banner206

Kılıç, Oral’a eleştirilerde bulundu

CHP Altınova İlçe Başkanı Cemalettin Kılıç, 23 Mart Cumartesi günü, saat 16.00’da, Cumhuriyet Halk Partisi Altınova İlçe Binası’nda basın açıklaması yaptı.

Kılıç, Oral’a eleştirilerde bulundu
25 Mart 2019 Pazartesi 17:45

    Kılıç, AK Parti Altınova Belediye Başkanı ve Adayı Dr. Metin Oral’a eleştirilerde bulundu. 31 Mart Mahalli Seçimleri’ne son bir hafta kala Metin Oral’ı, siyasi söylemi temiz tutmak yoluna davet etti.

    Kılıç, “Ülkemiz yerel seçim sürecinde, ülke genelinde tüm siyasi partiler yoğun bir çalışma içindeler. Biz de her yerde olduğu gibi Altınova ilçesinde bu yarışa bir aday arkadaşımızı çıkardık.     

    Adaylık sürecinin başından bu yana, bir konuyu ilke olarak kabul ettik: Asla diğer siyasi parti adaylarına cevap vermeyeceğiz, kendi işlerimizle ilgileneceğiz; ancak son bir haftadadır hem başkan adayımız, hem meclis üyelerimize yakışık almayan konular gündeme getirmeye başladı. AK Parti Adayı Dr. Metin Oral tarafından Başkan adayımızın, aday olmadan önceki ticari yaşamı ile ilgili gerçek olmayan söylemler gündeme getirilmeye başlandı” dedi.

Kılıç, “Tıp hizmetlerinin kişiselliğini, gizliliğini neden ihlal ettiniz?”

   Meclis üyelerine yönelik eleştiriler hakkında konuşan Kılıç, “Bunlardan bir tanesi, bir meclis üyemizin annesi, Sağlık Bakanlığından ‘Evde Bakım Hizmeti’ alıyor.

  AK Parti Adayı Dr. Metin Oral, hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç annesi ile bu üyemizin mevcut pozisyonunu rencide ederek kullanıyor. Sanki sağlık hizmetini kendisi veriyormuş gibi bizi olaylardan bihaber zannediyor. ‘Bu sağlık hizmetini ben veriyorum, benim sağlık hizmeti verdiğim kişi, gidiyor CHP’den belediye meclis üyesi adayı oluyor, bir de bunu belediye değil Sağlık Bakanlığı veriyor’ şeklindeki açıklamaları bulunmuştur.

  Buradaki konu şu, Sağlık Bakanlığı talimatla bütün Türkiye’deki birimlerine bu hizmetin verilmesini emretti zaten. Yasası da mevzuatı da var. İlçemizde de Dr. Erdal Bey zamanında 1 doktor ve 2 hemşire ile ‘Evlerde Sağlık Hizmeti’ yapılması projelendirildi.

  Aylin Hanım bu işi hem Çiftlikköy de hem Altınova da yürütüyor. Belediye de bu sağlık biriminden liste alıyor. Temizlik görevlisi, 2 hemşire gönderip evini temizliyor. Bu belediyenin görevi değil, kendisi dahil oluyor. Bu hizmet, Sağlık Bakanlığın tespiti ile oluyor. AK Parti Adayı Dr. Metin Oral soruyorum, siz bir tıp doktoru olarak tıp hizmetlerinin kişiselliğini, gizliliğini neden ihlal ediyorsunuz? Sizin meclisiniz, meclis üyelerinizin kalitesinden şüpheniz mi var ki neden benimle, başkanımla değil de, meclis üyeleri ile uğraşıyorsunuz?

  Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine uygun olmayan şekilde, bizim meclis üyemizin hayatını, mesleki yaşamını, ticaret hayatını neden sokağa döküyorsunuz? Buna gerek var mıydı? Biz sizin meclis üyeleriniz hakkında tek bir kelime ettik mi? Yaptığımız tek yorum ‘hayırlı olsun’, siz neden böyle davranıyorsunuz?

   Bunu cevabı şurada saklı, üzerine saldırdıkları meclis üyemiz, ben ilçe başkanıyım ama 37 yıldır buradayım, 26 yıl öğretmenlik, idarecilik yaptım. İlçedeki her evi biliyorum ve her evin kişi sayılarını bilecek kadar tanıyorum. Bu kardeşimiz, bir bayan esnaf, son derece sayılan sevilen biri, bu kardeşimizi meclis adayı yaptığımızda ivme birden değişti, yaşananlar bunun korkusu, bu kardeşimiz ile ilgili ikinci bir saldırı daha olursa, farklı cevap vereceğim. Bir de şunu söylüyor Dr. Metin Oral, ‘Meclis üyeleri seçildikten sonra AK Parti’ye geçecekler’ şeklinde. Sizin orijinaliniz oradayken, onların geçmesi mümkün değil. Onlar onurlarıyla, bu işe girdiler, başından beri devam ediyorlar. 5 yıl daha CHP çatısı altında görevlerini sürdürecekler” dedi.

Kılıç, “Millete müsrif vaatler sunacağınıza belediyenin borcunu açıklayın”

    Kılıç, “Bizim başkan adayımız, vatandaşların elektrik faturalarını, su faturalarını, kredi kartı borçlarını ödüyormuş. Böyle bir şey yok tabi; ama bunu yapıyorsa kendi bütçesinden yapıyor. Devlet bütçesi kullanmıyor, herhangi bir bütçe yok arkasında, kendi cebindeki paradan başka. Ama Metin Oral’ın, her eve cep telefonu, bisiklet, tablet dağıtma sözünü biliyorum. Kendi vaatleri arasında var. Siz nereden dağıtacaksınız bu parayı? Devletin bütçesini har vurup harman mı savuracaksınız? Millete müsrif vaatler sunacağınıza belediyenin borcunu açıklayın. Ana arter caddesi, Atatürk Caddesi ve Bursa Bulvarıdır, T şeklinde birbirini keser, yağmur yağdığı zaman bu caddeler yüzme havuzuna dönüşür. Önce bu sorunu çözün, hayal vaat etmeyin. Projeleriniz arasında Kuş Evi, Termal Tesis, Denizcilik Müzesi gibi işlerle uğraşmayın, önce vatandaşı çamurdan kurtarın.

   Arsa statüsünde olup, tarla olarak kullanılan yerler var, Altınova tarımdan gelen tarım ile geçinen bir ilçe. Tarım arazileri imara açıldı; ama parsellendi. 3 dönüm 5 dönüm hala arsa statüsünde olan yerler var. Burayı ekip biçiyor, bunlardan arsa vergisi alıyorlar. Mahkeme kararı var bununla ilgili, arsa statüsünde olan tarım arazilerinden tarım arazisi vergisi alınacak diye, biz gelince alacağız aşağıya, önce bunları düşürsün.

   Bir Bayraktepe’miz var, öğretmenliğim döneminde ağaçlandırılmış bir alan, çamların dikilmesinde benim ve öğrencilerimin emeği var. Orayı temizletti. Biz daha işlek düzenli hale getirileceğini söyledik. Üçüncü bir kelime demedik. Biz içkili restoranlarla dolduracakmışız, sarhoşlara, esrarkeşlere açacakmışız, bizim öyle bir vaadimiz yok ama şu an zaten öyle bir konumda” dedi.

Kılıç, “Dr. Oral, iki aydır yürüttüğü kampanyaların yemeklerini kendisi evinde mi yapıyor?”

  Kılıç, “Bir başka iddia yemek fabrikalarını zengin etmişiz, bu seçim döneminde. Vicdanlarınıza bırakıyoruz, seçim zamanı tüm siyasi partiler vatandaşlarına yemekler veriyor. Birini bir firmadan, diğerini başka bir firmadan aldık. Ben merak ediyorum Dr. Oral iki aydır yürüttüğü kampanyaların yemeklerini kendisi evinde mi yapıyor? Böyle aslı astarı olmayan iddialar var.

  6 yıl tıp okumuş bir doktora hiç yakışmadı bu. Altınova’da kreş vaadimiz var. Kreş, bakıma ihtiyaç duyan çocukların bakımlarının yapıldığı birime denir. Kreşte eğitim verilmez. Çalışan annelerin çocuklarının bakılması için bırakılıp gidilecek yer. Anaokulu olduğunu söylüyor. İlçe genelinde kreş yok. Bizim öncelikli vaatlerimizden biri ve talep var. Milli eğitimin müfredatını okumasını öneririm.

    İmar ile ilgili iftirası var. İmara açık olmayan alanların, kendi istekleri doğrultusunda imara açıp talan edileceği yönünde sözleri var. Kendisi 15 yılda yaptı. Hersek bölgesinde bataklık olmasına rağmen, bataklık alanı oteller bölgesi diye imar çıkarmışlar. Orada otel yapmak, 1 milyona mal olacak oteli yatırımcıya 3 milyona mal olacak. Bizim vaadimiz, Hersek bölgesindeki alanları botanik park yapmak” ifadelerini kullandı.

Kılıç, “İzah etmek zorundalar”

   Gazeteciliği, emekçilik olarak tanımlayan Kılıç, gazetedeki sözlerin sahibi kişiye seslenerek, “Garip bir ifade kullanmış Metin Oral, direkt kendisi ağzından değil, ama bir gazetecinin ağzından yazılmış ‘Altınova bu kişilere vize vermeyecektir, bizden bahsediyor. Yemek fabrikalarını zengin eden, gel geç birtakım uyanıkların doğalgaz, elektrik faturalarını ödeyip kendini yardım meleği ilan eden fazlalık siyasetçiler, buradaki fazlalık adayımızın soyadından esinlenilerek kullanılmış bir ifade. Alay ediyor. 1 Nisan şakası gibi popolarının üzerine oturacaklar’ bu ifadesini eğer Metin Oral kullandıysa yadırgıyorum, gazetecinin kendi ifadesiyse tetikçiliği bırakmasını ve bir an önce gazeteciliğe dönmesini söylüyorum. O gazeteci arkadaşı tanıyorum. Buradaki imayı bize izah etmek zorundalar” dedi.

   80 yaşındaki bir amcayı ağlatacak kadar zalim. Bir amcamız evine bizim başkan adayımız Yasemin Fazlaca’nın resmini astı. Yarım saat sonra tehdit edildi ve ağlayarak resmini kaldırdı.  Bir başka kardeşimiz daha tehdit aldı kaldırdı.

  Kadınlar günü için bir ay öncesinden Altınova Düğün Salonu’nu kiraladık, kaporasını verdik. Kadınlar gününe iki gün kala, düğün salonu işletmecisi, belediyenin düğün salonu kirayla çalıştırıyor, bizi çağırarak sözleşmeyi iptal ettiklerini, çünkü Altınova Belediyesinin organizasyonu ile çakıştığını söylüyorlar. Bir ay görmüyor bu çakışmayı, son gün görüyor, söylüyor. 3 gün kendileri kiraladı bu yeri. Bir yerde iyi oldu, biz daha çok katılımcı ile gerçekleştirdik.

   Proje tanıtımı için program gerçekleştirdi, biz de gerçekleştirdik. Kendisi diğer bölgelerden birilerini getirdi. Biz de projelerimizi tanıttık; ama herkes Altınovalıydı. Kendi projelerini yabancılara anlattı, projelerinin yeterince tanıtılmadığını anlayınca sokak sokak anlatmaya çıktı.

  Bir ay kaldı, kendisini sözlerine özen göstermeye davet ediyorum.

  Cumhuriyet Halk Partisi yıllardan sonra ilk defa çok güçlü bir adayla çıktı, halkta çok büyük bir karşılığı var. Meclis üyelerimize saldırmasın, aynı meclis üyeleri ile neden yola çıktığını açıklasın.

  O basın emekçisi arkadaşım da emekçiliğin ne olduğunu bir kere daha değerlendirsin” açıklamalarını yaptı.

Haber/Fotoğraf: Yasemen Yeter

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Saim Selim - 4 ay önce
BİZ ORAL YETER FAZLACA SÖZE GEREK YOK bekle kılıç geliyoruz