Yalova Üniversitesi Aile Çiftlik Şirketi

Büyük Birlik Partisi MYKY üyesi Fikret Kır, “ Yalova Üniversitesi Aile Çiftlik Şirketi” dedi.

Yalova Üniversitesi Aile Çiftlik Şirketi
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:24

         Büyük Birlik Partisi MYKY üyesi Fikret Kır yaptığı basın açıklamasında Yalova Üniversitesi’ne dikkat çekerek “ Aile Çiftlik Şirketi” benzetmesi yaptı.

 

Kır, açıklamasında,” Önemli konularımızdan biri Yalova Üniversitesi ki birçok kez basında haber oldu ve kurulamadığı günden beri de Yalova’mız için ciddi bir sorunlar kümesi teşkil ediyor.

Bir üniversitenin başarısının en önemli kriterlerinden biri de akademik kadrosudur. Kaliteli iyi bir akademik kadro üniversite için çok ciddi bir kalite ve başarı göstergesidir. Hele hele yeni bir üniversite kuruluyorsa öğrenciler tarafından cazip bir hale getirmek için çok iyi bir akademik kadro kurmak gerekmez mi? Hani yeni bir işletme kurarken çok popüler cazip birtakım özellikleri olmalı ki diğerleri arasından sıyrılabilsin. Yeni kurulan bir üniversitenin de öğrenciler tarafından seçilmesini sağlayacak temel parametrelerden birisi de bence akademik kadrosu olmalıdır. Bir sürü köklü üniversite arasından seçilmeniz için iyi bir akademik kadro olmazsa olmaz değil midir?

 

“ Üniversite de soyadı benzerliği”

 

Ancak iş Yalova üniversitesine gelince eski tarım işletmeleri çiftlik arazisi üzerine kuruduğu için herhalde tam bir çiftlik olmuş diyebiliriz. Görünen o ki Yalova Üniversitesi kadrosu bir akraba çiftliği olmuş. Hani adamın bir işyeri bile olsa öyle her akrabasını da alıp çalıştırmaz ama.  İnternet üzerinden yaptığımız kısa bir çalışma sonucunda 60 civarında aynı soy isim grubuna ait üniversite akademik kadrosunun olduğunu gördük. Kimi ailelerden 2 kimisinden 5 – 6 civarında akademik kadro oluşturulmuş. Ne tesadüf adamın karısı yada kızı - oğlu yada damadı da bu üniversite kadrosunda eksik akademik kriterlere sahipmiş ve burada çalışmaya başlamış. Hem de bu sadece akademik kadro için yaptığımız araştırmada ortaya çıkanlar. Bir de tüm üniversite kadrosunu bir elimize alıp değerlendirsek neler ortaya çıkar neler. Şimdi bir kaç soy isim benzerlik olabilir ancak yaptığım teyit araştırması sonucunda birçok Profesör hocamızın aile ve efradının gerçekten Yalova Üniversitesi kadrosunda çıkıp haftada 3 gün yalandan gelip bir sürü maaş aldığını öğrenince hem üzüldüm hem de kızdım. Üstelik bu söylemler öğrenciler arasında da almış başını yürümüş. İsterseniz bir kaç öğrenciye bile sorup bu konu ile ilgili bir sürü malumat edinebilirsiniz” dedi.

 

Bu akraba ile ilgili durumu bir kaç üniversite hocasına daha sorduğunu kaydeden Kır, durumun kendisini daha çok üzdüğünü belirterek,” bu akrabaların eşin dostun akademik kadroya alınması geleneğinin birçok üniversitede olduğunu hatta bunun bazı zamanlarda sanki bir hakmış gibi öne sürüldüğü söylediler. Hatta biri işte Türkiye deki akademik eksikliğin ve Türkiye üniversitelerinin çok temel problemlerinden birinin bu olduğunu söyledi. Anlaşılan bilim – ilim yerini belediyeler gibi eş dosta kapı açma haline dönüşmüş.

 

“ Başka Yalova yok”

 

Açıklamasına devam eden Kır,” Şimdi birileri tekrar kalkıp paralel v.b. falan diye de kıvırmaya kalkmasın, bir sürü kişinin iddiası şu ki en iyi paralel yapılanma Yalova Üniversitesinde diyorlar. Madem bu iddiaları sağır sultan bile duymuş neden biri bu konuda araştırma soruşturma kovuşturma yapmamış. Söyleme gelince paralel tapı FETÖ ile mücadele ediyoruz, edeceğiz diyenler neden Yalova Üniversitesi için söylenen iddialar için bir şey yapmıyor.-

Öncelikle rektör yardımcılarının, iki tanesi yeniden rektör adayı oldular, şu kötü dedikodulara ciddi adam gibi hem kendilerini hem de diğer yöneticileri aklayacak resmi açıklamalar yapmasını diliyorum. Hatta bu işler temizlenmeden halen sorumlu gözüken rektör yardımcılarının da rektör adayı olmalarını pek doğru bulmuyorum. Çünkü bir sürü yolsuzluk, başarısızlık ve hata varken bu üniversiteyi yönetenler – yada yönetemeyenler şimdi nasıl yeniden yönetime talip oluyorlar o da garip bir durum

Şimdi soruyorum; Yalova milletvekilimiz Sn. Fikri Demirel ben bile bu şaibeleri duymuşken hemen herkes bunları biliyorken size kimse bilgi vermedi mi? Eğer verilmedi ise çevrenizdeki danışmanlara ve yardımcılarınıza lütfen bu soruları sorunuz. Sizin Yalova üniversitesinde olan biten den haberiniz yok mu? Size de soruyorum Yalova AKP il başkanı Sn Yusuf Ziya Öztabak sizin de mi bilginiz yok? Ve diğer tüm yetkili etkililere de soruyorum hatta tüm STK’lara da soruyorum bunlardan kimsenin haberi yok mu? Yoksa bile artık haberiniz oldu; şimdi kimse yok mu bu işlere bir dur diyecek, hani nerde has Yalovalılar öz Yalovalılar en hakiki öz Yalovalı etkili yetkili ağabeylerimiz – ablalarımız kardeşlerimiz. 

 Başka Yalova yok başka Yalova üniversitesi de yok bu yanlışlara dur demezsek daha çok bekleriz Yalova üniversitesi gelişsin büyüsün de Yalova’mızın motor güçlerinden biri olsun diye. Üniversitesi çiftlik olan bir şehrin bence geleceği de otlaktan başka bir şey olmaz haberiniz olsun” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.