Kudu, ‘’Eğitim senin hakkın’’

Cumhuriyet Halk Parti Yalova İl Başkan yardımcısı Rasim Kudu yaptığı yazılı açıklamada eğitim sistemini eleştirdi.

Kudu, ‘’Eğitim senin hakkın’’
İREM BAHÇETEPE
İREM BAHÇETEPE
21 Şubat 2022 Pazartesi 13:04

Kudu yazılı açıklamasında; ‘’Niteliksiz bir eğitim sonunda geldiğimiz nokta da Sayın Cumhurbaşkanı’nın emri ile YÖK üniversite sınavında baraj sistemini kaldırmıştır. Böylece üniversite eğitimi de niteliksiz hale gelmiştir. Artık 2-3 net yapan herhangi bir üniversiteye girebilecektir. YÖK’ün ve iktidarın uygulamalarındaki anlayış; bir dekan bir mekan ile her ile 1-2 üniversite açmak. Sonuç; işsizler ordusuna niteliksiz üniversitelilerle niteliksiz üniversite gençlerini katmak.

Sürekli bir şeyler değişiyor. Bir bakıyoruz başarı puanı değişmiş bir bakıyoruz katsayı değişmiş, şimdi de üniversite sınavı girişinde baraj kaldırılmış. Öğrenci bu sınava girerken 3 oturum karşılığında 115X3=345 TL ödeme yapıyor.

Üniversiteyi kazanan öğrenci öncelikle KYK sorunu ile karşılaşıyor, ya da ödemesi mümkün olmayan ev kiralarıyla. Sonuç; barınma sorunu. Ardından beslenme, yüksek maliyetli ders araç gereçlerine ulaşma sorunu. Kalitesiz ve niteliksiz bir 4-5 yıllık eğitim-öğretim sonunda asıl gerçek işsizlik ve iş bulamama sorunu, büyük bir hayal kırıklığı ve de işsizler ordusuna üniversite mezunu işsizler eklenecektir. İmkanı olanlar şansı olanlar bir şekilde yurt dışında kurtuluşu arayıp da bulabilenler için beyin göçü yolu açılacaktır.

İktidarın yanlış politikaları yüzünden, egemen güçlerin taleplerine boyun eğen bir Türkiye profili ortaya çıkacaktır. Yap-boz tahtasına dönen eğitim politikaları nedeniyle eğitimde eşitsizlikler artacaktır. Eğitim sisteminin yeniden yapılanması gerekiyor. 4+4+4 eğitim sistemine ilk ve orta öğretimde hemen son verilerek kesintisiz zorunlu temel eğitim sistemine hemen geçilmelidir.

Çocukların tarlada, sokakta, iş yerinde değil okul da olması gerekiyor.

Diyoruz ki; “Eğitim senin hakkın” kağıt toplayarak ailesini geçindirmek zorunda olan genç sokak da değil okul da olması gerekir.

Diyoruz ki; “okula gitmek senin hakkın” ailesinin okul masraflarını, kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayamayan ve de forma alamayan çocuklar okullara alınmıyor.

Diyoruz ki; “Barınmak ve okumak senin hakkın ‘’YÖK’ün görmezden geldiği bir başka uygulama ise; üniversitelere akademisyen ve öğretim görevlisi alınırken adrese teslim ilanlar verilmesi. Bu uygulama ile yandaş akademisyenler iş bulurken, diğerleri için maalesef yurt dışı arayışları başlıyor ve akademisyenlerde beyin göçü başlıyor.

AK Parti iktidarı eğitim sistemini büyük bir krizin içine sürüklemiştir. Sorunun kaynağı olanlardan çözüm beklenemez. Bu nedenle CHP olarak 7 bölgede 81 ilden gelen, eğitim alanında örgütlenmiş sendika, dernek, veli, gazeteci ve eğitim alanında sözümüz herkesi kapsayan ”iktidar için eğitim” toplantılarını yaptık. Bu toplantılarda katılımcılar görüşlerini, yazılı raporlarını bizlere sundular. Biz de “İkinci yüzyılda eğitim hakkı” çalıştayımızı 27 Kasım 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirdik. Komisyonlarımız çalışmalarını sorunlar ve çözümleri şeklinde şu başlıklar altında toplayarak rapor haline getirmiş olup en kısa sürede kamuoyuna sunacaktır.

‘İkinci yüzyılda eğitim hakkı’,  Eğitim hakkı açısından temel eğitim’,  Eğitim hakkı açısından mesleki temel eğitim’,  İkinci yüzyılda öğretmenlik mesleği’,  İkinci yüzyılda yükseköğretim ve istihdam politikaları’. Dile getirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.