Becan, “Destek ve kredi sorunları ivedi olarak giderilmeli”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Hibe Desteği ve Nefes Kredisi ile ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesini istedi.

Becan, “Destek ve kredi sorunları ivedi olarak giderilmeli”
Rukiye Polat
Rukiye Polat
10 Haziran 2021 Perşembe 13:40

Becan talebini dile getirdiği açıklamasında şunları kaydetti, “Devletimiz tarafından sağlanan 3.000 TL’lik ve 5.000 TL’lik hibe desteğinden nace kodları ile ilgili sıkıntılar yaşandığından dolayı pandemi sürecinden çok ciddi şekilde etkilenen esnafımız yararlanamıyor. Firmalarımız işletmelerini kurarlarken çok da dikkat etmeden gerçek iştigal konuları ile ilgili NACE kodlarını almadıklarından dolayı, yâda zaman içerisinde faaliyet konularında değişiklik yapmasına rağmen NACE kodlarını düzeltmedikleri için hibe desteklerinden faydalanamamaktadır.

“Esnafımızın mağduriyetinin önüne geçilmesini bekliyoruz”

Aslında işletmelerin şu anda yapmış oldukları faaliyet konuları kesmiş oldukları faturalarda rahatlıkla görülebilmektedir. Bu yüzden 15 aydır işyerini hiç açmamış olan esnafların tamamının hükümet tarafından açıklanan yeni destekler ve hibelerden muhakkak yararlandırılması ve müracaat sisteminde aranan NACE kodu düzenlemesinin yetkililerimiz tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili yaşanan sıkıntıları gerek Ticaret Bakanlığımıza gerekse Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığımıza ilettik, inşallah bir düzenleme yapılmasını ve esnafımızın mağduriyetinin önüne geçilmesini bekliyoruz.

“Üyelerimizin ciro kaybı yaşadığı aşikâr”

Yine Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB’un kaynakları ile YTSO üyeleri için çıkarılan Nefes Kredisi koşullarında da 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan işletmelerin faydalanması koşulu getirildi. Ancak yine bu hesaplamalarda çok cüzi rakamlarla bile müracaat etme hakkını kaybeden üyelerimiz olmaktadır.

Üyelerimizin ciro kaybı yaşadığı aşikârdır, 15 aylık periyotta işletmeleri sürekli kapalı olmak zorunda kalan iş yerlerimiz ile dönemsel aralıklarla açılan ve kapanan iş yerlerinin ciddi kayıplar yaşadığı görülmektedir. Ülkemizdeki enflasyon oranları da göz önüne alındığında girdi fiyatlarındaki artış doğal olarak satış fiyatlarına da yansımaktadır. Bu doğrultuda üyelerimizin ciroları artmış gibi görünse de fotoğrafın bütününe baktığımızda aslında bir önceki yıla göre ciro artışı gibi gözüken farkın fiyatların artışından kaynaklandığı rahatlıkla görülmektedir.

“İlgili makamlara taleplerimizi iletmeye devam ediyoruz”

Bu doğrultuda Nefes Kredisi için yapılan düzenlemedeki ciro kaybı şartının tekrar gözden geçirilmesi, Bankaların dosya masrafı sigorta masrafı, teminat, gibi konularda üyelerimize yardımcı olmaları önem arz etmektedir. Üyelerimizin yaşadığı bu sıkıntıların giderilmesi için YTSO olarak ilgili makamlara taleplerimizi iletmeye devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanlığımızın tüm Türkiye’de olduğu gibi Yalova’da da esnafımızın yaşadığı bu sorunları çözeceğine inanıyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.