ATATÜRK’ Ü ANLAMAK


Rabia Birlik

Rabia Birlik

06 Mayıs 2022, 15:00

            Hayatının sonuna kadar durmadan, yılmadan milletine hizmet etmiş bir devlet adamı düşünün. Ülkesinin dört köşesi işgal altındayken   bile asla umudunu yitirmeyen, halkına inanan ve  tüm dünyaya karşı tek yürek olmasını sağlayan; Türk topraklarının sahipsiz olmadığını  ispatlayan bir komutan düşünün.

             Türk ulusunun  çağdaş dünya içinde yer alacağına inanan ve bunu başaran bir lider düşünün. Kısa yaşamında milletine; ebediyen göklerde ahenkle dalgalanacak allı bayrak, her okunduğunda yeri göğü inletecek şanlı bir marş, sonsuza dek bölünemeyecek bir vatan ve bir de cumhuriyet bırakan eşsiz bir lider düşünün. Mavi gözleri kadar özgür; sarı saçları gibi parlak ve aydınlık  olan Atatürk’ü  düşünün…

            Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık yutan Yüce Önder, yüz yıla değil bin yıla damgasını vurmuş bir liderdir. Yüzlerce yılda bile başarılması zor olan işleri kısacık yaşamına sığdırmıştır. Atatürk, kapkaranlık bir ülkenin ufuklarında özgürlük ateşini bir meşale gibi yakmış; milleti için yaptıkları ile her zaman  model olmuştur. O, tarihin tozlu sayfalarına hapsedilmeye çalışılan bir toplumu ayağa kaldırmış ve zafere olan inancını milletine aşılamıştır. Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur.

            Türkiye Cumhuriyeti 'nin   kuruluşuyla birlikte yeni bir devre geçişin imzasıdır Atatürk. Ülkenin her karışı yabancılar tarafından kuşatılmışken; özgürlüğüne düşkün Türk milletine liderlik yapan, milletimizi bağımsızlığına kavuşturarak çağdaş Türkiye’nin mimarı olan Atatürk’ü anlamak  için önce yaptıklarının değerini anlamalıyız. Sonrasında ise onun en büyük sevdası olan bağımsızlığın   yokluğunda neler olabileceğini, tüm bunların nasıl bir ortamda yoktan var edildiğini kavramalıyız.  İşte o zaman, vatan aşkı ve özgürlük sevdasıyla yoğrulmuş   Atatürk’ün , üstün zekâsı ve yetenekleri  bizi kendisine her yaşta yeniden hayran bırakacaktır.

            Bugün özgürlüğün ve bağımsızlığın tadını doyasıya çıkarıyorsak, geçmişte ölümü göze alanlar sayesindedir. Bugün bu toprakların bereketinden yararlanabiliyorsak bu, şehitlerimizden  kanıyla sulandığındandır. Atatürk’ün önderliğindeki şanlı ordu asla pes etmemiş; “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözü  ile düşmanın üzerine  öfke kusan askerlerimiz canını vermiş ,ama  vatan toprağından bir karış dahi vermemiştir.

             Atatürk, yalnızca savaş meydanlarında değil her konuda tüm insanlık için modeldir. Doğayı seven, ulu bir çınarın görkemiyle büyülenen ve bir dalının bile kesilmesine gönlü elvermeyen bir çevrecidir. Bu nedenle de bir ağaç dalı için, bir binayı yerinden kaydırtacak kadar ince düşüncelidir

            Çocuk sevgisi herkes tarafından bilinen Atatürk, her fırsatta “Bugünün küçükleri yarının büyükleri” diyerek çocuklara verdiği değeri dile getirmiştir. Türk kadınına dünyanın en medeni ülkelerinde dahi olmayan haklar getirmiş; “ Türk kadını sen omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın” demiştir.

            Damarlarındaki Türk kanının verdiği cesaret ve özgüven ile tarihin akışını ve milletimizin geleceğini değiştiren Atatürk,  üstün zekâsı ve ileri görüşlülüğü bizlere en büyük örnektir. O, başarıya inanıldığı sürece nelerin üstesinden gelinebileceğini tüm insanlığa kanıtlamış bir liderdir. Milletiyle el ele vererek, imkânsız denilen nice başarılara imzasını atmış, bugün üstünde yaşadığımız bu toprakları bizlere miras bırakmıştır. Onu kahraman bir asker, başarılı bir devlet adamı, eşine az  rastlanan bir deha olarak tanıdık, sevdik. Ancak Atatürk , insanüstü değildir; büyük bir insandır ama insanüstü değildir.Onun büyüklüğünü yalnız Türk milleti değil, tüm dünya  kabul etmiştir. Kimileri dünyanın tarihini değiştirdiğini, kimileri ise yüzyılın yetiştirdiği en büyük adam olduğunu belirtmişlerdir. Atatürk bizim için ise geleceğe ışık tutan, güven veren,”damarlarındaki asil kan”ın farkında olan büyük bir liderdir.

            Umutsuzluğu kabul etmeyendir Atatürk. Ulusal bağımsızlığın bıkmayan  savunucusudur. Özgürlüğümüzün mimarıdır. “Ya istiklal ya ölüm!” diye haykıran, vatanı için savaşmaya her zaman  hazır olan eşsiz bir komutandır Atatürk. “Yurtta barış, dünyada barış “ sözüyle barış yolunda hayatını ortaya koymuş üstün bir liderdir.

            Ülkenin geleceğinin gençlerin elinde olduğunu bilen bir liderdir. “Bütün ümidim Türk gençliğindedir” diyerek Türk gençliğine olan güvenini her zaman belirtmiştir. Biz de bu yüce liderin aydınlattığı yoldan, onun izinden gitmeliyiz. Bilimin ışığında cehaleti yenmeli; yıkılmadan, pes etmeden karşımıza çıkan bütün engelleri aşmalıyız. Atatürk’ün bizlere miras olarak bıraktığı bu vatanı sonsuza kadar korumalı, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için çalışmalıyız.

            Atatürk'ü anlamak, onun benimsediği düşünceleri uygulamaktır. Atatürk’ü anlamak, onun izinden gitmektir. Atatürk’ü anlamak, onu insanüstü yapmadan gerçek bir rol model olarak rehber edinmek;  yeniden yeniden okumaktır…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.