banner230

Sayı üstünlüğü AK Parti’de

Yalova Belediyesi Meclisi nisan ayı meclis toplantısı, 12 Nisan 2019 Cuma günü, saat 10.00’da, Yalova Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

Sayı üstünlüğü AK Parti’de
12 Nisan 2019 Cuma 18:22

   31 Mart yerel seçimlerinin sonucunda 5 yıl boyunca görev yapacak olan Yalova Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Divan’da temsilen, en genç meclis üyesi olarak AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin ve CHP’den Muhammet Aydın Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yanında yerlerini aldılar.

  Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, ‘Yoklama yapalım, birbirini tanımayan arkadaşlar tanısınlar. Cevdet Bekler, Halit Güleç, Gülsen Büker, Yavuz Bingöl, Sefer Keskin, Erol Arabacı, Adil Ürekli, Derya Ataç, Cem İnci, Muhammet Aydın, Erol Duman, Burçin Tangürek, Turgut Memiş, Zekiye Tanıl, Nusret Karaoğlu, Mustafa Tutuk, Melahat Yalçın, İnanç Kaya, Bahattin Erbay, Fatih Şahin, Servet Duman, Nurgül Uynuşmak, Süleyman Türen, Arif Oktay Tunç, Adnan Kırtay, Alpan Solmaz, İsmail Demir, Dursun Karahasan, Bülent Yalçınkaya, Ahmet Kümeli, Uğur Daban, teşekkür ederiz’ dedi.

  Bir önceki meclis kararlarını okundu olarak oylamaya sunan Başkan Salman, ‘arkadaşlar bu rutindir, kabul edeceksiniz; yoksa hepsinin okunması gerekiyor’ ifadesi gülüşmelere neden oldu.

Güleç, ‘5 yıl içerisinde pişman olacağımız kararlara imza atmayalım’

   İkinci maddeye başlamadan önce söz isteyen CHP Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, “3. kez bu mecliste görev almanın onurunu yaşıyorum. İlk olarak 2009 yılında halkımızın desteği ile belediye meclis üyesi oldum, 2009-2014 yılları arasında belediye başkan vekillikleri, komisyon üyelikleri, komisyon başkanlıkları yaptım. O dönemde edinmiş olduğum tecrübeleri 2013 yılında Cumhuriyet Halk Partisinin çağrısı ve Vefa Başkanımızın çağrısı ile 2014-2019 yıllarında belediye başkan yardımcılığı yaptım. Hizmetimizin odak noktası vatandaşlarımızdı. Birlik ve beraberlik içinde, kimseyi ötekileştirmeden, siyasi ayrım yapmadan halkımızın yanında olduk. Şimdi yeni bir dönem başlangıcındayız. Yoğun geçen seçim sonrasında yaptıklarımızı, yapacaklarımızı halkımızla paylaştığımız bir kampanya yürüttük. Yeri geldi bize yöneltilen iddialara cevap vermek zorunda kaldık, bunu yaparken her zaman siyasi ahlakı ön planda tutmaya çalıştık. Bu süreçte kırdığım insanlar olduysa, özür dilemek erdemdir, diyerek kendilerinden özür diliyorum. Tüm bu süreç geride kaldı. Bugün hepimiz artık Yalova’nın, halkımızın hizmetinde olacağız. Bu koltuklarda oturarak büyük bir sorumluluk almış durumdayız. 5 yıl içerisinde daha sonra pişman olacağımız kararlara imza atmayalım” açıklamasını yaptı.

  Halit Güleç, kılık kıyafet yönetmeliği ile ilgili görüşlerini belirttikten sonra, İstiklal Marşı’nın okunmaması ile ilgili görüşlerin meclis üyeleri tarafından ifade edilmesi üzerine İstiklal Marşı okundu.

Duman, ‘Halk mührü alır ve sözünü söyler’

  AK Parti adına grup sözcüsü Selvet Duman kısa bir açıklama yaptı. Duman, “Yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yerel seçimler şehrimiz için bu şekilde bir tabloyu ortaya koydu. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. İdaremiz Cumhuriyettir. 5 yıl boyunca belediye başkanları ve meclisler ile siyasetçiler konuşur, ama sadece bir gün halk konuşur. Mührü alır ve sözünü söyler. Dolayısıyla burada Yalova Belediye Başkanımızı ve meclisimizi tebrik ediyorum. 5 yıllık çalışmanın Yalova’mız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Meclise leke düşürmemek hepimizin borcudur. Siyasi rekabeti saygı üzerine kuracak ve böylece yürüteceğiz” sözlerine yer verdi.
Ardından seçimlere geçildi. Seçime AK Parti sayısal üstünlüğü ile adeta ambargo koydu. Seçimler AK Parti ve CHP kanadında firesiz olarak 17’ye 15 olarak tamamlandı.

Başkan Vekilleri belli oldu

1.Başkan Vekilliği için aday olan isimler CHP Adil Ürekli ve AK Parti’den Nusret Karaalioğlu oldu. Gizli oylama sonucu Adil Ürekli 15 oy alırken, Nusret Karaalioğlu 17 oy alarak 1. Başkan Vekili seçildi.

2. Başkan Vekilliği için CHP’den Gülsen Büker, AK Parti’den Mustafa Tutuk aday oldu. CHP’den Gülsen Büker 15 oy alırken, AK Parti’den Mustafa Tutuk 17 oy alarak 2. Başkan Vekili seçildi.

Katip üyeler seçildi

2 Asil ve 2 Yedek Üye seçiminde Katip Üyeliğe AK Parti’den Melahat Yalçın ve Fatih Şahin; CHP’den Cem İnci, Muhammet Aydın aday oldu.

AK Parti’den Melahat Yalçın ve Fatih Şahin 17; CHP’den Cem İnci, Muhammet Aydın 15’er oy aldı.

Katip Üyeliğe Melahat Yalçın ve Fatih Şahin seçildi.

Katip Yedek Üyeliğe CHP’den Erol Arabacı, Turgut Memiş; AK Parti’den Bahattin Erbay  İsmail Demir aday oldu.

AK Parti’den, Bahattin Erbay ve İsmail Demir 17 oy alarak yedek katip üye seçildiler.

Encümen seçimi yapıldı

  Encümene 3 üye seçimi için; CHP’den Gülsen Büker, Zekiye Tanıl, Meydan Ataç; AK Parti’den Sellet Duman, Nurgül Urnuşmak, Süleyman Türe aday oldu.

AK Parti’den Sellet Duman, Nurgül Urnuşmak, Süleyman Türe 17’şer oy alarak encümene seçildiler.

Komisyonlarda olan isimler netleşti

  Plan ve Bütçe Komisyonu; Muhammet Aydın (CHP), Meryem Ataç (CHP), Melahat Yalçın (AK Parti), Uğur Daban (AK Parti), Fatih Şahin (AK Parti)

  İmar Komisyonu;  Cem İnci (CHP), Burçin Tangürek (CHP), İnanç Kaya (AK Parti), Mustafa Tutuk (AK Parti), Bülent Yalçınkaya (AK Parti)

  Trafik Düzenleme Komisyonu; Sefer Keskin (CHP), Yavuz Bingöl (CHP), Arif Oktay Tunç (AK Parti), Mehmet Kumali (AK Parti), Fatih Şahin (AK Parti)

  İsim Komisyonu; Gülsen Büker (CHP), Turgut Memiş (CHP), Bahattin Erbay (AK Parti), Nurgül Urnuşmak (Ak Parti), İsmail Demir (AK Parti) isimleri yer aldı.

Haber/Fotoğraf: Yasemen Yeter


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.