Tüketicinin Bilinçlendirilmesi için yayın yapılacak

Yalova Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Tüketicilerin Bilinçlendirilmesi hakkındaki genelgeyi yayınladı.

Tüketicinin Bilinçlendirilmesi için yayın yapılacak
Rukiye Polat
Rukiye Polat
17 Mart 2021 Çarşamba 15:53

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Tüketicinin Bilinçlendirilmesi” kapsamında, ülke genelinde yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşları 08.00-22.00 saatleri arasında, ayda on beş dakikadan az olmamak üzere tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla yayınlar yapacak. Yapılan yayınların tarih, saat, süre ve içerik bilgileri liste hâlinde her ay düzenli olarak Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna bildirilecek. Bu saatler dışında yapılan yayınlar, aylık on beş dakikalık süreye dâhil edilmeyecek. Bu süreler, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından denetlenip Bakanlığa bildirilecek. Genelgede bu maddeye aykırı hareket eden radyo ve televizyonlara, aynı Kanun yarınca 10.000.TL idari para cezasının öngörüldüğü belirtildi.

Yine "Abonelik Sözleşmeleri" hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) “Strengthening Consumer Protection” (Tüketicinin Korunmasının Güçlendirilmesi) kapsamında hazırlanan ve Radyo Televizyon Üst Kurulunun 03.03.2021 tarihli Üst Kurul toplantısında öncelikli yayın olarak kabul edilen bir adet spot filme: https://www.rtuk.gov.tr/assets/Icerik/Download/Yayinci/%C3%96ncelikliYay%C4%B1nlar/4356-ticaretbakanligi-tuketicinin-korunmasi-ve-piyasa-gozetimi-genel-mudurlugu.rar?download=true internet adresinde yer alan "Öncelikli Yayınlar" bölümünde "6502 Sayılı Kanın Kapsamında Yayınlanacak Öncelikli Yayınlar" başlığı altında bulunan linkten ulaşılabileceği bildirildi. Buna göre, tüketicilerin bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan öncelikli yayının (spot film) Yalova’da yayın yapan yerel televizyon kanallarında yayınlanması amacıyla söz konusu yayın kuruluşlarına gerekli bilgilendirme yapıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.