İmar ve Şehircilik Müdürlüğü uyarıda bulundu

Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yaptığı açıklamayla vatandaşları uyardı.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü uyarıda bulundu
14 Ağustos 2018 Salı 17:43

Yalova’da kaçak yapılaşmanın önlenmesi ve çarpık kentleşmeye müsaade edilmemesi adına yapılan açıklamada ‘İmar Barışı’ adı altında yapılmaya çalışılan İmar Barışından sorunlu bina sahibi vatandaşların faydalanmaları gerektiğinin altı çizildi.

31 Ekim 2018 tarihinden sonra yapılan hiçbir kaçak yapıya izin verilmeyeceğini belirten yetkililer vatandaşların bu konuda cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için ‘İmar Barışı’ için gerekli müracaatların yapmalarını istedi.

Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü konuyla ilgili şu açıklamada bulundu;“Belediye Başkanlığımızca gerek yapılan arazi tespitlerinden gerekse kurumumuza iletilen şikâyetlerden anlaşıldığı üzere, bazı şahıs veya kuruluşlar tarafından, 3194 sayılı İmar Kanunu’na Geçici 16. Madde ile eklenen İmar Barışına yönelik kanunun suiistimal edildiği ve buna bağlı olarak 31.12.2017 tarihinden sonra yapımına başlanan ve İmar Barışını kapsayan kanun maddesinin şartlarını taşımayan uygulamalar yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bu bağlamda özellikle Belediyemiz yetki ve görevi kapsamında kalan korunan alanlar (doğal sit alanları ve özel çevre koruma bölgelerinde) başta olmak üzere, Yalova ili genelinde izinsiz yapılaşmaya ilişkin suiistimallerin engellenmesi hususunda gerekli yasal tedbirlerin alınması açısından uydu fotoğrafları aracılığıyla ve saha kontrolleri ile tespit çalışmaları devam etmektedir.

Belediye Başkanlığımızca tespiti yapılan tüm inşa faaliyetlere ilişkin gerekli iş ve işlemler yapılacak olup, vatandaşlarımızın kanuna ve ilgili mevzuata aykırı işlem yapması, müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunması halinde, haklarında, 26/ 9 /2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ‘Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan’ başlıklı 206’ncı maddesinde yer alan ‘Madde 206- (1) Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır’ hükmü uyarınca suç duyurusunda bulunulacağının bilinmesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” şeklinde yapıldı. 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.