Yalova TEMA, iyilik peşinde koşarak, kalplere dokunuyor

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği Ağaç Kardeşliği Projesi kapsamında 3. Koşusunu bu kez İstanbul’da gerçekleştirdi. TEMA Yalova, proje kapsamında açtığı kampanya ile 172 bağışçıdan 15.255 TL bağış toplayarak 108 öğrencinin doğa eğitimine destek oldu.

Yalova TEMA, iyilik peşinde koşarak, kalplere dokunuyor
29 Kasım 2021 Pazartesi 17:52

TEMA Ağaç Kardeşliği Projesi kapsamında 2020 yılının Kasım ayında Yürüyen Köşk-Karaca Arboretum arasında, 2021 yılı Mart Ayındaki ikinci koşuda, Termal Atatürk Köşkü-Karaca Arboretum arasında koşan Yalova TEMA Takımı 3. Koşusunu bu kez İstanbul’da Emirgan Korusu-Beşiktaş İskelesi arasında gerçekleştirdi.

TEMA Vakfı Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız’ın takım kaptanlığında İl Temsilcisi Arzu Demir, İl Temsilci Yardımcıları Özcan Demir ve Gökmen Kılıç’ın da katıldığı koşuda 22 kişilik Yalova TEMA Takımı Emirgan Korusu-Beşiktaş iskelesi arasında 13 km’lik neşeli bir yürüyüş ve koşu gerçekleştirdi.

Yıldız, “Yine Ağaç Kardeşi olduk”

Takım Kaptanı ve Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız Projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “29 yıldır başta topraklarımız olmak üzere tüm doğal varlıkları koruyan bir nesil yetiştirmek için var gücüyle çalışan TEMA Vakfının bir gönüllüsü ve de Merkez İlçe Sorumlusu olmaktan da onur ve gurur duyuyorum. Birçok projeye imza atan TEMA Vakfının en özel projelerinden bir tanesi de Ağaç Kardeşliği Projesidir.

Yalova’da ilkokul 3. sınıflarda uyguladığımız bu proje eğitim materyali en çok olan bir proje. Gözlem Kutusu, Poster, Gözlem Defteri, Fidan Sertifikası, Ağaç ve Yaprak Kartları, Etiket, Yaprak Çarkı, Saksı Etiketliği, Farklı Renklerde Saksı, Tohum olmak üzere yaklaşık maliyeti 150 TL olan her öğrenciye verilen eğitim seti ile birlikte bu proje katılan yine her öğrenci için Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanına TEMA Vakfı da ağaç fidanı dikimini gerçekleştirmektedir” dedi.

Yıldız, “Türkiye genelinde yılda yaklaşık 6.000 öğrenci bu projeden yararlanıyor”

2 ders saati sunulan eğitimle bu materyallerin öğrencilerle buluşturularak, çocukların doğayla kurdukları ilişkide daha hassas ve çevre sorunlarına karşı daha duyarlı birer birey olmalarını sağlamaya çalıştıklarını kaydeden yıldız, “Buna aracılık yapmak bizzat içinde olmak yarının karar vericilerinin de şimdiden yeşil sevgisi ve doğa bilinciyle büyümesine katkı vermenin mutluluğunu yaşıyorum.

Türkiye genelinde yılda yaklaşık 6.000 öğrenci bu projeden yararlanmakta ve Ağaç Kardeşi olmaktadır. Daha öncede bahsettiğim gibi materyali en çok olan bir proje. Haliyle ciddi bir bütçeye sahip olması gerekir.

Bu projenin bir diğer özelliği de bütçesinin tamamının yardımlar ve bağışlardan karşılanması. İşte bu hedef doğrultusunda geliştirilen Ağaç Kardeşliği projesine bizlerde destek olup kaynak yaratıyoruz. Nasıl mı? Tabi ki koşarak…” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Yıldız, “İyilik Peşinde Koş Adım Adım platformu üzerinden bağış kampanyaları düzenliyoruz”

Her yıl düzenlenen İstanbul Maratonu ve Yarı Maraton koşularının Covid-19 nedeniyle sanal hale dönüştürüldüğü bilgisini aktaran Saffet yıldız, “Yalova TEMA olarak benim kaptanlığımda 2020 Ekim ayında Yalova TEMA koşu takımını oluşturduk.

Her ne kadar adı koşu olsa da her yaştan gönüllümüzün katıldığı bu yardımseverlik koşuşunda belirlenen parkuru yürüyerek de tamamlayabiliyoruz.  Bugüne kadar iki maraton birde yarı maraton koşusuna katıldık.

Bu koşuların özelliği desteklediğimiz kurumlara yardım etmek maddi destek olmak için yapılan etkinlik olmasıdır. Uygulama şu şekilde gerçekleşmektedir. Spor İstanbul Kurumu koşu zamanını açıkladıktan sonra etkinliğin web sitesinden koşuya katılacağımızı belirtip kayıt yaptırıyoruz.

Koşu takımları belirlenen sürede ve hangi kuruluşa destek olacağının kayıtlarını yaptıktan sonra İyilik Peşinde Koş Adım Adım platformu üzerinden bağış kampanyaları düzenliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Yıldız, “Bağışçımız anlık bağışını ister kredi kartıyla isterse banka havalesiyle yapabiliyor”

Platformun koşuya katılan ve bağış almak isteyen koşucuların her biri için bağış sayfası tahsis ettiğini belirten Yılız, “Bağış alacak koşucular alacağı bağışı hangi kuruma bağışlayacağını belirtikten sonra bağış almaya başlıyor. Bağış almakta çok kolay. İPK Adım Adım her bir koşucu için ayrı ayrı oluşturduğu bağış sayfalarımızın linkini tüm sosyal medya hesaplarından yayınlıyoruz. Bağış alacak koşucular sahada koşarak yarışırken bağış toplama yarışını da yapmış oluyorlar. O yüzden biz buna İyilik Peşinde Koşuyoruz diyoruz.

Bağış sayfamızın linkine tıklayan gönüllü bağışçımız çevirim içi anlık bağışını ister kredi kartıyla isterse banka havalesiyle yapabiliyor. Bağışlanan paralar anlık olarak yardım etmeyi belirtiğimiz kurumun hesabına geçiyor. Bağış aldığımız sayfalarımız bize sadece kimin ne kadar bağış yaptığını gösteriyor. İstatistiksel tablolarla bizi daha fazla bağış almaya İyilik Yarışında koşmaya motive ediyor. Alınan bağışlar hiçbir şekilde alan bağışçıyla buluşmuyor. Her bağış yapıldığı anda biz bu yarışları TEMA Ağaç Kardeşliği projesine bağışlamak için yaptığımız için bu projenin hesabına aktarılıyor.” Dedi.

Yıldız, “Hedeflenen koşu, cep telefonlarına yüklenen bir uygulamayla takip ediliyor”

Takım kaptanı olarak koşan arkadaşları motive etmek için sosyal medya sayfaları ve gruplar aracılığıyla bilgilendirerek yardımseverlik rekabeti oluşturmaya çalıştığını ifade eden Takım Kaptanı ve Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız, “Yaklaşık 20-25 gün süren bağış alma kampanyası boyunca her gün kim ne kadar bağışçıdan bağış aldı, aldığımız bağışlarla diğer takımlarla sıralamamız nedir kaçıncı sıradayız gibi renkli tablolarla afişlerle sürekli bilgilendirme yaparak arkadaşlarımı İyilik Yarışında daha çok heyecanlandırarak yüreklendirmeye çalışıyorum.

Çünkü kaynağını sadece bağışlardan, yardımseverlik koşusundan alan Ağaç Kardeşliği projesinde aldığımız her desteğin bağışın daha çok çocuğun eğitim almasına neden olacağının bilincinde olarak bu etkinlere katılıyoruz. Ne kadar çok bağış alırsak o kadar çok çocuk Ağaç Kardeşi olacak. Bu hedefle takımımızı kurdum ve koşulara katılmaya başladık.

Bu koşuların özelliği 5 km, 10 km, 15 km parkurlardan birini seçip tamamen sanal ortamda pandemi koşullarına uygun toplu olmayan isteyen isteği yerde kendi evinin bahçesinde, mahallesinde köyünde, kırsal alanda koşarak veya yürüyerek uygulanabilmesidir. Hedeflenen koşunun tamamlanıp tamamlanmadığı cep telefonlarına yüklenen bir uygulamayla takip edilmektedir” açıklamasında bulundu.

Yıldız, “Yalova markaları haline gelen değerlerimizin bilinirliğini artırmış olduk”

Yalova TEMA Takımı olarak yaptıkları çalışmaları aktaran Takım Kaptanı Saffet Yıldız, “İlk katıldığımız yardımseverlik koşusu 7.11.2020 de 10 km koştuğumuz veya yürüdüğümüz 42. İstanbul Sanal Maratonu oldu. Takımımıza 37 kişi gönüllü olarak katıldı. Bu gönüllülerden 34 gönüllümüz bağış kampanyası açtı. 439 bağışçıdan 14144 TL bağış toplayarak Ağaç Kardeşliği projesine destek oldular.

Bu İyilik Yarışında yüce gönüllümüz Yasin Yılmaz 48 bağışçıdan topladığı 3635 TL bağışla 25 çocuğun Ağaç Kardeşliği eğitimi almasına aracı olarak takımımızın yardım severlik lideri oldu. Koşu parkurumuzdan da biraz söz etmek istiyorum. Desteklediğimiz amaç ne kadar yüce gönüllülük gerektiriyor olsa da bu koşuya farklı bir anlamda yüklemek istedik. 10 km parkurumuzu Atatürk Yürüyen Köşk’ten başlayıp Karaca Arboretum’da tamamladık.

Maske mesafe temizlik kuralına uyarak yürüyen kişiler arasında uygun mesafe bırakarak koşuya özel gönderilen yeşil renk ağaç kardeşliği formalarımızla farkındalık oluşturmak istedik. Koşu başlangıcında yaptığımız basın açıklaması, koşu sırasında yaptığımız canlı yayınlar, resim paylaşımları ve koşunun tamamlandığı Karaca Arboretum’dan yaptığımız yayın ve paylaşımlarla Yalova’nın özel değerleri olan Atatürk Yürüyen Köşk ve Karaca Arboretumu’da duyurduk. Yalova markaları haline gelmiş bu değerlerimizin bilinirliğini artırmış olduk.

Yıldız, “22 gönüllümüz bağış kampanyası açtı”

İkinci koşumuz bir sanal yarı maraton oldu. 27 Mart 2021 de 10 km koşup yürüdük. Takımımıza 36 kişi gönüllü olarak katıldı. Bu gönüllülerden 22 gönüllümüz bağış kampanyası açtı. 162 bağışçıdan 6.531 TL bağış toplayarak Ağaç Kardeşliği projesine destek oldular. Bu İyilik Yarışında yüce gönüllümüz Perihan Bodur 4 bağışçıdan topladığı 1550 TL bağışla 10 çocuğun Ağaç Kardeşliği eğitimi almasına aracı olarak takımımızın yardım severlik lideri oldu.  Sanal İstanbul Yarı Maratonunda yine anlamlı bir parkur belirledik.  Termal Atatürk Köşk’ünden başladığımız 10 km parkuru yine Karaca Arboretum’da pandemi kurallarına uygun mesafeli olarak yürüyerek bitirdik.

Yıldız, “Mustafa Tutuk’a takımım adına çok teşekkür ederim”

Üçüncü koşumuz ise 30.10.2020 tarihinde koştuğumuz 43. İstanbul Sanal maraton oldu. 10 Km parkuru bu yıl Hayrettin Karaca kırmızısı renginde tasarlanan ağaç Kardeşliği formalarımızla bu kez İstanbul’da uyguladık. Emirgan Korusundan başladık. Rumeli Hisarı, Japon Bahçesi, Bebek Sahili, Ortaköy ve Beşiktaş iskelesinde tamamladık.

Bize bu etkinlikte ulaşım başta olmak üzere tanıtımda billboardların oluşturulmasında sürekli desteğini esirgemeyen Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a takımım adına çok teşekkür ederim. Takımımıza 20 kişi gönüllü olarak katıldı. Bu gönüllülerden 15 gönüllümüz bağış kampanyası açtı. 172 bağışçıdan 15.255 TL bağış toplayarak Ağaç Kardeşliği projesine destek oldular. Bu İyilik Yarışında yüce gönüllümüz Emre Demiryürek 26 bağışçıdan topladığı 6.500 TL bağışla 44 çocuğun Ağaç Kardeşliği eğitimi almasına aracı olarak takımımızın yardım severlik lideri oldu.

Yıldız, “Yaptığımız pek çok çalışmayla adımızdan söz ettirmekteyiz”

TEMA Vakfı içinde Yalova TEMA olarak yaptığımız pek çok çalışmayla adımızdan söz ettirmekteyiz. Nitekim 2021 yılı çalışmalarında 5 büyük ödülün üçünü Yalova olarak biz almıştık. Bu ödüllere ilave olarak Ağaç Kardeşliği Projesine destek olmak için yaptığımız yardımseverlik koşusunda 43. İstanbul Sanal maratonunda TEMA Takımları arasında Yalova TEMA Takımımız üçüncü olarak yine adından söz ettirmiş oldu.

Yeniden yapılanan Yalova TEMA bu bir yıl içerisinde gerek eğitim faaliyetleri gerek gönüllülük çalışmalarında fark yarattığını göstermiştir. Yardımseverlik Koşusunda da Yalova TEMA Koşu takımı fark yaratmıştır. Bunun oluşmasında takımımıza katılarak destek veren tüm gönüllülerimize, çağrımıza cevap vererek bizler adına TEMA Ağaç Kardeşliği Projesine destek veren bağış yapan yüce gönüllülerimize gönül dolusu teşekkürler.

Yıldız, “Doğa sevgisinin ancak küçük yaşlarda oluşması halinde kalıcı olduğunu biliyoruz”

Bu üç koşuda 93 gönüllü takımımıza katıldı. 71 gönüllümüz bağış kampanyası açarak Ağaç Kardeşliği Projesini destekledi. Üç koşu sonucunda 71 gönüllümüz 773 bağışçıdan 35.930 TL bağış alarak 240 çocuğumuzun Ağaç Kardeşi olmasına destek oldu ve hep birlikte bizlerde Ağaç Kardeşi olduk.

Doğa sevgisinin ancak küçük yaşlarda oluşması halinde kalıcı olduğunu biliyoruz. Sizi de projeyi destekleyerek Ağaç Kardeşliği’nin bir parçası olmaya davet ediyorum. 27.3.2022 de koşulacak olan Yarı Maratonda takımımıza katılarak veya bağışlarınızla destek olmaya davet ediyor iyilik yarışında yeni liderlerimiz olmanızı diliyorum. Gelecek planlarınızda bize de yer verirseniz sizde İyilik Yapmanın hazzını yaşayabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.