Soyer, “Taşıma suyla değirmen dönmez’

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer Çınarcık Belediyesi’nde 28 Ağustos 2019 günü yaptığı basın toplantısında yapılan eleştirilere cevap verdi.

Soyer, “Taşıma suyla değirmen dönmez’
29 Ağustos 2019 Perşembe 16:54

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, seçimden sonraki üç aylık süreçte, yaptıkları ve yapacakları hizmetlerden bahsetti.

İlk olarak hakkında yapılan eleştirilere cevap veren Soyer, “31 Mart yerel seçimleri artık hepimiz için geride kaldı. Propaganda dönemi, seçim takvimi ve sonrasında yaşananlarla birlikte netice kesinleşti ve göreve başladık.

Seçim çalışmalarını yürüttüğümüz dönemde halkımıza verdiğimiz sözler vardı. Hepinizin bildiği üzere; 11 Master projemiz ve 24 hayatı kolaylaştıran sosyal doku projemiz mevcuttu. Bugün tüm sözlerimizin arkasında olduğumuzu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum.

Göreve başlarken öngördüğümüz bir takvim bulunmaktaydı. İlk 3 ayda bir kriz dönemi yaşanacağını tahmin ediyorduk. Seçimin hemen arkasında yaşananlar ve yaz mevsiminin gelmesi bu kriz beklentimizin temel sebepleriydi. İkinci üç aylık dilim bizler için bir değişim ve dönüşüm süreciydi. Şu an bu süreç başlatıldı ve yavaş yavaş yaşanacak dönüşümü sizler de gözlemleyeceksiniz. Üçüncü üç aylık dönemimiz, yeni yönetim anlayışının uygulanma sürecidir. Dördüncü üç aylık dönemi ise, temel atmaların başlayacağı bir dönem olarak öngörüyoruz. Yani 31 Mart 2020’ye kadar neler olacağı konusunda hazırlıklıyız ve süreci kontrol altında tutarak takip etmeye devam ediyoruz.

‘Göreve gelir gelmez, yaz sezonu hazırlıklarına başladık’

8 Nisan 1019 Pazartesi günü göreve başladığımızda çok kısa bir sürede yaz sezonu hazırlıklarına başladık. Yaz sezonu Çınarcık’ımız için çok önemli. Nüfusumuzun yaklaşık 10 kat yükseldiği, hizmet ölçeğinin bu oranda büyüdüğü bir takvim.

‘Bizim dönemimizde 20 personel ayrıldı. 5 yeni personel alındı’

Sezon öncesi hazırlıklarımızda sıkıntılar yaşadık. 4 personelimiz belediyemizden ayrılarak başka kurumlara geçti. 6 personelimiz emekliye ayrıldı. 10 personelimiz de kendi inisiyatifleriyle istifa ederek belediyemizdeki görevlerini bıraktı. İnsan kaynağımızda yaşanan 20 eksilmenin tamamı bizim taleplerimiz dışında gerçekleşti. Bu süreçte 5 yeni arkadaşımız da göreve başladı. Bugün Çınarcık Belediyesinde 245 personel bulunmaktadır.

Bu personel politikasının biraz geriye gidip hareketliliğini takip ettiğimizde, 31 Mart 2014 tarihinde 125 olan personel sayısının aynı yılın sonunda 141, 2015’de 203, 2016’da 222, 2017’de 254, 2018’de 259, 31 Mart 2019 tarihinde ise 260 olduğunu görüyoruz.

Bu süreçte Çınarcık’ta yürütülen hiçbir proje olmamasına rağmen personel sayısı devamlı olarak yükseliş göstermiş. Personel sayısı 125’ten 260’a çıkmış. Yani artış %100 den fazla. Tam %108.

Size bir örnek vereyim; göreve geldiğimizde Artıma Tesisimizde tam 23 personel çalışıyordu. Bunların yarısından fazlasının ne yaptığı belli değildi. Biz sayıyı 12’ye indirdik ve ihtiyaç olan başka birimlere aktardık. Ancak ne kadar ilginç ki personelin yarısını başka birimlere aktarmamıza rağmen hiçbir iş aksamadı. Üstelik hala da fazlamız olduğunu düşünüyoruz.

Personel alımları birkaç farklı usulle yapılmış. Aynı işi yapmasına rağmen aralarında önemli gelir farklılıkları olan çalışanlarımız var. Kimisi fazla maaş alacak şekilde işe başlatılırken, kimisi bu konuda mağdur edilmiş. Herhangi bir adalet gözetilmemiş. Şimdi biz bunları nasıl düzeltebiliriz, nasıl adalet sağlarız diye çalışıyoruz.

‘Bize katkı sağlamayan, huzur bozan, hakaret edenlerle yolları ayırırız’

Geçenlerde bir internet haber sitesinde hakkımda yazılan bir ifade vardı: Aynen şöyle yazıyor: “Numan Soyer’in ilk icraatı seçimlerde kendisine destek olmayan kadın büro personellerini temizlik hizmetlerine göndermek oldu”. Daha önce bu konuyla ilgili uzunca bir açıklama yapmıştım. Kimsenin bize destek olmasıyla ilgilenmiyoruz, yaptığı işe bakıyoruz. Onlar kurum huzurunu bozan tutum ve davranışlarından dolayı görevlendirildi. Kaldı ki elimizdeki veriler kendilerinin iş akitlerini sonlandırma hakkını da bize veriyordu, ancak bu yolu kullanmadık. Kendilerine bir şans daha tanımayı tercih ettik. Lütfen konuları laf cambazlığı yaparak çarpıtmamanızı rica ediyorum.

İkinci konu; her yerde söyleniyor “söz vermişim kimseyi işten çıkarmayacakmışım”. Çok açık söylüyorum. Ben kimseye böyle bir söz vermedim. Lütfen iyi anlayınız, benim verdiğim sözün içeriği: “bizim Çınarcık sevdamıza ortak olan ve çalışma prensiplerimize uyan hiç kimseyi işten çıkarmayacağız” şeklindedir. Tekrar ediyorum: “bizim Çınarcık sevdamıza ortak olan ve çalışma prensiplerimize uyan hiç kimseyi işten çıkarmayacağız” aradaki farkı anladığınızı düşünüyorum. Seçim dönemindeki kayıtlara, videolara hepiniz ulaşabilirsiniz. Şüphe duyan varsa kontrol edebilir. İşini layıkıyla yapan, mesleğinin hakkını veren, aldığı maaşı kamu hizmeti olarak sunabilen hiç kimseyi işten çıkarmayacağız. Burada kimi desteklemiş, hangi partili, nereli gibi bir ayrımımız yok. Tamamen iş odaklı bakıyoruz konuya. Ancak bize katkı sağlamayan, aksine kurum içinde huzur bozan, hakarete varan söylemlerde bulunanlarla her an yollarımızı ayırabiliriz.

Seçimlerden sonra uzunca bir süre devam eden, şahsıma, sevdiklerime, beni destekleyenlere ve aileme kadar uzanan hakaret satırlarını nefsimizde erittik. Herkesin verdiğimiz işi yapmasını bekledik. Sabrettik, sabrediyoruz, ancak sabrın da bir sonu var. Bu durum tüm belediye çalışanlarımız için geçerli. Ya Çınarcık’a hizmet edecekler ya da biz kendileriyle yolumuzu ayıracağız. Gerekirse bizim Çınarcık sevdamıza ortak ve çalışma prensiplerimize uyan, yeni arkadaşlarla yolumuza devam edeceğiz. Bu da böyle bilinsin istiyorum.

Soyer, ‘Takke düştü kel göründü’

Göreve başladığımızda yoğun bir borç yükünün altına girdik. Bu durum bizim için sürpriz değildi. 3 milyon borç var diyenlere karşı borcun çok çok daha fazla olduğunu defalarca dile getirdik. Dolayısıyla bir enkaz edebiyatı yapmıyorum. Asla mazeret üretmeye, bir şeylerin arkasına saklanmaya çalışmıyoruz. Belediyemize icraya gelen firmalarla tek tek görüşerek orta yolu bulmaya çalıştık. Görevi devraldığımız 31 Mart 2019 tarihi itibariyle karşımıza çıkan toplam borcumuz 86 Milyon 300 Bin Lira. Yani iddia edilen 3 milyonun yaklaşık 30 katı Çınarcık Belediyesinin borcu var.

Söz konusu borcun genel dağılımı ise şu şekildedir: SGK İl Müdürlüğüne 45 Milyon 325 bin, SGK Primler Genel Müdürlüğü ve Mal Müdürlüğü’ne 16 Milyon 509 bin, İller Bankası, Yalova Katı Atık Birliği ve Bankalara 16 Milyon 411 bin, Özel Firmalara ve Diğer Emanetlere 4 Milyon 801 bin, Personele olan borç 407 bin. Personele hiç borcumuz yok deniyordu.

Biz de ısrarla var diyorduk. İşte sonuç personele olan borç 407 bin, Mavi Deniz Arıtma Birliği ve Belediye Birliklerine 457 bin, Yalova İl Özel İdaresi ve Personel Limited Şirketinin 2 milyon 387 bin.

Ne demiştik? 3 milyon borcumuz var sözü koca bir yalan. Milyon milyon borçlar var. Yarın o belgelerin hepsi önümde olacak. Gerçeklerden kaçamayacaksınız.

En az 75 milyon borç var demiştik. Ne çıktı sonuç? Hesap meydanda; Çınarcık Belediyesi’nin 31 Mart tarihi itibariyle görevi devrederken bıraktığı borç 86 Milyon 300 Bin Lira.

Halkımızın doğruları bilmeye, gerçekleri görmeye hakkı var. Artık takke düştü kel göründü.

‘Çınarcık’ın her köşesinde su patlağı yaşanıyor’

Diğer konulara baktığımızda örneğin; Çınarcık’ın tüm alt yapısı yenilendi diye biliyorduk. Ancak göreve geldiğimizden bu yana yaklaşık 120 su patlağına müdahale etmek zorunda kaldık. Bu nasıl yenileme biz anlamadık. Çınarcık’ın her köşesinde su patlağı yaşanıyor.

‘AFAD’dan belediyeye ödenen 491.000 TL personel maaşı olmuş’

Malumunuz Çınarcık’ta bir toprak kayması konusu vardı. 19 Mart 2018 tarihinde yaşanan bir olaydı ancak hiçbir çalışma yapılmamıştı. Sonuçta 15 Şubat 2019’da da yol çöktü ve yol tamamen kullanıma kapandı. Toprak kaymasının yaşandığı alanın elden geçirilmesi ve tekrar hizmete alınması için 585.386 TL ödeme gerçekleştirdik. İşin ilginç tarafı AFAD’dan belediyemize kayan bölgenin ıslahı için 20 Haziran 2018 tarihinde tam 491.000 TL ödeme yapılmış. Ancak bu paranın tek kuruşu dahi bu iş için kullanılmadan, personel maaşına aktarılmış. Yani bu parayla maaşlar ödenmiş.

Seçim döneminde her yerde söylendi “Belediye bütçesiyle bu işi yapamazlar, belediye bütçesi bu işi kaldırmaz” diye. Yolumuzu Ramazan Bayramı’na yetiştirmek için gecemizi gündüzümüze kattık ve hamdolsun 15 gün de tamamı belediye bütçesinden olmak üzere bu işi tamamladık. Toprak kaymasında işimiz tam olarak bitmiş değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AFAD ile çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah yakında halkımıza bu konuda çok daha iyi haberler vereceğiz.

‘Çınarcık Belediyespor’un yönetimi Çınarcık Belediyesi’nde değildir’

Çınarcık Belediyespor’un eksikleriyle ilgilenmek istiyoruz ancak henüz bir ilerleme kaydedemedik. Çınarcık Belediyespor’un yönetimi Çınarcık Belediyesi’nde değil. Dernek statüsünde ve kendi yönetimleri var. Geçen dönem son 3 yılda Çınarcık Belediyesi’nden Çınarcık Belediyespor’a aktarılan para 245 bin TL. Bunun dışında Çınarcık Belediyespor’a yapılan bağışlar ve destek ödemeleri var. Bu miktar ne kadar, biz de bilmiyoruz.

Ancak halihazırda Çınarcık Belediyespor yönetimi, belediyemizden alacağı olduğunu ifade ederek bizden 90 bin TL talep ediyorlar. Ne kadar gelirleri var? Nereye ne kadar harcanmış durum şeffaf değil. ‘Çınarcık Belediyespor’dan alacağımız var’ diyerek bizden para talep etmek yerine, önce hesaplarını açmalarını ve kamuoyunu gelir ve giderleri konusunda ikna etmelerini bekliyoruz. Ortada bir sportif başarı zaten yok.

Ancak şimdiden ifade edeyim Çınarcık Belediyespor’la ilgili gelişmelerin sorumlusu kulüp yönetimidir, Çınarcık Belediyesi değildir. Fakat çok sürmez yakında içerde neler olmuş neler bitmiş hepimiz öğreniriz.

‘Kurumsal yapılanmayı daha etkin ve daha hızlı hale getireceğiz’

Şu anda gündemimiz oldukça yoğun. Bir yandan borçlarla baş etmeye uğraşırken, diğer yandan belediyenin kurumsal yapılanması üzerindeki sorunları çözmeye çalışıyoruz. Bazı birimlerimizin bağlı olduğu müdürlükleri değiştirebiliriz. Kurumsal yapılanmayı daha etkin ve daha hızlı hale getirecek çözümler üreteceğiz.

‘Bu yaz, kara sinek sorunuyla mücadele ettik’

Çınarcık’ımızda yaz mevsiminde karasinek sorunu yaşandı malumunuz. Bu konuda yoğun şikâyet aldık. Ancak sorunun kaynağı bizim ihmalimiz değildi. Geçen kış Şubat ve Mart aylarında yapılması gereken larva mücadelesi yapılmadığı için yazın gerçekleştirilen uygulamalar çok tesir etmedi. İnşallah önümüzdeki yıl bu sorunu yaşamayacağız.

‘2 adet engelsiz plaj uygulaması projemiz var’

Çınarcık’ta ilk kez engelsiz plaj uygulamasını hayata geçirdik. Artık engelli kardeşlerimiz denize istedikleri gibi girme olanağına sahipler. Önümüzdeki yaza kadar engelsiz plaj sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Engelli kardeşlerimizin kentin her türlü olanağından rahatça faydalanabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

‘Hasanbaba mesire alanında su sorunu kalmadı’

Hasanbaba mesire alanımızda su yoktu. Pikniğe gelen insanlar susuzluk sorunu yaşıyordu. Tuvaletler kullanılamıyordu. Bu konuyu da çözüme kavuşturduk. Artık Hasanbaba mesire alanımızın su sorunu bitmiştir.

‘Yalan, iftira, kibir ve tehdit kaybetti’

Şimdi biz burada halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu konuda iyi niyet karinesinden uzaklaşmadan, halka asla yalan söylemeden olan biteni izah ediyoruz.

Ancak görüyorum ki bundan rahatsız olanlar var. Şimdiden bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Daha bugünden 5 yıl sonrasının seçim sonuçlarını ilan etmeye kalkıyorlar. Bunlar çok değil 5 ay önce de seçim sonuçlarını açıklamışlardı. Kendi aralarında ‘1000 fark mı olur, 2000 fark mı olur’ şakalaşıyorlardı. Sonra yenilgiye kılıf bulma derdine düştüler. Ama beyhude uğraşıyorlar. Yalan, iftira, kibir ve tehdit kaybetti. Hem sandıkta kaybetti, hem mahkemede kaybetti. Bir kez daha söylüyorum, Çınarcık siyasetinde yalanı, iftirayı biz bitireceğiz. Bugüne kadar yalancıların maskesini nasıl düşürdüysek, bugün de düşürmeye devam edeceğiz.

‘Yalancının değirmenine su taşımaya devam edin’

Danışman maaşı 7000 TL diye bir yalan uydurdular sonra 2800 TL imiş dediler ama her fırsatta 7000 kelimesini kullanmaya devam ediyorlar. Doğrusu nedir? Doğrusu danışmanın maaşı diye bir şey yok. Burada Yalova Üniversitesi’ne ödenen 2800 TL var. Bizim ödememiz Yalova Üniversitesi hesabına. Bunun da yaklaşık %50’si üniversite payı ve çeşitli vergi kesintilerine uğruyor. Geriye yaklaşık 1500 TL gibi bir bedel kalıyor. Bu miktarı da Yalova Üniversitesi ödüyor, Çınarcık Belediyesi değil.

Ama siz kendi yalanlarınıza inanmaya devam edin. Halk sizi iyi tanıyor, ne yapmaya çalıştığınızı iyi biliyor. Yalancının değirmenine su taşımaya devam edin. Ama unutmayın taşıma suyla değirmen dönmez ve bu halk yalancıları asla affetmez. Dün affetmedi yarın da affetmeyecek.

‘Yapılan hizmetler çarpıtılıyor’

Belediye parasıyla pilav dağıtıyormuşuz. Hem de ulufe gibi dağıtıyormuşuz. Yine yalan… Gerçeği nedir? Belediye bütçesinden bu konuda bir kuruş para harcanmamıştır. Eğer belediye parasının ulufe gibi dağıtımını arıyorsanız odalara sığdırılamayan personel alımlarına bakmanızı tavsiye ederim.

Çalışmalar sırasında fotoğraf çekiliyormuş. Bak sen şu işe. Hasanbaba’ya yıllar sonra su gelmiş, bu haber değil, çekilen fotoğraf haber. Tüm altyapıyı yeniledik yaygarası 120 yerden patlamış bu haber, değil ama çekilen fotoğrafı haber. Engelsiz plaj çalışması ile engelli kardeşlerimizin denize girmeleri sağlanmış üstelik bu ulusal basına konu olmuş bu sizin için haber değil, ama fotoğraf haber. Camilerin temizlikleri yapılmış bu haber değil çekilen fotoğraf haber.

Velhasıl elinizden geleni ardınıza koymayın. Ne yöntem biliyorsanız uygulayın. Bizi algı operasyonlarıyla, karalamalarla ürkütemezsiniz. Bizi seçimlerle korkutamazsınız. Bizi makamlarla nefes alan, unvanlarla yaşayan insanlarla karıştırmayın. Her ne konu olursa olsun halkımıza hesabını veririz. Bundan hiçbir zaman çekinmeyiz. Yalanlar arkasına, iftiraların gölgesine ve karalamaların sinesine asla saklanmayız. Seçimlere girer alnımızın akıyla çıkarız. Dün nasıl çıktıysak yarın da öyle çıkarız. Bu da böyle bilinsin.

‘Biz yürüttüğümüz çalışmaları anlatmaya devam edeceğiz’

Seçim döneminde vaat ettiğimiz Çınarcık’ı ulusal su sporları yarışma takvimine alma ile ilgili görüşmelere başladık. Ümit ediyorum bu konuda bir sorun yaşamayacağız.

Çınarcık’taki ulaşım sorunuyla ilgili Yalova Üniversitesi ile bir protokol imzaladık. Bilimsel gerçekler ışığında toplu ulaşımla ilgili ayrıntılı bir rapora ve çözüm önerilerine sahip olacağız. Geçen dönem buna benzer bir çalışma yapılmış. Ancak özel sektöre yaptırıldığı için mahkeme bu raporu geçersiz saymış. Şimdi biz bunu üniversite ile yapıyoruz ve bağlayıcı hale getiriyoruz. Bu da yine seçim vaatlerimiz içerisinde yer alan maddelerden biriydi.

Seçim vaatlerimizde yer alan dolgu projesi, yeni stadyumun inşası, gençlik spor merkezi, kültür merkezi, yeni garaj amirliği binası, yeni itfaiye binası ve marina projesiyle ilgili de somut gelişmeler mevcut ancak takvim tam olarak netleşmeden şimdilik açıklama yapmayı uygun görmüyoruz.

İnşallah tek tek hepsiyle ilgili müjdeleri sizlerle paylaşacağız. Çınarcık Belediyesi olarak söylediklerimizi gerçekleştirmenin peşindeyiz.

Enerjimizi, yalanlara, iftiralara, karalamalara ayırmıyoruz ancak gerektiğinde her türlü cevabı da vermeye hazırız. Sizlere sadece doğruları söyleyeceğimize, kimseyi kandırmayacağımıza söz verdik ve bu sözün gereğini yapıyoruz.

Çınarcık’lı kardeşlerimiz rahat olsun. Onlara daha mutlu, daha huzurlu ve kentsel kapasitesi daha yüksek bir Çınarcık hazırlıyoruz’ şeklinde açımlamada bulundu.

Çınarcık Belediyesi olarak, milletvekillerimizle olan yakın ilişkimizi ve kurumlarla olan bağımızı güçlü tutma gayreti içindeyiz. Birçok projemizi, belediyemizin öz gelirlerini kullanmadan hizmete sunacağız. Bu sayede; Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekilimiz Sayın Ahmet Büyükgümüş’e, Yalova Milletvekilimiz Sayın Meliha Akyol’a, ilçe ve il başkanımıza desteklerinden ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Çınarcık’ın önemli sorunları bulunmasına rağmen bu sorunlarla baş edebilecek potansiyeli de vardır.

Amacımız tüm kentsel paydaşları bir araya getirerek sonuca ulaşmaktır. Bu noktada hepinizden biraz sabır göstermenizi bekliyorum.

Gelişmeler olgunlaştıkça belirli aralıklarla hem sizlerle hem de tüm halkımızla da bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Şimdilik söyleyebileceklerimin özeti bu şekilde.

Herkese saygılarımı sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Allah’a emanet olun” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.