KADINLARIN YAŞAM HAKKI, ELLERİNDEN ALINIYOR

İnsan Haklarından sorumlu CHP İl Başkan Yardımcısı Başar Şahin, kadınların sorunlarının, sosyal hayatta giderek derinleştiğini, kadınların çifte sömürü kıskacı altında olduğunu söyledi.

 KADINLARIN YAŞAM HAKKI, ELLERİNDEN ALINIYOR
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

 Şahin, “Referandum sonucu anayasa değişiklikleri ile “sözde” eşitlik ve pozitif ayrımcılık ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Ancak kadınların, sorunları bugüne kadar yakıcı bir şekilde giderek arttı. Her gün yol ortasında bir kadının öldürüldüğü haberleri, her geçen gün artmakta, her insanın öncelikli hakkı olan yaşam hakkı dahi korunmamaktadır” dedi.

 
      8 Mart Dünya Kadınlar gününün, yaklaştığı günümüzde kadınların sorunlarının giderek arttığına değinen Şahin, “İnsan hakları açısından kadınlarımız çifte baskı altında yaşamaktadır. Türkiye’de kadınlar yaşam hakkı konusunda da ayrımcılığa maruz kalıyor ve öldürülüyorlar. Eşleri, eski eşleri, nişanlıları, sevgilileri veya diğer aile bireyleri tarafından her gün  taciz şiddetle karşı karşıya kalmaktadırlar” dedi.
 
     Fiili anlamda vatandaşın canını, vücut bütünlüğünü koruma ve eşitliği fiili olarak sağlama devletin en temel ve öncelikli görevlerinden biri olduğunu hatırlatan Şahin, “Kadınlar dövülüyor, tecavüze ve tacize uğruyor, hakarete, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyorlar. Ve hayatın her alanında her gün karşımıza çıkan şiddet en çok kadınları ve çocukları etkiliyor. Bir toplumda kadının ikinci sınıf insan olarak görülmesi, her şeyden önemlisi yaşama özgürlüğüne kadar her anlamda müdahale görmesi o toplumda insan haklarından, özgürlüklerden ve demokrasiden söz edilemeyeceğinin kanıtıdır” dedi.
 
      İnsan Haklarından sorumlu CHP İl Başkan Yardımcısı Başar Şahin, “Devlet, kadınların hak ve özgürlüklerini korumak ve toplumda bu bilinci oluşturmak için tüm gücünü kullanması gerekir. Bu zihniyetin hızlı bir değişimi için okullarda insan haklarına dayalı bir eğitim verilmesi, idari ve adli kurumlarda bu anlamda eğitilmesi, yasal düzenlemelerin bu yönüyle ayrıntılı olarak yapılması ve toplumda insana ve emeğe saygı bilincinin oluşturulması adına çabalanmalıdır. Demokratikleşme ve özgürlük, ilkokullara türbanla girilmesi ya da eğitimde karma yapı tartışılarak değil, her bireye eşit hak ve özgürlüklerin tanınması bilinci aşılanarak sağlanır” dedi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.