Tutuk müjdeyi verdi!

Kentsel dönüşüme müracaat eden hak sahipleri için kira yardımı başvuruları başladı

Tutuk müjdeyi verdi!
RUKİYE ÖZEL
RUKİYE ÖZEL
01 Temmuz 2022 Cuma 11:56

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Kentsel Dönüşümde önemli bir adımın daha atıldığını belirterek kira yardımı ödemelerine başlanıldığını müjdeledi.

Yalova’da başlatılan büyük dönüşümün ilk kira yardımının başlandığını duyuran Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Marmara Depremi’nde Yalova’da büyük acıların yaşandığı ve bu acıların tekrar yaşanmaması adına yıllardır süren kentsel dönüşüm sorununa çözüm bulunduğunu kaydetti.

Kira Yardımı Başvuruları Süreci Başladı

Yalova Bağlarbaşı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 9.89 hektarlık riskli alanda devam eden Kentsel Dönüşüm projesinin kira yardımı başvuruları alınmaya başlandı. Anlaşma yapan hak sahipleri Yalova Belediyesi Hizmet Masalarına (Karizma AVM Zemin Kat) giderek, gerekli evrakların tamamlanmasıyla birlikte kira yardımlarını alabilecekler.

Kira yardımına müracaat için gereken evraklar şöyle:

Malik

Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

T.C. Ziraat Bankası A.Ş ’ye ait vadesiz, münferit, TL hesap cüzdan fotokopisi,

Elektrik, su, doğalgaz ve sabit hatlı olmak üzere telefon/internet hizmetlerinin kesildiğine/bulunmadığına dair ilgili kurum yazısı,

Arsa paylı tapular için emlak vergisi Beyannamesi,

Yeni adresin tarihçeli yerleşim yeri belgesi ,

(Riskli alanda ikamet eden kişiler için)

Vekaleten yapılan başvurularda vekaletname aslı ve vekilin kimlik fotokopisi

Kiracı

Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

T.C. Ziraat Bankası A.Ş ‘ye ait vadesiz, münferit, TL hesap cüzdan fotokopisi,

Elektrik, su, doğalgaz ve sabit hatlı olmak üzere telefon/internet hizmetlerinin kesildiğine/bulunmadığına dair ilgili kurum yazısı,

Adres bilgileri raporu,

Yeni adresin tarihçeli yerleşim yeri belgesi,

Vekaleten yapılan başvurularda vekaletname aslı ve vekilin kimlik fotokopisi,

Riskli yapıda kiracı olarak oturduğumu kanıtlayacak herhangi bir belge

İŞYERİ KİRACI

Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

T.C. Ziraat Bankası A.Ş ‘ye ait vadesiz, münferit, TL hesap cüzdan fotokopisi

Firmaya temsil yetkilisine sahip kişiye ait imza sirküleri

Kiracının işyeri vergi levhası ya da işyeri açma çalıştırma ruhsatı

Elektrik, su, doğalgaz ve sabit hatlı olmak üzere telefon/internet hizmetlerinin kesildiğine/bulunmadığına dair ilgili kurum yazısı

Vekaleten yapılan başvurularda vekaletname aslı ve vekilin kimlik fotokopisi

Arsa m2 Birim Fiyatları Güncellendi

Bağlarbaşı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Afet Riskli Alanda arsa m2 birim fiyatlarının iki katına çıkarılması nedeniyle ve yapı enkaz bedellerinin 2022 yılı güncel birim fiyatından hesaplanmasından dolayı hak sahipleri yeni hak ediş miktarlarını Yalova Belediyesi Kentsel Dönüşüm Ofisinden öğrenebilirler.

Önümüzdeki Günlerde İlk Ev Yıkılacak

Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Belediyemiz ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında Bağlarbaşı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan afet riskli bulunan alanda ilk evi önümüzdeki günlerde yıkacağız. Marmara’da bizleri derinden sarsan depremin izlerini hala unutmadık. Acılarımız ilk gün ki sıcaklığını koruyorken, hedefimiz depremin 23. yılında Bağlarbaşı Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm için düğmeye basmak” dedi.

Kimsenin Mağdur Olmaması İçin Çabalıyoruz

Yalova’da kentsel dönüşüm çalışmalarının şeffaf bir şekilde yapıldığını kaydeden Tutuk, “Kentsel dönüşüm sürecini en yakından takip eden biriyim. Gerek bakanlığımızla gerekse vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde şeffaf ve adil olmak için uğraştık. Sayın Bakanımız ile yaptığımı son görüşmede kira yardımlarının onaylandığını söylemiştim. Kira yardımı alacak kişinin evini boşaltmış olması gerekiyor. Şu an hak sahiplerinin neredeyse yüzde 80’ni ile anlaşma sağladık. Depremin acısını en derinden yaşayan bir il olarak gerekli tüm tedbirleri almak zorundayız. Bu hepimiz için bir mecburiyet” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.