Arslan “İlan sütun santim fiyatları bir an önce belirlenmeli”

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, basın sektörünün acil çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çekerek, BİK Genel Kurulu hükümet kanadının temsilcilerinin atanmaması nedeniyle resmi ilan fiyat tarifesinin belirlenmediğine vurgu yaptı. Gazeteler için bir kırmızı alarm durumunu ortaya çıkardığını belirten Arslan, “‘Yönetim Kurulu Kararı ile Tarife teklifi hükümete sunulsun ve sütun santim ücreti en az 35 TL artı KDV olmalı” dedi.

Arslan “İlan sütun santim fiyatları bir an önce belirlenmeli”
27 Ocak 2022 Perşembe 15:30

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, gazetelerin yaşadıkları ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek, önümüzdeki süreçte muhtemel gazete kapanmalarının yaşanacağını söyledi.

Gazetelerin yaşadığı sorunlar ve resmi ilan fiyat tarifesinin belirlenmemesine vurgu yapan BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, sürecin gazeteler için bir kırmızı alarm durumunu ortaya çıkardığını belirterek şunları söyledi:

BİK Genel Kurulu Hükümet Kanadının temsilcileri atanmadı

“Malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan seçimle Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcilik görevine oylarınızla seçilmiş bulunuyorum. Ne var ki bu görevi yerine getirebilme şartlarımız oluşturulmamış bulunmaktadır. BİK Genel Kurulu Hükümet Kanadı temsilcileri atanmadığı için Genel Kurul teşekkül etmemiş, yetkili kurullarını seçememiş, Kanunla Genel Kurula verilen yönetsel ve denetim görevleri yapılamamış, sektörümüzün acil çözüm bekleyen sorunlarına ilişkin Genel Kurul’un yapabileceği mevzuat düzenlemeleri gerçekleştirilememiş, Hükümete Resmi İlan Fiyat Tarifesi teklif edilememiştir.

‘İlan sütun santim ücretlerinde artış yapılmadı’

Geçen zaman içinde girdilerimiz ve personel giderlerimizde olağanüstü artışlar meydana gelmiş bulunmaktadır. Kağıt fiyatları dolar bazında iki kat, bahsedilen süre içinde de dolar kuru yaklaşık iki kat böylece dört kata yakın artış meydana gelmiştir. Asgari ücrete de yüzde 50 zam yapılmıştır. Çalışma ve kader arkadaşlarımızın insanca yaşaması açısından gelirlerinin artması bizim arzumuzdur. Ne var ki BİK marifeti ile dağıtımı yapılan resmi ilanlar konusunda yaşanan daralma ile birlikte sütun santim ücretlerinde artış yapılamamış olması zaten güçlükle ayakta durmaya, hayatiyetini sürdürmeye çalışan gazetelerimiz için bir kırmızı alarm durumunu ortaya çıkarmıştır”

“Önümüzdeki süreçte gazete kapanmaları yaşanacak”

Anadolu tabiri ile ‘arından’ sesini çıkarmayan gazete sahiplerinin ana-baba miraslarını, birikimlerini tüketme noktasına geldiğini ifade eden Arslan, “Önümüzdeki süreçte muhtemel gazete kapanmaları yaşanacak bu istihdam sorunu anlamına da gelecektir. Oysaki günümüz rakamları ile bir kişiye istihdam oluşturmak için 1,5-2 milyon liralık yatırım yapmak gerekmektedir. Bunun yerine resmi ilanlardan elde ettiği gelirlerin tamamına yakınını BİK Komisyonu, KDV, Gelir Vergisi, Sigorta Primi vb kalemlerle kamuya geriye ödeyen gazetelerimizin sekteye uğramasına yol açacak bu süreç eminim ki Sayın Cumhurbaşkanımızın da istemeyeceği ve fakat ilgililerin en basit ifade ile akıl tutulmaları sonucu tıkanmış bulunmaktadır” dedi.

‘Yönetim Kurulu Kararı ile Tarife teklifi hükümete sunulsun’

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, defalarca BİK Genel Kurulu’nun teşekkülü, değilse Yönetim Kurulu Kararı ile tarife teklifinin Hükümete sunulması çağrısı yapmalarına rağmen çağrıların sonuçsuz kaldığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: “Gerekçe olarak Yönetim Kurulu Kararı ile teklifin Kanuna uygun olmayacağı gösterilmiştir. Halbuki aynı Kanun her yıl Kasım ayında Genel Kurulun Hükümete Resmi İlan Fiyat Tarifesini sunmasını, her üç ayda bir toplanmasını, her dönemin başında yönetim kurulu ve denetim kurullarını seçmesini, Kurum’un hesap ve yönetsel işlerini denetlemesini de vazetmektir.”

Sütun santim ücreti en az 35 TL artı KDV olmalı

BİK Yönetim Kurulu’nca Ocak Ayı sona ermeden sütun santim ücreti en az 35 TL artı KDV olarak Resmi İlan Fiyat Tarifesi teklifinin Hükümete sunulması ve Sayın Cumhurbaşkanımıza konunun arz edilerek tarifenin 1 Şubat’tan geçerli olacak şekilde yayınlanmasını beklemekteyiz.

Genel Kurul’un atanması ile birlikte de gazetelere yükletilen görevler konusunda günün şartlarını göz önüne alan bir dizi düzenleme yapılması, BİK görev alanının tüm Türkiye’ye yayılması ile birlikte uyum süresi sona ermekte olan illerin personel, satış ve yüzölçümü şartlarının düzenlenmesi gerekmektedir. Konuya ilişkin bizim hazırlıklarımızı mevcuttur. BİK idaresi ile konu müzakere edilerek ortak bir çözüme ulaşılacaktır diye düşünmekteyiz.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Desteği sektörümüz için ciddi bir imkan idi. Geçtiğimiz aylarda bu imkanın ortadan kalkmış olması da bir diğer sorunumuzdur. BİK Genel Müdürlüğü’nce konuya ilişkin yürütülen çalışmanın olumlu sonuçlanmasını umutla beklemekteyiz.

Öte yandan Basın Kartları konusunda yaşanan sorunlar da BİK Genel Kurul atama sürecinde yaşanan tıkanmaya benzer şekilde sürmektedir. Komisyonun oluşumu, toplanma aralıkları ve temel gerekliliklere isabet etmeyen tali konularda dahi kart müracaatlarının başa dönmesi gibi konulara ilişkin hazırlık ve tekliflerimiz de mevcuttur.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.