31 Mart Yerel Seçimlerinde Çiftlikköy Belediye Başkanı seçilen Adil Yele, belediye binasında yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Adil Yele’ye CHP Yalova İl Başkanı Erdem Doğancı ve CHP Çiftlikköy İlçe Başkanı Savaş Kaşıkçı da eşlik etti.

“Belediye başkanlığı makamının kapısını vatandaşa açtık”

Çiftlikköy Belediyesinin kapılarını vatandaşa açtıklarını söyleyen Adil Yele, şunları söyledi: “Belediye başkanlığı makamının kapısını vatandaşa açtık. Vatandaşımız her türlü konu için benimle görüşüp istişare edebiliyor. Çiftlikköy halkında belediye başkanı ile görüşme noktasında bir açlık vardı. Bunu da giderdik. Şeffaf belediyecilik sözümüzü yerine getireceğiz.”

“Belediyenin kasasında 1 milyon lira var”

Açıklamalarına belediyenin mali tablosu hakkında bilgi vererek devam eden Adil Yele, “Belediyemizi 5 Nisan tarihinde teslim aldık. Borç tespiti yaptık. İlk hamlem belediye çalışanlarının maaşlarıyla alakalı oldu. İlk maaşlarımızı hızlı ve eksiksiz bir şekilde ödedik. Belediyenin borç yükü tahmin ettiğimden biraz daha fazla çıktı. 4 Nisan itibariyle 322 milyon lira borcumuz var. Bu borcun önemli bir kısmı kamu kurumlarına ve daha sonra müteahhitlere. Bunlar günü gelmiş ödenmesi gereken borçlar. Göreve geldiğimizde 5 milyon lira bir paramız vardı. İller Bankasından gelen kaynakla maaşları ödedim. Maaşları ödedikten sonra 322 milyon liranın karşılında kasada 1 milyon lira kaldı” diye konuştu.

“Enkaz edebiyatı yapmayacağım”

Yele: Çiftlikköy’de değişim hızlı başladı Yele: Çiftlikköy’de değişim hızlı başladı

Enkaz edebiyatı yapmayacağını dile getiren Adil Yele, şöyle devam etti: “Ağır bir borcumuz var. Bulun bilincindeyiz. Hızlı bir şekilde belediyenin kaynaklarını arttıracağım. En önemli projemiz tasarruf yapmak. Tasarrufla alakalı hamleleri başlattık. Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Mali ve kurumsal yapıyı güçlendireceğiz. Kişiye dayalı değil, sisteme dayalı kurumsal bir yapı anlayışı ortaya koyacağız. En kısa zamanda biz bu işleri toparlayacağız ve önümüze bakacağız. Zaman ağlama zamanı değil icraat ve hizmet zamanı. Şeffaf ve adil bir yönetim anlayışı içerisinde olacağız.”

“Belediyemizde bankamatik memurları var”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adil Yele, son olarak şunları ekledi: “Personel sayımız nüfusumuza göre fazla. Şunu tespit ettim. Seçim süreciyle birlikte son 6 aylık süreçte mevcut personelimize yüzde 13 daha ilave olmuş. Bu personelin bazısı görevlendirilmiş, bazı görevlendirilmemiş, sadece işe alınmış. Benim kimsenin işiyle aşıyla sorunum yok. Ben 55 bin Çiftlikköylüye hizmet edecek ortamı oluşturacağım. Ben de Çiftlikköy halkının bir hizmetkarıyım. Bununla alakalı tespitlerimiz devam ediyor. Gerçekten personel sayımız fazla. Kimseyi işten çıkarmadım, kimseyi işe de almadım. Tespit çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca belediyemizde hiç işe gelmediği halde maaş alan bankamatik memurlarımız var. Onların da tespitini yapıyoruz bu süreçte.”

Basın toplantısının ardından borç tablosunu gösteren dev pankart Çiftlikköy Belediye binasına asıldı. Söz konusu tabloda Çiftlikköy Belediyesinin toplam borcunun 322 milyon 449 bin lira olduğu görülüyor.

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan