İstanbul’daki SİDEF Menel Merkezi binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Gürlek, "Aydınlığa, barışa, şiirlerin ve türkülerin ruhuna, çok sesliliğe en çok ihtiyaç duyulan günlerde ülkemizin birliğine, aydınlarına ve çağdaş yarınlarına 2 Temmuz 1993 tarihindeki katliam vurulmuş en büyük darbedir.

33 canımız, birkaç yobazın ve akıl tutulması yaşayan Cumhuriyet ve aydınlık düşmanlarının başlattığı ayaklanma sonucunda gözlerimizin önünde katledildiler. Oysaki Sivas’ta şiirler okuyacaklar, kardeşlik türküleri söyleyeceklerdi. Memleket ve halk sevdasıyla dolu kalpleriyle Sivas’a gelmişlerdi…

2 Temmuz 1993’te halkın kucaklaşmasını, birliğini ve kardeşliğini istemeyen o kötü zihniyet bir kez daha devreye girdi ve 28 yıldır yasını tuttuğumuz o katliamın önünü açtı. Madımak’ta yitirdiğimiz 33 canımızı unutmadık, unutturmayacağız. Aynı karanlığın bu ülkenin üstüne çökmesine, halkımızı inanışına, mezhebine, fikrine ve kökenine göre bölmeye asla izin vermeyeceğiz. Madımak’ta yitirdiklerimizin bize bıraktığı aydınlanma mücadelesine ve özgür düşünceye sonuna kadar sahip çıkacağız.

Bilecik'te iki traktörün çarpıştığı kazada 1 kişi öldü Bilecik'te iki traktörün çarpıştığı kazada 1 kişi öldü

İnadına kitaplar okuyacağız ve Cumhuriyet sevdalısı halkımızla birlikte türkülerimizi söyleyeceğiz. Ve asla unutmayacağız: 33 canımızın hesabı adalet önünde sorulmadı. Bu katliamı yapanlar ödüllendirildi ve bu insanlık suçuna “Zaman aşımına uğramıştır” denilerek davanın unutturulmaya çalışıldı. Cumhuriyetten, aydınlıktan, sanattan ve kardeşlikten vazgeçmeden, Madımak Katliamı’nda ortaya çıkan o zihniyetle mücadeleye devam edeceğiz.

Bu acıyı bugün yeniden yaşarken, katledilen 33 aydınımızı bir kez daha özlem, minnet ve rahmetle anıyor, hayatını kaybeden 2 otel görevlisine de Haktan Rahmet diliyorum." şeklinde konuştu. 

Editör: TE Bilisim