Suni Tohumlama Projesi meyvelerini vermeye başladı

Yalova İlinde Hayvancılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi Projesi kapsamında Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Yalova İl Özel İdaresi tarafından bütçe temini yapılan ve Yalova Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından da uygulanan, İlimizdeki dişi sığırların kaliteli etçi ve kombine ırk boğaların spermaları ile tohumlanarak daha verimli hayvanlar elde edilmesi amacı güdülen Suni Tohumlamaya Destek Projesinde güzel sonuçlar elde edilmeye başlandı.

Suni Tohumlama Projesi meyvelerini vermeye başladı
İREM BAHÇETEPE
İREM BAHÇETEPE
08 Mart 2022 Salı 09:49

İl Müdürlüğü olarak 2021 şubat ayında, suni tohumlama uygulamasını özendirme amacına yönelik bu proje hayata geçirildi.

Proje ile kültür ırkı kaliteli hayvanların elde edilmesi amacıyla 2020 yılında 2.883 adet olan suni tohumlama sayımız, yetiştiricilerimizde yeniden ilgi oluşturarak 2021 yılında 3.303 adet olarak gerçekleşti.

Yalova’da büyükbaş hayvanlar için suni tohumlama hizmetleri “Suni Tohumlama, Tabii Tohumlama ve Embriyo Transferi Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”  kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından izin verilen kişi ve kuruluşlar tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda da Yalova Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği İl Müdürlüğü tarafından verilen izin kapsamında bu hizmeti veriyor.

Suni Tohumlamaya Destek Projesini kapsamında uygulama maliyetlerini düşürmek için başta simental ırkı olmak üzere 2.000 adet dondurulmuş boğa sperması alınarak girdi temininde bulunuldu.  Bu projenin 60.000 TL olan bütçesinin tamamı Yalova İl Özel İdaresinden hibe olarak karşılandı. Alınan dondurulmuş spermalarla ile tohumlanan damızlık büyükbaş hayvanlar  % 69 gibi yüksek gebe kalma oranıyla projenin başarısını artırdı.

Proje kapsamında Mart 2021 yılında tohumlanan damızlık hayvanlardan buzağılar doğmaya başladı. Doğan buzağılara kulak küpesi takılarak kimliklendirme işlemi ve TÜRKVET kayıtları yapıldı.

Yetiştirici ziyaretlerinde hayvan sahipleri doğan buzağıların kalitesinin fark edildiğini beyan etmesi projenin amacına ulaştığını gösteriyor. Yetiştiriciler projeyi yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne, projeyi uygulayan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ve bu projeye kaynak sağlayan Yalova Valiliği İl Özel İdaresine teşekkürlerini ifade ederek projenin çok verimli ve yararlı olduğunu, bu desteğin her yıl yapılması gerekliliğini dile getirdiler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.