Bölgesel ASKOM Toplantısı, Yalova’da gerçekleştirildi

Güney Marmara İlleri Bölgesel ASKOM Toplantısı, 09 Kasım 2021 Salı günü Yalova Hilton Garden Inn Otelde gerçekleştirildi.

Bölgesel ASKOM Toplantısı, Yalova’da gerçekleştirildi
11 Kasım 2021 Perşembe 18:30

Yalova, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’den katılım sağlandı

Güney Marmara İlleri Bölgesel ASKOM (Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu) Toplantısına; Vali Muammer Erol, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Doç. Dr. Avni Uygar Seyhan, Kamu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı M. Tayfun Arık, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uz. Dr. Eren Usul, Sağlık Bakanlığı Baş Saha Koordinatörü Uz. Dr. Durdu Mehmet Köş, Afet Ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Uz. Dr. Şükrü Yorulmaz, Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, ASKOM Bölge Koordinatörü Ve Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’den başkan, başkan yardımcıları, hastane başhekimleri ve diğer sağlık yöneticileri katıldı.

Yeni hastanenin açılmasıyla yatak sayısı Türkiye ortalamasının üzerinde olacak

Toplantının gündem maddelerini Güney Marmara Bölgesi illeri olan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova hakkında genel bilgiler, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin Değerlendirilmesi, Nitelikli Sağlık Hizmetleri, Ambulans Kazaları ve Covid-19 Pandemisinin Sürece Etkileri oluşturdu.

Yalova özelinde; Pratisyen hekim ortalamasında 10 Binde 6,3 ile Türkiye ortalaması olan 5,9’un üzerinde olduğu,

10 bin kişiye düşen ATT sayısında 5,8 ve Paramedik sayısında 4,7 ile bölgenin en yüksek oranına sahip olduğu,

Özel hastane yatak sayısında 10 binde 11,9 ile bölgenin en fazla oranda yatağına sahip olduğu ve kamu hastaneleri yatak sayısı on binde 16,2 olmakla birlikte yapımı devam eden yeni hastanenin açılmasıyla on binde 18,9 ile Türkiye ortalamasının (Türkiye ortalaması on binde 18,7) üzerine çıkılacağı ve tüm yatak sayısının on binde 30,8 ile Türkiye ortalamasının (Türkiye Ortalaması on binde 30) üzerinde olacağı bilgileri sunuldu.

Aksaklıkların tespiti ve çözümlenmesine yönelik önlemler değerlendirildi

Ayrıca erişkin yoğun bakım yatak sayısında on binde 5,7 ile bölgenin en fazla yatak sayısına sahip olunduğu,

Yenidoğan yoğun bakım yatak sayısında on binde 145 ile bölgenin en yüksek orana sahip olduğu,

Kırsal alanlardaki tüm vakaların %99’una ilk 30 dakika içinde ulaşım ile bölgenin en yüksek oranına sahip olunduğu ve kentsel vakaların %91’ine ilk 10 dakika içinde ulaşıldığı,

Ve ambulans kazalarında ilimizde yaralanmalı hiçbir ambulans kazasının olmadığı ve maddi hasarlı ambulans kazalarının bölge illeri ortalamasının altında olduğu görüldü.

Acil Sağlık Hizmetleri ve Acil Servislerin işleyişinin kolaylaştırılması, Acil Sağlık Hizmetlerinin kesintisiz, ulaşılabilir ve etkin olarak sürdürülmesine yönelik bilgi paylaşımı, sağlık tesisleri ve iller arası hasta sevklerinin koordinasyonu ile Acil Sağlık Hizmetlerinin işleyişinde yaşanan aksaklıkların tespiti ve çözümlenmesine yönelik önlemlerin değerlendirilmesiyle toplantı sonlandırıldı.


Etiketler; #Yalova #askom
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.