YENİDOĞAN CANLANDIRMA PROGRAMI (NRP)

Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, gazetemize yaptığı yazılı açıklamada, toplumdaki ekonomik ve sosyal durumun iyileşmesi ve sağlık alt yapısının güçlendirilmesi ile bebek ve çocuk ölümlerinde önemli azalmalar gözlendiğini söyledi.

YENİDOĞAN CANLANDIRMA PROGRAMI (NRP)
19 Şubat 2018 Pazartesi 14:18

    Dedecan, ‘Neonatal ve perinatal ölümler ise sosyal ve ekonomik gelişmelere daha az duyarlıdır. Bu ölümler erken tanı ve tedavi, gebelik ve doğum sırasında verilen bakımın iyileştirilmesi gibi sağlık ile doğrudan ilişkili önlemlerden daha fazla etkilenir.
            Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların %23’ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir’ dedi.
            Doğumu izleyen dakikalar bebeğin uterus dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalar olduğunu söyleyen Dedecan, ‘Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.
            Bu nedenle asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılında başlatılmış olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında yer alan uygulayıcı ve eğitici eğitimleri Türkiye geneline yaygınlaştırılarak, 2012 yılı sonu itibariyle 1.845 uygulayıcı kursunda, 37.530 sağlık personeli (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, Anestezi Uzmanları, Pratisyen Hekimler, Ebeler, Hemşireler, Anestezi Teknisyenleri v.s.) eğitilmiştir. Her doğum salonunda eğitilmiş en az bir personelin mutlaka bulunmasının amaçlandığı program kapsamında gerçekleştirilen uygulayıcı eğitimleriyle, temel resüsitasyon uygulamalarının yerleştirilebilmesi için, bu konuda eğitim almış ve standart uygulama yapacak personel yetiştirilmektedir.
“Doğum odasındaki herkesi” hedefleyen bu programın, ülkemizde doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tuttuğu gerçektir. Neonatal döneme yönelik yürütülen NRP ve diğer çalışmalar sonucunda bebek ölüm hızı binde 10’a, neonatal ölüm hızı ise binde 8’e düşmüştür’ dedi.
      Dedecan, ‘İlimizde de Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonu ile Yalova Devlet Hastanesi, Özel Yalova Hastanesi ve Özel Atakent Hastanesi Doğumhane, Yenidoğan Yoğun Bakım Ve Anestezi Bölümünde görev yapan Hekim, Hemşire, Ebe ve Anestezi Teknikerlerine Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi 3-5 Nisan 2013 tarihinde Uygulama Otelinde gerçekleştirildi’dedi.
 
   Eğitimin programının açılışına, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Daştan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, Yalova Devlet Hastane Başhekimi Doç.Dr. Hasan Kayabaşı, Özel Yalova Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Yılmaz katıldı.
 Programın açılışında, Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, açılış konuşması yaparak ilimizde Doğumhane, yenidoğan yoğun bakım, ameliyathane gibi bebeğe ilk müdahale edecek tüm çalışanların eğitilmesinin hedeflendiğini açıkladı.
      Eğitim sonunda, eğitimini başarı ile tamamlayan katılımcılara eğitim sertifikaları Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ali Daştan, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. A.Hakan Ersin, Bulaşıcı Olamayan Hastalıklar Şube Müdürü Altunay Ünal, Özel Yalova Hastanesi Sorumlu Hekimi Dr.Gökhan İnce ve Özel Atakent Hastanesi Sorumlu Hekimi Dr. Musa Karabulut tarafından verildi.
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.