Altınova tarihi, Helenistik döneme kadar uzanıyor

Altınova Hersek Bölgesinde yapılan Helenapolis Antik Kenti Yüzey araştırması çalışmalarında önemli bulgulara ulaşıldı.

Altınova tarihi, Helenistik döneme kadar uzanıyor
Rukiye Polat
Rukiye Polat
12 Ekim 2021 Salı 14:35

Altınova’da yer alan Helenopolis Antik Kentinde ilk bilimsel arkeolojik çalışmalar 2021 yılının eylül ayında başladı. Çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Altınova Belediyesi’nin desteği ile Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Öğr Üyesi Cennet Pişkin Ayvazoğlu başkanlığında uzman bir ekip tarafından “Yalova İli ve İlçeleri Antik Çağ Yüzey Araştırması” kapsamında yürütüldü.

“Helenistik bulgulara ulaşıldı”

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Helenapolis Antik Kenti Yüzey Araştırma çalışmaları hakkında Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu’ndan bilgi aldı. Çalışmaların 1 Eylül itibariyle başladığını söyleyen Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu, “Biz bu yılki çalışmalarımızda MS 4. yy. dan çok önceye, Helenistik Döneme kadar giden bulgulara rastladık. Yani burada Helenistik Dönemden günümüze dek kesintisiz bir yerleşim olduğunu anlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“MS 4. yüzyıldan çok önce”

Araştırmaların 1 Eylül’de başladığını söyleyen Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu, “Yalova'nın Eski Yunan ve Roma Dönemi'ni araştırıyoruz. Çalışmalarımıza Altınova'da lokalize edilen Helenopolis ve çevresinden başladık.

MS 4. yüzyılda Roma İmparatoru I. Konstantin tarafından kurulduğu ve imparatorun kente, annesi Helena'nın adını verdiğini, yani kentin adını buradan aldığını biliyoruz. Antik kaynaklar, Helenopolis yakınında sıcak su kaynaklarının bulunduğunu ve Konstantin’in ömrünün son yıllarında bunlardan yararlandığını yazmaktadır. Biz bu yılki çalışmalarımızda MS 4. Yüzyıldan çok önceye, Helenistik Döneme kadar giden bulgulara rastladık. Yani burada Helenistik Dönemden günümüze dek kesintisiz bir yerleşimi olduğunu anlıyoruz” dedi.

“İlk ve en kapsamlı bilimsel arkeolojik çalışma”

Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Helenopolis’in MS. 4. yüzyılda, Konstantinopolis (bugünkü adı ile İstanbul) kentinin de kurucusu olan Roma İmparatoru I. Konstantin tarafından kurulduğu bilinmektedir. Antik kaynaklara göre Helenopolis kenti, 4. yüzyıldan önce de burada bulunan ve küçük bir yerleşim olan Drepanon’un yeniden imar edilmesi suretiyle kurulmuştur. Bu nedenle 4. yüzyıldan eskiye giden bir geçmişinin olduğu düşünülmektedir.

Yapılan çalışmalarda Helenistik Döneme kadar giden bulgulara rastlanmıştır. Bu yıl yürütülen çalışmalar sonucunda Helenopolis ve çevresinde Helenistik Dönemden günümüze dek kesintisiz bir yerleşimin olduğu anlaşılmıştır. Yalova’nın Eski Yunan ve Roma Dönemlerini araştıran ‘Yalova İli ve İlçeleri Antik Çağ Yüzey Araştırması’ ilin kara kısmında yürütülen ve söz konusu dönemleri araştıran ilk ve en kapsamlı bilimsel arkeolojik çalışma olma özelliğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

Bakanlığa teşekkür

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, çalışmaların bölge tarihi açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, “Yıllardı istediğimiz Helenapolis Antik Kenti yüzey Araştırması çalışması bu sene başladı. Çalışmaların ilk yılında olumlu sonuçlar almaya başladık. Bölgenin, Helenapolis döneminin çok daha eskilere Helenistik dönemlere kadar bölgenin uzandığını gördük.  Buradaki ilk bulgular bunu gösteriyor. Bu biziz çok sevindirdi. Çalışmalar devam ettikçe daha eskilere doğru gideceğine inanıyorum. Biz Altınova’da yapılan bu çalışmalardan dolayı Kültür Bakanlığımıza, hocalarımıza teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.