KİST HİDATİK HASTALIĞINDAN KORUNUN

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü İbrahim Dedecan, gazetemize yaptığı yazılı açıklamada, ‘Kist hidatik (Kistik Ekinokokkozis) hastalığı hakkında bilgi verdi.

KİST HİDATİK HASTALIĞINDAN KORUNUN
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

 Dedecan, ‘Koyun, keçi ve sığırların kistli sakatatlarını yiyerek enfekte olan köpeklerin dışkılarıyla insanlara bulaşabilen ve daha çok karaciğer ve akciğerler olmak üzere iç organlarda kist oluşturarak ölümcül seyreden zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır.

       Halk arasında kist hastalığı olarak da bilinen bu hastalıkla mücadelede, hasta hayvanların sakatatlarının köpekleri enfekte etmesini önlemek önemli bir stratejidir. Özellikle kurban bayramı öncesinde halkın bu konuda bilgilendirilmesi ve duyarlılığın arttırılması son derece önemlidir’ dedi.

     Hastalığın etkeni Echinococcus granülosus adı verilen bir parazit olduğunu söyleyen Dedecan, ‘Bu parazitin esas kaynağı köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlardır. Ancak sıklıkla köpeklerdir. Parazit köpeklerin ince barsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır. Köpek dışkısı ile atılan yumurtalar çevre şartlarına karşı çok dayanıklıdır, toprakta ve soğukta bir yıl canlı kalabilirler. Dışkı ile atılan yumurtalar hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgar ve yağmurla yayılırlar. İnsanlar bu yumurtaları çiğ tüketen ve iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden, kirli içme sularından alırlar. İnsandan başka koyun, keçi, sığır ve manda gibi otla beslenen hayvanlar da yumurtaları alarak hastalanırlar. Alınan bu yumurtalar, barsaklarda açılarak barsak duvarını geçer, kan ve lenf yoluyla öncelikle karaciğer daha sonra akciğer ve diğer organlara yerleşerek kist formunda yaşamlarını sürdürürler. Hastalığın başlarında kistin küçük olduğu dönemlerde uzun yıllar boyunca belirtisiz seyredebilir. Fakat kist büyüdükçe, bulunduğu bölgeye ve oluşturduğu basıya göre belirtiler ortaya çıkar. Kistler en sık karaciğer ve akciğerlerde görülürler’ dedi.

      Kişinin mesleği, hobileri, yaşam koşulları, eğitim ve sosyoekonomik düzeyi hastalığa yakalanma riskini etkilemekte olduğunu belirten Dedecan, ‘En büyük risk grubunu parazit mücadelesi yapılmamış enfekte köpeklerle teması olan koyun, keçi, inek gibi hayvancılıkla uğraşan kişiler oluşturmaktadır. Ülkemizde kist hidatiğin sorun olmasının nedenlerinden birisi de özellikle kurban bayramlarında yapılan kesimler sonrası kistli sakatatları gömmek yerine, köpeklere yedirmek yada rastgele ortada bırakarak sokak köpeklerinin bu sakatlarla beslenmelerine yol açmaktır’ dedi.

                Hastalıktan korunmak için;

1. Kurban Bayramında kestiğiniz koyunların kistli sakatatlarını köpeklere yedirmeyin, derin bir çukura gömün.

2. Köpeklere asla çiğ et ve kistli sakatat yedirmeyin.

3. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra yiyin.

4. Köpeklere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

5. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin.

6. Çocuklarınızın eve gelince ellerini iyice yıkamalarını sağlayın.

7. Köpeklerinizi yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlayın.

8. Köpeklerinizi, çocukların oyun oynadıkları oyun bahçesi, park, okul bahçesi gibi yerlerde gezdirmeyin

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.