OSB teklifi meclisten geçti

Yalova İl Genel Meclisi Kasım Ayı Meclis Toplantısı 20. Birleşimde görüşülen Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ile Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi durumunda; Yalova İl Özel İdaresi’nin mevcut haliyle %18’lik ortaklık durumunun değerlendirilmesi teklifi hakkında tüm İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması ve müzakere edilmesi teklifi, İl Genel Meclis Üyeleri tarafından oylandı.

OSB teklifi meclisten geçti
Abdullah Bozkurt
Abdullah Bozkurt
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:01

HABER: Abdullah Bozkurt

Açıklanan gündem maddesinin ardından Komisyon Raporu okundu. İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hazırladığı raporda “OSB’lerin ilk talepleri olan “Karma OSB” konusunda Yalova kamuoyundaki kaygılar, çevresel olası riskler ve hassasiyetlerin dikkate alındığı, bu nedenle iki OSB’nin birleşmesi halinde yeni oluşacak OSB’deki faaliyet alanlarında sektör sınırlamasının nace kodları düzeyinde belirlenmesinin yararlı olacağı konusu detaylı olarak komisyonda müşahede edildi.  

Bunun yanında 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun 23’üncü maddesi kapsamında tek OSB’ye dönüştürülmesi planlanan Yalova Avrasya Giyim İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin birleşmesi halinde, İl Genel Meclisinin 06.06.2017 tarihli ve 79 sayılı kararına istinaden %18 katılım payı ile Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB’ye kurucu ortak olan İl Özel İdaresinin ortaklık payı ve durumu, ortaklık payına göre müteşebbis heyette yer alacak üyeler, aynı kararla kabul edilen ek protokoldeki giderlerin karşılanması durumu ve İl Özel İdaresine ilave bir külfetin doğurup doğurmayacağı gibi hususlar yine komisyonumuzca etraflıca değerlendirildi.

İki OSB’nin birleşmesini içeren hukuki prosedürün tamamlanıp bu kararın ilgili Bakanlıkça onaylanması halinde; İl Genel Meclisinin Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ile ilgili 06.06.2017 tarihli ve 79 sayılı kararı ile kabul edilen “Ek Protokol” ve Yalova Gemi İhtisas OSB ile ilgili 05.09.2009 tarihli ve 223 sayılı kararın ekinde yer alan İMEAK Gemi Sanayicileri Derneğinin 07.07.2009 tarihli “Taahhütname”sinde belirtilen şartların aynen kabulü ile birlikte İl Özel İdaresine ilave mali külfet doğurmaması, yeni oluşacak OSB’de, Yalova İl Özel İdaresinin en az %12 ortaklık payı ve Müteşebbis Heyette en az 2 asil üye ile temsil edilmesi kaydıyla, anılan OSB’de, İl Özel İdaresinin kurucu ortak olarak devam etmesinin uygun olacağı görüş ve kanaatiyle İl Genel Meclisinin takdirine sunulmak üzere tanzim edilen işbu rapor tarafımızdan imza altına alındı” ifadeleri kullanıldı.

CHP’li Yalova İl Meclis Üyelerinin ret oyu kullandıkları madde, komisyondan geldiği şekli ile oy çokluğu ile kabul edildi.

Yalova İl Genel Meclisi Aralık Ayı Meclis Toplantısı, 1 Aralık 2020 Salı günü saat 15.30’da gerçekleştirilecek.Etiketler; #Yalova #haber
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.