Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen fide dağıtım törenine Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, İl Genel Meclisi Üyeleri, Tarım ve Orman İlçe Müdürleri, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdem Doğancı, İyi Parti İl Başkanı Osman Kendir, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

“Çiftçilerimizi TARSİM sigortası yaptırmaya davet ediyorum”

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bugün buraya 2024 Yılı İlkbahar Döneminde uygulamaya geçirmeyi planladığımız projelerimizin ilk etabını gerçekleştirmek için toplandık. Söz konusu projelerimiz “Yalova İlinde Örtüaltı Biber Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” ve “Yalova İlinde Örtüaltı Hıyar Üretiminin Geliştirilmesi” projeleri ile kapsamında 375 bin adet Hıyar ve Biber fidesinin dağıtımını gerçekleştireceğiz. Yalova İlinde Örtüaltı Hıyar Üretiminin Geliştirilmesi Projesi % 45,5 Bakanlık (1.000.000 TL) % 25 Özel İdare (550.500 TL) ve % 29,5 Çiftçi Katkısı (649.500 TL) olarak uygulanacak olup projenin toplam bütçesi 2.200,00 TL‘dir. Yalova İlinde Örtüaltı Biber Üretiminin Geliştirilmesi Projesi  % 46,2 Bakanlık ( 480.000TL ) % 23,8 Özel İdare (248.000TL)ve % 30 Çiftçi Katkısı (312.000TL) olarak uygulanacak olup projenin toplam bütçesi 1.040.000 TL‘dir. Üretim Yüzyılı başlığında Nisan ayı başından itibaren yeni üretim planlaması ve ÇKS yönetmeliğinde yapılan düzenleme çalışmaları ile çiftçilerimizin faaliyetlerini daha güvenli yapmaları için de üretim alanlarını TARSİM sigortası yaptırmaya davet ediyorum. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmazmış. Tarlada izleri olan ve bu gün burada bulunmamıza vesile olan değerli çiftçilerimizin her daim hizmetinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tüm bu çalışmalara verdiği desteklerinden dolayı Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, projelerimizin hayata geçmesinde gerek Bakanlığımız gerekse Özel İdaresi nezdinde bizlerle birlikte çaba sarf eden Milletvekillerimize, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze, Özel İdare Meclis Başkanımız ve Meclis Üyelerine, Genel Sekreterimiz, yardımcıları ve proje ekibine çiftçilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca projelerin gerçekleşmesinde emeği geçen başta çiftçilerimiz olmak üzere, İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılının üretim yüzyılı olması için çiftçilerimiz ile birlikte bir karış boş tarım arazisi bırakmayıncaya kadar yüksek katma değerli üretime devam edeceğimizi belirterek projelerimizin Yalova çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar sağlamasını diliyor, saygılar sunuyorum.”

 “Tarımsal altyapıya destek oluyoruz”

Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz konuşmasında; “Yalova İl Özel İdaresi olarak tarımsal faaliyetlere destek olmayı önemsiyoruz. Bu yıl Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün yaptığı 18 projeye Bin 500’ün üzerinde çiftçimizin yararlanması için idaremizden 4 Milyon Beş Yüz Bin Türk Lirası bütçe ayırdık. Bir yandan üretime destek olurken bir yandan da tarımsal altyapıya destek olmak için yine Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile birlikte tespitler yaparak ihtiyaç olan noktalara göletler yapıyoruz, mevcut göletlerimize de bakım onarım gerçekleştiriyoruz. Bu yıl bir göletimizin bakımını gerçekleştirdik bir göletimizin de bakım ve onarımını yaparak hizmete açmış olduk. 15  göletimizin 14 tanesinin tamamının dolu olduğunu bir tanesinin ise yüzde 80 seviyesinde dolu olduğunu belirtmek istiyorum. Su olmazsa olmazımızdır. Suyu verimli kullanmanızı temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

İş dünyasının taleplerini meclise taşıdılar İş dünyasının taleplerini meclise taşıdılar

 “Bu projeler çiftçilerimizin ekonomisine katkı sağlıyor”

Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı ise konuşmasında ; “Dört yıldır bu fidelerin dağıtımını sürdürüyoruz. Bu projelerin çiftçilerimizin ekonomisine çok ciddi katkı sağladığını, Yalovamızın üretiminde artış oluşturduğunu öğreniyoruz. Bu projeleri hazırlayan baştan Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz olmak üzere, destek veren Bakanlığımıza, İl Genel Meclisimize çok teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize bereketli olmasını diliyorum” dedi.