Erbul, ‘’Esnaf için değişim şart’’

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Necati Erbul, esnafın sorunlarına çare olabilmek amacıyla tecrübe ile gençliği harman olduğu dinamik bir kadroyla göreve hazır olduklarını söyledi.

Erbul, ‘’Esnaf için değişim şart’’
Aydın NERGİZ
Aydın NERGİZ
10 Şubat 2022 Perşembe 11:54

Çalışan bir oda ile esnafın sorunlarını gidereceklerine inandıklarını, bunun için çalışacaklarına vurgu yapan Necati Erbul, projeleri konusunda şu açıklamalarda bulundu; “Odalar çalıştıkça esnafımız kazanır. Bunun için genç, dinamik ve sorunları bilen bir yönetim ile Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yönetimine talibiz.

Göreve geldiğimizde; kurumlarla işbirliği içinde, ayrıştırıcılıktan uzak birleştirici bir ruhla, modern ve teknolojik bir alt yapıyla, esnafımıza değer katacak projeler hedefiyle çalışan bir oda yönetimi olacağız. Aslında hedeflediğimiz proje başlıkları, 2000’e yakın faal üyesi olan böylesine güçlü bir odada bu zamana kadar çoktan hayata geçirilmiş ve esnafımızın katkısına sunulmuş olması gereken projeler. Ancak uzun zamandır görevde olan mevcut başkan ve onun yönetimleri bu hususta esnafımıza maalesef herhangi bir katkı verememiş. Bu durumun biz zaten farkındaydık, bu bilinçle bu yola çıktık zaten ama durumun vehametini yaptığımız her esnaf arkadaşımızı ziyaretinde daha fazla öğrendik. Biz isterdik ki bu hedefler bundan önce bir vaad olarak kalmamış olsaydı, yapılsaydı ve bize de gelişen çağa ayak uyduracak, yeni inovatif hedefler planlamak düşseydi.’’   

Erbul, ‘’Oda, aidat talep eden bir “TABELA” dan ibaret olmayacak’’

‘’Maalesef Yalova’da esnafımız, bu odayı sadece aidat talep eden bir “TABELA” dan ibaret olarak görüyor. Çünkü hizmet alamıyor. Sadece seçimden seçime kapısının çalındığını söylüyor. Derdini anlatacak, sorunlarına çare olacak, yaptığı işin gelişmesine katkı sağlayacak tabiri caizse bir “baba ocağı” bulamıyor.

İşte bu farkındalık ile DEĞİŞİMİN şart olduğunu düşündük ve gençliğimizin yanına tecrübeli esnaf büyüklerimizi de katarak, yönetime talip olduk. Tamamen odanın gücü ile kısa vadede hayata geçirilebilecek proje hedeflerimizi kamuoyu ile paylaştık. Yaptığımız her esnaf ziyaretinde projelerimizi anlatıyoruz. Teveccüh çok güzel, çok olumlu tepkiler alıyoruz.

Ekip üyesi arkadaşlarımızın her biri yönetimde söz sahibi ve sahada aktif olacaktır. Sürekli esnaf arkadaşlarımızın taleplerini almak üzere sahada olacağız.’’  

Erbul, ‘’Kurumsal bir kimlik ve teknoloji kullanılacak’’

‘’Artık teknoloji dünyasındayız ve odaya gelip evrak alma devri değil. Kurumsal Web Sayfamız ve Üye Portalımız olacak ve esnaf arkadaşlarımız ihtiyacı olan bilgi belgeye, kişiye özel tanımlanacak kullanıcı adı ve şifreleri ile bu portala giriş yaparak ulaşabilecekler. Artık evrağa imza almak için başkan beklenmeyecek.’’ 

Erbul, ‘’Esnaf Destek Fonu oluşturacağız’’

‘’Esnaf ve sanatkarımız arasında tamamen güvene dayalı, denetime açık şekilde kuracağımız Esnaf Destek Fonu ile yaşanabilecek kötü bir durumda esnafımızın hep birlikte elinden tutacağız. Aile olmak bunu gerektirir.’’

  

Erbul, “ESNAFKART Uygulaması hakkıyla hayata geçirilecek”

Odamıza kayıtlı tüm esnaflarımıza, üzerlerinde oda kayıt bilgisi, sicil numaraları gibi kişisel bilgilerin yazdığı, esnaf kimlik kartlarını, bizzat işyerlerine gidip dağıtacağız.

Yalova’daki sağlık kurumları, eğitim kurumları, spor kuruluşları vb. kurumlar ile protokol yapılarak ilimizdeki tüm esnaf ve sanatkarımızın, bu esnaf kimlik kartları aracılığı ile bu kurumlardan indirimli olarak yararlanmasını sağlayacağız.’’ Şeklinde yapmayı hedefledikleri çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Sanayi esnafımızın elzem ihtiyaçlarının farkındayız. Revir ve Ambulans tahsisi ve Banka ATM leri tahsisi için Sanayi Yönetimimiz ile dirsek teması olarak çalışacağız.

OSB ler ve Sanayi Kuruluşları ile işbirliği içinde olup, esnafımızın koordineli olarak bu kuruluşlar ile ticaret yapmasının önünü açacağız.

“BURS VERECEĞİZ.” Gerekli şartları taşıyan esnaflarımızı tespit edip, okuyan çocuklarına, kaynağı esnaf destek fonumuzdan ve hayırseverlerden karşılanacak burs vereceğiz.

Özellikle Pandemi döneminde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığımız E-TİCARET konusunda, esnafımıza bilgilendirici ve teşvik edici eğitim programları düzenleyerek danışmanlık yapacağız.

Dayanışma ve Birlik Toplantılarını düzenli olarak gerçekleştirip Esnafımızın biribiriyle kaynaşması , fikir alışverişi yapabilmesi, dile getirilecek sorunlara ortak çözüm bulabilmesi adına katkıda bulunacağız.

Yeni iş kuran esnaf arkadaşlarımızı tanıtım ve reklam desteğinde bulunacağız.

Oda tüzüğüne de uyan, esnafı hukuksal anlamda desteleme konusunda somut adım atacağız. Esnaf ve sanatkarımızın hukuksal anlamda desteklenmesi için hangi model esnafımıza uyuyorsa baromuzla da görüşerek hukuki destek modelini hayata geçireceğiz.

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı esnafımızın devlet desteklerinden, projelerden, kredi kampanyalarından yararlanması için proje birimi kuracağız. Öncelikle kadın ve genç esnaf adaylarımız için proje geliştirmelerine katkı sağlayacağız.

Odamızada belli bir kesim esnafa ayrımcılık yapılmayacak, büyüğünden küçüğüne, uzağından yakınına herkese aynı samimiyetle hizmet verilecektir. Belli kişilere ayrıcalık değil, tüm esnafı kapsayacak adaletli yönetim hüküm sürecektir. Odayı denetleme yetkisi esnafımızda olacak, odanın gelir ve gider cetvelleri her ay web sayfamızda yayınlanacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.