Rasim Kudu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Akmeşe’den yıl sonu mesajı: İyi tatiller Akmeşe’den yıl sonu mesajı: İyi tatiller

Bir ülkenin geleceği, her şeyi ile öncelikle eğitime bağlıdır. Eğitimin ve gençleri geleceğe hazırlayan en önemli halkası üniversitelerdir, oradaki eğitim sistemidir. Ülkemizde maalesef son yıllarda üniversiteye girişle birlikte eğitimin niteliksiz bir hale getirilmiş olmasıdır. Öncelikle liseler arasındaki kat sayı farkını, sonrasında üniversite sınavlarındaki baraj sistemini kaldırarak niteliksiz eğitime bir halka daha eklenmiştir. ‘’Bir dekan bir mekan’’ anlayışı ile her ile içi boş üniversiteler açarak eğitime ağır bir sekte daha vurulmuş oldu.

Eğitime yapılan en büyük darbe

İki yıl boyunca yaşanılan pandemi nedeniyle zaten öğrencilerimiz üniversitelerinden uzak kalmış kısıtlı internetle uzaktan eğitim alarak eğitim biraz daha niteliksiz hale getirilmiştir. Şimdi de doğu ve güney doğu illerimizde yaşanan deprem nedeniyle, KYK yurtları konaklama ve barınma amaçlı depremzedelere açılarak, öğrenciler adeta okullarından, yurtlarından kovulmuştur. Bu durum maalesef niteliksiz eğitime eklenen bir halka daha olmuştur. Üniversiteler 4-5 ay kapatılıp KYK’ların depremzedelere açılması eğitime yapılan en büyük depremdir.

Ceplerinde bilet parası var mı?

Ülkenin geleceğine yapılan en büyük depremdir. Çünkü üniversitelerdeki eğitim-öğretim engellenmiştir. Japonlar Hiroşima’ya atom bombası atıldıktan bir ay sonra üniversiteleri eğitim-öğretime açmışken bizler neler yapıyoruz. Ben öğrencileri evlerine gönderirken ceplerinde bilet parası var mı, bölgedeki öğrencilerin gideceği sıcak bir ev ortamı var mı, internet ağı var mı?

Eğitime sekte vurulamaz

Üniversitelerin birçok bölümlerinde uygulamalı, laboratuar teknikleriyle, gerekli teknik malzemelerle eğitim-öğretim yapılırken, internet ortamında uzaktan eğitim-öğretimle bunları yapmak mümkün mü? Ben yaptım oldu, günü kurtarma politikalarıyla eğitime sekte vurulamaz, vurulmamalıdır. Bu karar yeniden gözden geçirilmeli ve üniversiteler bir an önce açılmalı ve KYK yurtlarına geri dönmeliler. Kaldı ki bölgede ve yurt genelinde birçok otel ve tatil evleriyle depremzedelerin barınma sorunu çok daha sağlıklı olarak çözülebilir, KYK’lar ailelerin barınması için sağlıklı değildir. Lütfen yetkililer üniversiteleri bir an önce açın ve öğrencileri yurtlarına kavuşturun.

Editör: TE Bilisim