CHP İl Teşkilatı iktidarı eleştiri bombardımanına tuttu

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Teşkilatı 7 Şubat 2022 günü Cevdet Aydın Parkında basın açıklaması yaptı. Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın da hazır bulunduğu toplantıda, AK Parti iktidarı eleştirildi.

CHP İl Teşkilatı iktidarı eleştiri bombardımanına tuttu
Aydın NERGİZ
Aydın NERGİZ
07 Şubat 2022 Pazartesi 16:16

İl olarak Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkan Mehmet Gürel basın mensuplarına yönelik yaptığı açıklamada; ‘’Ey AK Parti. Son zamanlarda yapılan zamlar artık dayanılamaz hale geldi. Özellikle elektriğe, akaryakıta ve doğalgaza yapılan neredeyse % 100’e yaklaşan zamlar zaten zar zor geçinen esnafımızı perişan etti.

Halkımız ne yapacağını şaşırdı. Dükkanı’nın kirasını bile zar zor ödeyen esnaf, pandemi süreciyle artan banka kredi borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünen esnaf, bu zamlardan sonra artık batma noktasında.

Sarayın bolluk içinde, halkın bu sorunlarını görmezden gelerek mutlu bir şekilde yaşayan Cumhurbaşkanına sorulduğunda ise şöyle cevap veriyor: Hükümetimiz elektrik faturalarında % 50, doğalgaz faturalarında % 75 sübvansiyona gitmiştir. 2021 yılında 100 milyar lira sübvanse ettik’’ diyor. ‘’Pandemi var ne yapalım’’ diyor?

İktidar bunları söylerken; ‘’Beşli çeteye her ihaleyi dolar getiri garantili veriyorum. Yetmiyor bir de onların vergi borçlarını sıfırlıyorum. Onlara milyarlarca dolar kazandırmasam, halkımızın hem elektrik faturası düşer, hem doğalgaz faturası düşer’’ demiyor.

İki günde bir televizyona çıkıp, ‘’Kur önemli değil, yüksek kur, düşük faiz sistemine geçiyoruz’’ deyip doları 18,5 TL’ye çıkarıp, bir gecede 11 TL’ye düşürüp on binlerce küçük yatırımcıyı batırmasaydım, bundan haberi olan yakınlarıma da, milyarlarca dolar kazandırmasaydım, sizler faturalarınızı daha kolay öderdiniz. 128 milyar doları 6 liradan satıp buharlaştırmasaydım bunlar olmayacaktı. Merkez bankası başkanını iki ayda bir değiştirmeseydim, bana bağlı değil bağımsız bir Merkez Bankası olmasına izin verseydim ekonomiyi böyle batırmayacaktım, bu zamlar da olmayacaktı. Beni destekleyen kişilerden istediklerime 3-5 yerden maaş vermeseydim bunlar olmayacaktı.Tebaamla beraber yaşadığım sarayımda sadece 1 günde yaklaşık 10 milyon TL harcamasaydım başınıza bunlar gelmeyecekti. Ayda 10.000 dolar rüşvet alan siyasetçileri engelleseydim ekonomiyi böyle batırmazdım, sizler de rahat ederdiniz.

Beni Cumhurbaşkanı seçtiğinizde dolar 4.5 TL idi, şimdi 14 TL. Türk Lirasını Amerikan Doları karşısında 3 kat daha değersizleştirdim. Sizi 3 kat fakirleştirdim. O yüzden bu haldesiniz.

Dünyanın işgücü maliyetinde en ucuz ülkesi olmamıza rağmen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını bile tanımadığımdan, düşüncesinden dolayı insanları hapse atabildiğimden, beni eleştirenleri bir şekilde cezalandırdığımdan dolayı uluslararası yatırımcılar ülkemize yatırım yapmıyor, bu yüzden işsizlik patladı’’ demiyor.

Cumhurbaşkanı ‘’pandemi var’’ diyor.

‘’Pandemi sadece bize mi var?

Dünyada enflasyon oranında % 48.69 ile 9. sıradayız. O da TÜİK rakamlarına göre & 48.69. Cebimize yansıyan en az % 100. Bizden bir önce Zimbabwe var % 60 ile 8. sırada. O televizyonda, mitinglerde ey diye bağırarak gider yaptığın Almanya’da, orada yıllık enflasyon % 4.9, Fransa’da % 2.9.

Onlarda covid yok mu?

Onların enerji sorunu yok mu?

Gürel, ‘’Esnaf ne yapacak, bu millet ne yapacak?

‘’Değerli vatandaşlarımız. Daha üniversite diplomasını gösteremeden kendini ekonomist ilan eden ve tüm yetkileri kendinde toplayan Recep Tayyip Erdoğan yıllardır tüm uzmanlar ve siyasetçilerin uyarılarına rağmen inatla kendi hayallerine kapıldı ve ekonomimizi batırdı. Bunun faturasını da yokluk içinde yaşayan işçiden memurdan, siftahsız dükkanını kapatan esnaftan, gübre mazot alamayan çiftçiden çıkarmaya çalışıyor. Son bir iki ayda tüm gıda maddelerine, akaryakıta, doğalgaza, elektriğe hemen hemen her şeye % 100’e yakın zam yaptı Cumhurbaşkanı. Asgari ücretin netine de % 50. Kendisine ve saray ahalisine hava hoş tabi. Ekmek elden su gölden yaşıyorlar nasıl olsa. Peki bu esnaf ne yapacak, bu millet ne yapacak?’’

Gürel, ‘’Ne yapacak biliyor musunuz?’’  

‘’Seçim zamanı geldiğinde sandıkta bunlara tarihi bir ders verecek. Tüm bu adaletsizliğe, tüm bu hukuksuzluğa, tüm bu bilim tanımazlığa, tüm bu görmezden gelmelere, tüm bu adam kayırmalara, tüm bu ötekileştirmelere ve tüm bu beceriksizliğe karşı halkın gücünü gösterecek ve halkın iktidarını kuracak.

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Örgütü olarak esnafımızı ve halkımızı mahveden bu fahiş zamları yapan siyasi iktidarı kınıyoruz. Derhal bu zam yağmurunu durdurmaları gerektiğini ısrarla ve yüksek sesle bir kez daha yineliyoruz.

Gürel, ‘’Bırakın artık halkın yakasını’’

‘’Ey hükümet, ey AKP ve MHP. Sizin yönetim beceriksizliğinizin faturasını esnafımızdan, işçimizden, memurumuzdan, çiftçimizden, emeklimizden değil, ekonomik olarak desteklediğiniz cemaatlerinizden, devlete memur atayan vakıflarınızdan ve dolar garantili ihale verdiğiniz müteahhitlerinizden çıkarın. Bırakın artık halkın yakasını.’’ Dedi.

Sarıbal,  ‘’İktidar gündemi değiştiriyor’’  

Son olarak CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal yaptığı açımlamada; ‘’Çok değerli İl başkanım, değerli örgütümüz, Yalova halkı, değerli basın emekçileri değerli esnaf dostlarımız, hepinizi en değerli duygularımla elbette dostluk ve dayanışma duygularımla selamlıyorum.

Yalova, ülkemizin ve Dünyanın en güzel kentlerinden biri. Elbette Türkiye de Dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Biz bu topraklarda, bu güneş altında insanca yaşamak istiyoruz.

Bu topraklarda, çocuklarımızın insanca yaşamasını istiyoruz. Temel İnsan Hakları başta olmak üzere, demokratik siyasetin ve eşit yurttaşlık haklarının savunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bugün yaşanan zamlardan etkilenen kesimler ve etkilenmeyen kesimler var.

Etkilenenler, halkın bütünlüğünü oluşturan, çiftçisi, köylüsü, esnafı, emeklisi, işçisi bütünüyle toplumun geniş kitlelerini oluşturan kesimlerdir.

Peki etkilenmeyenler?

Saray ve çevresi ve onların değirmenine su taşıyanlar, onlar rahatlar. Onlar, bu ülkeyi kötü yönettiler. Para politikalarını kötü yönettiler. 19 yıl da 2.4 Trilyon Dolar para harcadılar ve bu ülkeye ekonomisini bugün gerçekten çok kötü bir duruma düşürdüler.

Peki bedelini kime ödetmek istiyorlar?

Tabi ki halka. Biz, buna itiraz ediyoruz.  Biz bu kötü yönetimin sorumlusu olamayız. Biz toplum olarak iktidarın bu ülkeye ekonomik olarak batırmış olmasının bedelini bize soramaz. Ama iktidar ne yapıyor? Gündemi değiştiriyor. Her gün her dakika yeni bir gündem yaratıyor. Oysa bütün ülkenin temel sorunu yoksulluktur. Zamlar, fakirlik, emeklinin durumu, işçinin durumu, köylünün durumu ortadadır.

Sarıbal, ‘’Toplumun gerçek sorunu konuşulmasın istiyor’’ 

‘’İktidar ne yapıyor?

Kim nerede nasıl yemek yedi, iktidar ne yapıyor acaba, Ukrayna’dan ne çıkarabilirim?

4 yıl önce terör örgütünün dostu olarak ilan ettiği Birleşik Arap Emirliklerinden acaba bir kuruş para bulabilir miyim diye koşturuyor.

Yani toplumun gerçek sorunu konuşulmasın istiyor. Doğalgaz meselesi, elektrik meselesi her türlü maliyetler konuşulmasın diye her gün ama her gün, her dakika gündemi değiştirmekle meşguller.

İktidar, neden seçime gitmek istememektedir?

Çünkü, iktidarı kaybettiğinde çok şey kaybedeceğini biliyor. Saltanatını kaybedecek, krallık kaybolacak ve yandaşlarıyla beraber bu ülkenin ganimetlerini yemekten uzaklaşacaklar. O yüzden iktidar, saltanatı ve sarayı kaybetmemek için seçime gitmek istemiyor, onu bilelim.’’  

Sarıbal, ‘’Sorunu yaratanlar sorunu çözemezler’’

‘’Bu yoksulluk daha da derinleşecektir. Fakirlik daha da derinleşecektir, zamlar daha da artacaktır. Asıl bu zamlarla, etkilenen süreç üretim süreci 2022’de kendini gösterecektir. İktidarın artık borçlanabilecek durumu bile kalmamıştır. Borcun faizi için bile borç alacak durumla karşı karşıya gelmiştir ülke.

Halkımız bu durumu her dakika kabul edemez, elbette bunun sorumlusu da halk değildir. Sorumlu iktidardır!

Ama iktidar ısrar etmektedir koltukta durmak için. Israr etmektedir, gerçekleri görmemek için, ısrar etmektedir ısrarla o koltukta kalıp, her türlü suçu muhalefete atma çabası içerisindedir. Dolayısıyla bütün bunlara itirazımız vardır.’’  

Sarıbal, ‘’Seçime gitmekten başka çözüm yoktur’’

‘’Olay nettir, konu çok açıktır. Sorun ekonomiktir, çözüm siyasidir. Ekonomik sorunlarla, diğer sorunların çözülebilmesi için seçime gitmekten başka çözüm yoktur.

Çünkü bu iktidar güvenini kaybetmiştir, güvenin olmadığı yerde de iktidarın ülkeyi yönetebilme iradesi olamaz mümkün değildir.

Elbette hep birlikte dayanışma içerisinde, bütün bu zorlukları aşabiliriz. 84 milyon 600 bin kişi geçici ülkemizde duranlarla beraber, 90 milyon insan gün 24 saat vergi ödemektedir. Sorunları aşabiliriz, bu mümkün. İktidar bir tercih yapmış, İngiltere lobilerinden yana tercih yaparak, kendi ithalat lobilerinden tercih yapmıştır. Bu iktidar cezaevlerinden yana tercih yapmıştır. Elbette buna itiraz ederek, demokrasiden yana tercih yapacağız. Halkın mutlu yaşamasından dolayı tercih yapacağız. Biz, zulme karşı masumları koruyacağız.

Biz, krallığa karşı kuralları savunacağız ve biz bu topraklarda hep birlikte dayanışma içerisinde iktidarı gönderip onun yerine çağdaş, yurtsever, kardeşçe yaşayabileceğimiz, yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Hepinize saygılarımla sunuyorum.’’ Şeklinde açıklamada bulundu.  

Polat, ‘’Bir erken genel seçim bu kriz ortamını ortadan kaldırır mı?’’

Gazetemiz imtiyaz sahibi Ayhan Polat’ın, ‘’Bir erken genel seçim bu kriz ortamını ortadan kaldırır mı?’’ sorusuna Sarıbal, ‘’Kesinlikle kaldırır, çünkü yaşanan ekonomik sorunun temel nedeni siyasidir, politiktir, iktidar güvenini kaybettiği için, söylediği hiçbir sözün karşılığı yoktur. Halkın sorunlarını konuşmak yerine, her gün gündemi yapay gündemler oluşturarak değiştirmektedir. Bir erken seçim kararı alınsın, o dakikadan itibaren ciddi bir iyileşme, ciddi bir güven ortamı tekrardan oluşacaktır’’ cevabını verdi.

Polat, ‘’2022’de bir erken genel seçim mümkün mü?’’

‘’’Çok net söylüyorum, bu ülkede her an her dakika seçim olma ihtimali vardır. Dolayısıyla iktidar bu yükü taşıyamayacaktır. Bu yük artık taşınabilme halini kaybetmiştir. Çünkü iktidar, bütün suçunu, bütün yanlışlarını topluma yıkmaktadır, toplumun da artık bu yükü kaldırabilecek gücü yoktur.’’ Şeklinde cevapladı.

Basın açımlamasının ardından esnaf ziyareti yapan CHP Yalova İl Teşkilatına mensup partililer, son yaşanan elektrik ve doğalgaz zamları hakkında düşüncelerini öğrendi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.