banner230

Yalova’ya, ‘Sanayi Kenti’ dediler

Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, 9 Nisan 2019 Salı günü, saat 9.30’da, Uygulama Oteli’nde basın mensuplarıyla, ‘Marka Şehri Olma Sürecinde Yalova: Türkiye’de Yalova Algısı ve İmajı Üzerine Bir Araştırma’ konulu sunum için bir araya geldi.

Yalova’ya, ‘Sanayi Kenti’ dediler
10 Nisan 2019 Çarşamba 12:08

  Toplantıya, Yalova İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz YTSO Başkan Yardımcısı Kanan Zengin, YTSO Marmara Bölge Delegesi İhsan Yılmaz, YTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Merve Gencer de katıldı.

  ‘Marka Şehri Olma Sürecinde Yalova: Türkiye’de Yalova Algısı ve İmajı Üzerine Bir Araştırma’ Projesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın finansal desteği ile Yalova Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık tarafından yaptırılan araştırma medya mensuplarıyla paylaşıldı.

  Işık, ‘1250 kişiyle yüz yüze görüşüldü’

  Araştırmanın 2 aşamadan oluştuğunu, 1. Aşamanın Yalova’nın Türkiye’deki genel algısı, 2. Aşamada da Yalova’daki kent halkının Türkiye’de nasıl olduğunu ortaya koymak istediklerini ifade eden Işık, ‘Projenin amacı, Yalova’nın Türkiye’deki imajı ve algısını ortaya koyarak, Yalova’nın marka şehir olma projesine de ışık tutması ve yol göstermesi hedeflendi. Bu kapsamda proje ile Yalova’nın ‘şehir imajı’ ve ‘kent halkı imajı’ ortaya konularak marka şehir faaliyetleri yürütülmesi için Yalova’da bir farkındalık oluşması amaçlandı.

   Araştırma kapsamında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yapılan, (İstatistiksel Bölge Birimleri Sınıflandırması) esas alınarak, 12 Bölge Endeksi bağlamında 1. Düzeyde her bir bölgeden 12 il seçildi. Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak illerinde 1250 kişiyle yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket uygulaması gerçekleştirildi’ dedi.   

  Araştırma bulgularına göre, kelime çağrışım testi sonucu, ‘Yalova deyince aklınıza olumlu bir şey mi geliyor olumsuz mu’ sorusuna, her 100 kişiden 72’sinin olumlu görüşlere sahip olduğu görüldü.

  Yalova kelimesini duyunca insanların akıllarına ilk gelen şey ‘deprem’ olmaktadır. Bunu sırasıyla; ‘feribot, kaplıcalar, termal sular’ ve ‘Yalova Üniversitesi’ gelmekte.

  Katılımcıların %24,92’si Yalova ilinin en önemli değerinin ‘Kaplıcaları, termal suları’ olduğu ifade ederken, bunun %21’i ‘deniz’, 13,6’sı ‘yeşillik’, %13,2’si ‘Yürüyen Köşk’, %12,2’si tarihsel zenginlikler’ ve ’12’si ‘Yalova Üniversitesi’ dedi.

Işık, ‘%21’i Yalova’yı yaşanabilir bir şehir’ dedi

  Katılımcılara sorulan Yalova’yı tek kelime ile tanımlayın sorusu hakkında bilgi veren Işık, “Yalova’yı tek kelime ile nasıl yorumlarsınız’ sorusuna katılımcıların %21’i, Yalova’yı ‘yaşanabilir’ bir şehir olarak nitelendirdi.

  Deneklerin ’20,2’si Yalova’yı ‘küçük’ bir şehir olarak tanımlarken, %16, 3’ü ‘güzel’, %15,9’u ‘şirin’ %10,8’i, ‘gelişmemiş’, %8,6’sı ‘harika’ bir şehir olarak niteledi.  

   Araştırmaya katılanların %34,82’i ise Yalova ilinde yaşayabileceklerini, %34,3’ün Yalova’da yaşamak istemeyeceklerini ifade etti.

  Katılımcıların gözünde Yalova’nın bir sanayi şehri olduğuna inanan ve inanmayanların sayısının hemen hemen eşit düzeyde çıktı görüldü.

Becan, ‘Eylül ayında Yalova’da ‘Çiçek Festivali’ düzenleyeceğiz’

   Çiçek Fuarı ile ilgili açıklamada bulunan YTSO Başkanı Tahsin Becan, ‘Bu veriler, bize Yalova’nın turizm ve eğitim kenti olduğunu gösteriyor.

  Bir dükkanın malını pazarlayamazsanız, tanıtamazsınız. Biz, Yalova’yı dışarıya tanıtamamışız, kendi kendimize tanıtmışız. Yalova’nın dışındaki insanlar Yalova’yı gerçekten bilmiyor. Yalova’ya dışarıdan yatırımcı getirmek lazım ve her Eylül ayında, Yalova’da ‘Çiçek Festivali’ yapacağız” dedi.

  Vali Muammer Erol, ‘Zeminin ne olduğunu bilmeden, yapacağınız yatırımların ayakları sağlam olmaz.

  ‘Dışarıdan nasıl görünüyoruz’, bir de biz ‘kendimizi nasıl görüyoruz’ cevabına bakıp ondan sonra zayıf olan taraflar güçlendirilmeliyiz. Çiçek, sanayi ve benzeri, aklınıza ne gelirse, onlarla ilgili ne yapılabilir ayrı ayrı çalışmak gerekir. İşin ehilleri ile istişare ederek ne yapılacağına karar verilirse, doğru bir iş yapılır, diye düşünüyorum.

  Güzel bir şey yapmak onun arkasına o imkanı koyabilmek ile alakalı. O imkanı koyamazsanız kolay kolay mesafe de alamazsınız. Tanıtım başlığı altında ‘İmkan nedir’ diye sorulduğunda, merkezi idarenin elinde ne var? Türk Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı’nın ilgili genel müdürlüklerinde ki bütçeleri var. Son yıllarda baktığımızda ‘Tanıtma’ başlığı altında illerde, ilçelerde yapılan işlem çok büyük bir oranda mahalli idarelerin, belediyelerin özelikle konuyu dert edinip üzerine kaynak da ayırması ile şekillenmeli. Burada da yerel idarelerin bir araya gelerek tanıtma meselesini konuşması, ondan sonra yapılacaklar planlanacaksa bu şekilde yapılmalıdır.

  Mahalli Seçimler bitmişken, Milletten güç almışken başkanların önünde güzel bir iş fırsatı ve ıskalanmaması gereken süreç var diye düşünüyorum. Tanıtım yapılacaksa, yerel yönetimdeki arkadaşlar, diğer sektörlerin paydaşları olmadan olmaz; ama toplanalım, plan proje yapmak ile çok da vakit geçirmemek lazım. Yapılabilecek ve gücümüzün yettiği en küçük ne varsa, küçüklüğüne büyüklüğüne bakmadan ne varsa başlamak gerekiyor. İyilikleri ertelemeyelim’ şeklinde görüşlerini paylaştı.

  YTSO Başkanı Becan, ‘Konu hakkında, en kısa zamanda tüm belediye başkanlarımızla, Sayın Valimizin de öncülüğünde toplantı yapmayı düşünüyoruz’ dedi.

Vali Erol, ‘Çiçekçilik OSB öne geçme fırsatı yakaladı’

  OSB’ler konusunda sorulan soruyu cevaplayan Yalova Valisi Muammer Erol, “Çiftlikköy’de 5 tane birbirine komşu OSB var. Toplamda 7 OSB var; ama 5 OSB’de en eski olarak gelen Çiçekçilik OSB, en öne geçme ile ilgili bir şans yakaladı. Son aşama kaldı, ondan sonra imalata ve tahsislere başlayabilirler.

   Kocaeli’de uygulanan sistemi Yalova’ya uygulamaya çalıştık. İl Özel İdaresi ile uygulamaya karar verdik. 5 OBS ile oluşacak alt yapı hizmetlerini, ihale işlemlerini yürütmek üzere biz Özel İdare olarak devreye girdik. Protokollerini de yaptık. Önümüzdeki toplantıda hangi işleri, hangi bütçe ile yapacakları üzerine çalışmaları gelecek ve oluşturulan bütçe üzerinden onların alt yapılarını takip edeceğiz. Eksik noksan diye bakarsak, motivasyon kırıcı olur, kol kola yol almalıyız” dedi.

Vali Erol, ‘Yalova’nın en öncelikli sorunu altyapıdır’

  Toplantıda değinilen diğer konuları Yalova Vali Muammer Erol şu şekilde ifade etti; ‘Yalova’da altyapı sorunu var. 31 Mart Mahalli Seçim yapıldı. Bir an önce alt yapıdaki su kaçaklarının ortadan kaldırılması gerekiyor. Şu an için en önem arz eden hizmet Yalova’nın alt yapının yenilenmesidir’ dedi.  

Vali Erol, ‘Donanımlı akademisyenler getirilmeli’

Erol, ‘Yalova Üniversitesi kan kaybediyor. Bir an önce Yalova Üniversitesi’ne donanımlı akademisyenlerin getirilmesi gerekiyor’ şeklinde konuştu.  

Haber/Fotoğraf: Yasemen Yeter

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.