Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Karar, 20 Mart 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadınlar tarafından tepki çeken kararı protesto ederek, “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula” dedi.

Abdullah Bozkurt
Abdullah Bozkurt
20 Mart 2021 Cumartesi 17:52

Haber/Abdullah Bozkurt

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması kararını, 81 ilde protesto etti. Yalova Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 20 Mart Cumartesi günü 14.30’da Yalova Cevdet Aydın Parkı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yaptığı açıklamada, “Dün gece yarısı resmî gazetede Cumhurbaşkanı kararı ile aniden kadınları koruyacak ve yaşatacak İstanbul Sözleşmesinden fesih kararı alındığını öğrendik. Bu kararı, tek bir kişi kendi başına aldı. O sözleşmeyi imzalatanlar biziz, mücadelemizle adım adım kadınların yaşam hakkı mücadelesini bu ülkenin meydanlarına kazıyan biziz. Siz bu kararı geri çekeceksiniz” ifadelerine yer verdi.

2008 yılından bugüne 3433 kadın cinayeti yaşandı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan çerçeve bir sözleşmedir. Kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçlar.

2008 yılından beri bugüne kadar bu ülkede kaç kadın öldürüldü? 3433 Kadın! 3433 Kadın sadece ve sadece boşanmak istediği için, çalışmak istediği için, okumak istediği ya da evlenmek istemediği yani kendi hayatında dair kendi kararlarını almak istediği için bir erkek tarafından öldürüldü. Sayısını belirleyemediğimiz kadar çok kadın arkadaşımız her türlü şiddet ve tacize maruz kaldı. Bu süreçte kadın cinayetlerinde azalmanın görüldüğü tek yılın 2011 yılı olması tesadüf değildir. 2011 yılında etkin politikalar uygulanarak kadın cinayetlerinin önüne geçilebileceğini ve kadına yönelik şiddetin durdurulabileceğini gördük. Bundan sonraki senelerde de İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin azalabileceğini biliyoruz. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak yıllardır hastane ve adliye koridorlarında, üniversitelerde, iş yerlerinde, meydanlarda yani hayatın her alanında İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için, haklarımız için yan yana mücadele ediyoruz.

“Milyonlarca insanı yok sayamazsınız”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız! Biz dünyanın yarısıyız.  Kadınları korumakla mükellef olan devlet yetkilileri dün gece İstanbul sözleşmesini fesih kararı aldı. Sözleşmenin hazırlanma dâhil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin fesih kararını kabul etmiyoruz.  Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” açıklaması yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.