Yamankaradeniz ‘’Üniversitelere yatırım yapmalıyız’’

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından açıklanan marka, patent, faydalı model, tasarım ve coğrafi işaret tescilleri kapsamında yarıyıl verilerini değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Pandeminin devam eden etkilerine rağmen yerli başvuru ve tescillerdeki artışla birçok ülkeden ayrışıyoruz. Pozitif yöndeki bu ayrışmanın devamlılığı için kilit nokta eğitimdir. İlk 6 ayın rakamlarına göre patent başvurusunda bulunan ilk 50 kuruluşun 14’ü üniversite. Bu sayıyı artırmalı, daha çok marka, daha çok patent ve faydalı model çıkarmak için üniversitelere yatırım yapmalıyız” dedi.

Yamankaradeniz ‘’Üniversitelere yatırım yapmalıyız’’
RUKİYE ÖZEL
RUKİYE ÖZEL
26 Temmuz 2022 Salı 12:52

Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) 2022 yılının ilk yarısında, toplam 126 bin 783 yerli sınai mülkiyet başvurusu yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ ın açıkladığı ilk yarıyıl verilerine göre, Ocak-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yerli patent başvuruları yüzde 3 artış gösterdi. Yerli faydalı model başvurularında yüzde 34, yerli tasarım başvurularında ise yüzde 28 artış gerçekleşti.

Coğrafi işaret başvurularında da önemli artışlar kaydedildiğini gösteren verilere göre coğrafi işaret başvuruları, 2022'nin ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 120 arttı. Bu dönemde 163 coğrafi işaret tescili yapıldı. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz tüm bu rakamları “ülkemiz adına küresel rekabet gücümüzü de artıran pozitif bir ayrışma” olarak değerlendirdi.

Yamankaradeniz: “Pozitif ayrışmanın devamlılığı için üniversiteler desteklenmeli”

Bir ülkenin ekonomik büyüklüğünün en önemli göstergelerinden biri olan fikri ve sınai haklar alanında yapılan yatırımlar, hiç şüphesiz küresel rekabet gücümüzü artırmaktadır. 2021'de COVID salgını devam ederken bile yerli başvuru ve tescil işlemlerinde kaydettiğimiz artışla birçok ülkeden pozitif yönde ayrışmayı başardık. Ancak önemli olan bu artışın sürdürülebilir olması. Bunun için de akademi-sanayi iş birlikleri artırılmalıdır. Üniversite ve teknoparklarda TÜBİTAK’tan alınacak maddi desteklerle yapılan çalışmalar, daha çok patent ve faydalı model başvurusuna dönüşmeli, üniversitelerde ve Ar-Ge merkezlerinde firmalar farklı ürünlerle sektörünün ihtiyacı olan çalışmalar yapmalıdır.”

“14 üniversiteden 333 patent ve faydalı model başvurusu”

TÜRKPATENT'in 2022 yılı ilk 6 ay istatistiklerine bakıldığında en çok patent başvurusunda bulunan ilk 50 kuruluş arasında 14 üniversite yer aldı. Üniversiteler tarafından 333 patent ve faydalı model başvurusu yapıldı. En fazla patent başvurusu yapan üniversiteler arasında ilk sırayı 17'şer başvuruyla Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi paylaşırken ikinci sırada 13 başvuru ile Erciyes Üniversitesi, üçüncü sırada ise 12'şer başvuru ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi yer aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.