar: Nakil belgesi,

Kanatlı hayvanlar: Nakil beyannamesi,                                                                  Denizlerden ve iç sulardan avcılık: Su ürünleri yönetmeliğinde belirlenen belgeler,

Denizlerde ve iç sularda bulunan üretim tesislerinden yetiştiricilik yoluyla elde edilen canlı balık ve balıkçılık ürünleri: Nakil beyannamesi.

Arılar: İşletme tescil belgesi,

Pedigrili/pasaportlu yarış atları: Pedigri/pasaport,

Pedigrili/pasaportlu atların dışındaki at, katır ve eşekler: Tek tırnaklı hayvan kimlik belgesi,

Kırmızı ve Beyaz Et nakillerinde: Kesim raporu,

Kişisel tüketim amaçlı kesim ve kurban bayramında kesilen hayvanlardan elde edilen deriler: Nakil beyannamesi,

İnsan tüketimine sunulan ambalajlanmamış yumurtalar: Nakil beyannamesi,

Deri, bağırsak, sakatat, kan, tırnak ve kemikler: Kesim raporu,

Yün, tiftik ve yapağı: Nakli beyannamesi,

Birincil arı ürünlerinin üretici dışındaki gerçek veya tüzel kişilerce nakli: Müstahsil makbuzu, fatura, irsaliye veya irsaliyeli fatura,

Üreticinin kendine ait olan birincil arı ürünleri: Nakil beyannamesi,

Yukarıda yer alan belgelerin il içi nakillerde canlı hayvan ve hayvansal ürünlerle beraber bulundurulması zorunludur.

  Karahan, ‘İller arası canlı hayvan ve hayvansal ürün nakli ile ilgili hususlar: Ticarete konu olmayan ev ve süs hayvanlarının nakilleri haricinde, iller arasında yapılacak olan hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde il içinde bulundurulması gereken belgelerle yetiştiricilerimizin bağlı bulunduğu Bakanlığımız İl/İlçe Müdürlüklerine baş vurarak veteriner sağlık raporu almaları ve nakiller esnasında canlı hayvan ve hayvansal ürünlerle beraber veteriner sağlık raporunun bulundurulması zorunludur.

  Bu kapsamda yeni yönetmelikte özellikle ilçeler arasında bulundurulması zorunlu olan belgelerin kapsamı il sınırlarına genişletilmiştir. Büyükbaş hayvan pasaportlarının arka kısımlarının onaylanması uygulamasına son verilmiştir. 5996 sayılı Kanunla bildirim yapma, hayvanlarını küpeletme ve Türkvet/KKKS kayıtlarını güncel tutmak sorumluluğu yetiştiricilerimize aittir. Bu nedenle yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları için canlı hayvan ve hayvansal ürünlerini yukarıda belirtilen belgelerle nakil ettirmeleri, bildirim süresi olan 7(Yedi) gün içerisinde Bakanlığımız İl/İlçe Müdürlüklerine bildirmeleri ve bu belgeleri 3 yıl süre ile işletmelerinde muhafaza etmeleri gerekmektedir’dedi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.