İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2013/II. Olağan toplantısı Vali Esengül Civelek başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

 

     İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2013/II. Olağan toplantısı Vali Esengül Civelek  başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda; 2013 yılı I. İİMEK kararları doğrultusunda yapılan çalışmalar ve 2013 yılı içerisinde İstihdam ve Mesleki Eğitime yönelik yapılacak çalışmalar planlaştırıldı.

I. İİMEK kararları doğrultusunda yapılan İŞKUR tarafından yapılan çalışmalarda; 2012 yılı ilk üç ay içerisinde İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 7 kurs açılmış olup, 2013 yılı aynı dönem itibariyle 48 kurs açılarak yaklaşık 7 kat artış, Toplam katılımcı sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 2 katın üzerinde artış yaşandığı, İŞKUR tarafından 2013 yılı İlk üç ay itibariyle toplamda 543 kişi işe yerleştirildiği,2012’nin aynı dönemine göre işe yerleştirme sayısında %90 oranında, İşverenlerden alınan açık iş itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre toplamda % 83,5 oranında artış meydana geldiği belirtildi.

Meslek seçimi aşamasında olan öğrencilere destek vermek amacıyla İŞKUR’ca Yalova genelinde ortaokul ve liselerde “Meslek Seçimine Destek” Dergisi dağıtımına başlandığı, bu kapsamda bugüne kadar 36 Okul ziyaret edilerek 595 dergi dağıtılmış olup, toplamda 1280 adet dergi dağıtılmaya devam edileceği belirtilmiş, İş ve meslek danışmanlarınca 2013 yılı başından bugüne kadar 1104 kişiye yönelik bireysel danışmanlık görüşmesi yapılarak, Liselerinin son sınıf öğrencileri, terhis olacak askerler ve işsizlere yönelik toplamda 571 kişiye iş arama becerileri ve özgeçmiş hazırlama eğitimi verilmiş olup, 2013 yılı mart sonu itibariyle toplamda 1675 kişiye yönelik danışmanlık yapıldığı belirtildi.

Yalova ili iş gücü piyasası araştırma raporu I.İİMEK kararı doğrultusunda 250 adet olarak bastırılarak, Kitaplar İİMEK Kurulu üyeleri, ilgili kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve özel sektör işyerlerimiz ile paylaştırıldığı belirtildi.

SYD Vakıflarına müracaat edenlerin ve edeceklerin İŞKUR sistemi üzerinden işlemlerinin yapılması gerektiği belirlenmiş olup, bu başvurulara İŞKUR’ca gerekli meslek edindirme ve iş bulma yardımlarının yapılmasına yönelik danışmanlık çalışmalarına başlanılacağı belirtildi.

     İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Bölüm ve alan açılması teklifleri ilgili olarak, Tersane Girişimcileri A.Ş. Denizcilik Anadolu Lisesi bünyesinde 2013-2014 eğitim öğretim yılında Gemi Yönetimi Güverte bölümünü açılmasına, Armutlu Dr. Enver Ören Çok Programlı Lisesi bünyesinde ise Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri alanın açılmasına karar verildi.

    10-16 Mayıs Engelliler Haftasında, engelliler yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, belediyeler, üniversiteler vb. kurum kuruluşlarla işbirliği içerisinde, panel, konferans, işverenler ile engellileri bir araya getirecek toplantılar, fuar gibi etkinliklerde bulunulması kararlaştırıldı.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.